Czy jesteś niespokojnym empatą?

Czy bardzo intensywnie odczuwasz emocje innych? Czy nadmiernie się martwisz? Czy bycie narażonym na kontakty społeczne wyczerpuje cię? Są to niektóre z cech opisujących konkretny profil osobowości, z którym może się identyfikować wiele osób. Dowiedz się więcej tutaj.
Czy jesteś niespokojnym empatą?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2023

Czy jesteś niespokojnym empatą? Niektóre pozytywne cechy charakteru skrywają swoją ciemną stronę. Są jak zatrute prezenty i żałujesz, że w ogóle je otrzymałeś. Wysoko rozwinięta empatia lub zdolność łączenia się z innymi w bardziej intensywny i głęboki sposób to jeden z tych mieczy obosiecznych. Zmienia Cię we wspaniałego słuchacza z umysłem zdolnym do rozumienia i odczuwania w swoim sercu emocji innych.

Niewątpliwie przynosi to korzyść społeczeństwu. Rzeczywiście, zrozumienie perspektywy innych i odbieranie jej jako swojej własnej ułatwia osiąganie porozumienia, rozwiązywanie problemów i tworzenie sojuszy opartych na głębszej komunikacji. W rzeczywistości, gdyby 80 procent populacji posiadało tę umiejętność emocjonalną, prawdopodobnie świat byłby lepszym miejscem.

Jednak wysoka empatia często występuje obok lęku. Wraz z tego rodzaju myślami pojawia się błędne koło ruminacji. W tym przypadku nie tylko stawiasz się w sytuacji innych, ale chęć udzielenia im wsparcia oznacza, że zbytnio angażujesz się w ich problemy. Sytuacja staje się coraz trudniejsza. W efekcie zaniedbujesz siebie. To problem, któremu warto się przyjrzeć.

Osoby o wysokiej empatii wykazują wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych, a także depresji.

Oświetlone serce w głowie - czy jesteś niespokojnym empatą
Bycie bardziej wrażliwym na nastrój innych wymaga zastosowania narzędzi chroniących przed emocjonalnym zarażeniem.

Czy jesteś niespokojnym empatą?

Jeśli jesteś niespokojnym empatą, będziesz wykazywać dużą wrażliwość na emocje innych. Jednak zwykle prowadzi to do uczucia niepokoju. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Hajfie (Izrael) skomentowały ten związek w 2011 roku. Okazało się, że osoby z lękiem społecznym wykazywały większe zdolności empatyczne i mentalizujące.

Innymi słowy, osoby te wykazywały wyjątkowy profil pod względem umiejętności socjopoznawczych. Potrafiły zrozumieć stan psychiczny i emocjonalny innych. Chociaż powinno to być zaletą, czasami tak nie jest. Wynika to z faktu, że ich wrