Współczucie - otwiera nasze serca i sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwsi

Współczucie - otwiera nasze serca i sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwsi
Adriana Reyes Zendrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Reyes Zendrera.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Współczucie to nasza zdolność rozumienia cierpienia innej osoby i chęć jego złagodzenia lub zredukowania. Pojęcie współczucia jest zarówno prostsze, jak i bardziej intensywne niż empatia, ponieważ zachęca nas, abyśmy pomogli położyć kres cierpieniom drugiego człowieka.

Z drugiej strony współczucie dla siebie samych gdy sprawy nie idą zgodnie z planem daje nam pełną współczucia postawę. Uczenie się, jak rozwijać współczucie, jest umiejętnością, która może nam pomóc czuć się szczęśliwszym i zadowolonym z naszego codziennego życia, o ile nie będziemy go nadużywać.

Psycholog i badacz Paul Gilbert stworzył terapię, która skupia się na współczuciu. Podkreśla, że ​​uczucie to nie jest równoznaczne z użalaniem się nad innymi. Jest to raczej rodzaj motywacji, który daje nam energię, by pomagać innym w sposób, który pozwala im na łagodzenie własnego cierpienia z naszą pomocą.

Składniki współczucia

Słowo “współczucie” oznacza dosłownie “cierpieć razem” lub “radzić sobie z emocjami zrozumienia”. Jest to uczucie, które odczuwamy, gdy zauważamy cierpienie innych, co z kolei budzi w nas impulsywne pragnienie, aby je zmniejszyć. Emocja podzielona jest na różne komponenty:

  • Komponent poznawczy, który obejmuje uwagę i ocenę cierpienia innych, a także uznanie naszej zdolności do działania w ich obliczu.
  • Element behawioralny obejmujący kompromis ze strony każdej zaangażowanej osoby i zdecydowaną decyzję o realizacji działań, które pomagają wyeliminować cierpienie.
  • Składnik emocjonalny, który motywuje nas do działania na naszych pierwotnych instynktach, generując reakcje emocjonalne, które dają nam poczucie osobistej satysfakcji. Nasz poziom psychologicznego samopoczucia zależy częściowo od rodzaju związków, jakie tworzymy z innymi.

    Współczucie - wyciagnięte serce.

Współczucie otwiera nasze serca

Emocja ta pomaga nam połączyć się z naszym sercem, aby postawić się na miejscu innej osoby. Otwiera drzwi do emocji, pozwalając nam poczuć się tak, jakbyśmy żyli doświadczeniami otaczających nas ludzi. Czujemy, co ich rani lub co sprawia, że ​​cierpią.

Współczucie pomaga nam przestać patrzeć tylko w głąb siebie i zacząć widzieć, co się dzieje wokół nas. Przypomina nam, że nie jesteśmy sami na tym świecie, że inni również są ważni. Co więcej, jeśli pomoc, którą to z sobą niesie, jest szczera, przyniesie nam ogromne poczucie wewnętrznego spokoju.

Współczucie zbliża nas do innych i daje nam szansę, by dać z siebie wszystko, aby pomagać innym, z pokorą i poczuciem bliskości. Za każdym razem, gdy troszczymy się o kogoś, kto tego potrzebuje, powiększamy nasze serce i oferujemy drugiemu człowiekowi szczerą pomoc.

Strach przed współczuciem

Dlaczego nie korzystamy tak często ze współczucia, skoro mamy tak wiele możliwości? Nie dajemy sobie sposobności do działania z miłością, ponieważ nasza uwaga nie znajduje się we właściwym miejscu. Neurologia społeczna pokazała, że ​​naszym naturalnym impulsem jest pomoc. Jesteśmy gotowi oferować ją od samego początku. Dlaczego więc czasem jej nie udzielamy?

Uczucie współczucia może prowadzić do tego, że boimy się działać z różnych powodów. Oto kilka przykładów:

  • Obawiamy się, że pomaganie innym w łagodzeniu ich cierpienia doprowadzi nas do sytuacji podatności na zranienie, które może spowodować, że inni nas odrzucą
  • Obserwowanie cierpienia innych powoduje, że odczuwamy smutek, którego możemy nie chcieć odczuwać
  • Współczucie prowadzi nas do ponownego przeżywania nierozwiązanych ran z dzieciństwa, które uniemożliwiają nam łączenie się z cierpieniem innych
  • Martwimy się, że nie będziemy w stanie przejść obok cierpienia drugiej osoby, gdy już się z nią połączymy
  • Chcemy skupić naszą uwagę na innych rzeczach, które postrzegamy jako “ważniejsze”

“Podstawowym problemem ludzkim jest brak współczucia. Gdy ten problem utrzymuje się, inne też będą to robić. Jeśli zostanie rozwiązany, możemy spodziewać się szczęśliwszych dni. “

Dalai Lama-

Współczucie, umiejętność akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy

Współczucie buduje się, dostrzegając nasze wewnętrzne cierpienie, będąc w stanie zrozumieć jego znaczenie i pozwalając nam je przyjąć i traktować siebie z uczuciem. Jest to sposób na pielęgnowanie miłości do nas samych, zwłaszcza gdy sprawy nie idą zgodnie z planem.

“Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie.”

Gandhi-

Dziewczyna z dmuchawcem.

Umiejętność współczucia zaprasza nas do spojrzenia na społeczeństwo jako przekształcającą siłę, odczuwalną zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zamiast napełniania się samokrytycyzmem i osądem, współczucie pozwala nam być życzliwym i rozwijać w sobie kochającego dorosłego, który dba o nas i chroni nas każdego dnia. Cierpienie, zamiast oddalić nas od ludzkości, jednoczy nas ze współczuciem.

4 kroki, aby rozwinąć w sobie współczucie

Jeśli mamy odczuwać cierpienie innych i ćwiczyć współczucie, konieczne jest wytrenowanie sposobu, w jaki postrzegamy cierpienie. Wszystko, co musimy zrobić, to zauważyć, zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy sami, że zawsze są inni ludzie, którzy potrzebują pomocy.

Nie wolno nam odwracać wzroku. Oznacza to, że kiedy stykamy się z cierpieniem, możemy czuć się przytłoczeni własnymi emocjami. To nasze drugie zadanie – uczenie się radzenia sobie z emocjami, które rodzą się w nas, gdy działamy kierując się współczuciem.

Postrzeganie cierpienia

Postrzeganie własnego cierpienia i cierpienia innych jest pierwszym krokiem w odczuwaniu współczucia. Aby to zrobić, musimy otworzyć nasze serca, byśmy mogli nawiązać kontakt z naszymi emocjami. Na przykład, jeśli jesteśmy na ulicy i widzimy, że ktoś cierpi, powinniśmy zatrzymać się na chwilę, aby w pełni dostrzec cierpienie zamiast przechodzić obok, jakby to nie był nasz problem.

Oceniaj cierpienie innych

Ważne jest, aby ćwiczyć te umiejętności bez osądzania, ponieważ w przeciwnym razie nie będziemy w stanie odczuwać współczucia. Nie pojawi się, jeśli nie zakończyliśmy poprzedniego kroku postrzegania cierpienia. Na przykład, jeśli uważamy, że dana osoba zasługuje na cierpienie, współczucie może się nie pojawić.

Odczuj emocje w pełni

Poddanie się emocjom oznacza pozwolenie sobie na poczucie emocji i wszelkich innych uczuć, które mu towarzyszą w sposób całkowity. Nawet jeśli powoduje to pewne cierpienie lub dyskomfort. Jeśli pozwolimy się ponieść współczuciu, będziemy w stanie osiągnąć głębokie odczucie życzliwości.

Na przykład, jeśli widzimy w wiadomościach coś, co wpływa na nas, powinniśmy pozwolić sobie na płacz, a nie blokować te uczucia. W ten sposób będziemy mogli poczuć współczucie.

Podejmij działanie

Kiedy możemy dostrzec cierpienie innych, ocenić, jak wielkie ono jest i poczuć to bez cenzury, musimy działać. Nie możemy utrzymywać tego uczucia wyłącznie wewnątrz nas samych.

Na przykład – spróbuj złagodzić cierpienie przyjaciela lub członka rodziny. Daj im emocjonalne wsparcie, którego tak bardzo potrzebują.

Pozytywne skutki współczucia

Istnieje wiele pozytywnych skutków dla społeczeństwa i dla nas samych kiedy odczuwamy współczucie. Dla Dalajlamy siła współczucia ma zdolność do:

  • Zachęcania do edukacji ukierunkowanej na empatię, etykę i rozwój osobisty
  • Tworzenia nowych systemów ekonomicznych, które są bardziej sprawiedliwe dla społeczeństwa
  • Uznanie, że jesteśmy pojedynczym gatunkiem ludzkim, w którym nie istnieją podziały na oni/my czy lepsi/ gorsi
  • Rozwijania dialogu i komunikacji zamiast przemocy
  • Zmniejszenia nierówności społecznych, umożliwiając w ten sposób większą przejrzystość we wszystkich obszarach
  • Zlikwidowania różnic kulturowych, uprzedzeń i korupcji

    Przytulająca się para.

Jeśli włączymy do naszego życia zdolność współczucia, zauważymy znaczące zmiany. Możemy spróbować wyobrazić sobie kogoś, kto jest nam bliski i cierpi i w ten sposób zobaczyć, jakie skutki wywołuje taka myśl w naszym ciele. Wyślij tej osobie uczucie życzliwości i współczucia i zobacz, jak inaczej się poczujesz. Spróbuj wysłać dobre uczucia komuś, kto nie lubi nas tak bardzo i zobacz, jak się czujesz.

Uważność lub świadomość pomagają nam rozwinąć ten rodzaj współczucia, który możemy przekazać innym . Aby rozwinąć współczucie, będziemy musieli stworzyć mentalną przestrzeń, tak jakby była to nasza prywatna sala konsultacyjna. Tutaj możemy dostrzegać cierpienie innych i podejmować działania. W ten sposób zaczniemy. Każdy zrobi, co w jego mocy, aby budować bardziej sprawiedliwy i hojny świat.

Zmiana społeczeństwa zaczyna się od lepszego traktowania się nawzajem, w tym lepszego traktowania samego  siebie. Ćwiczenia empatii i współczucia dla wszystkich. Nie istnieje żadna wymówka, aby nie zacząć tego robić od razu. Im szybciej zaczniemy odczuwać współczucie, tym większym szczęściem i dobrym samopoczuciem będziemy mogli dysponować w naszym codziennym życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.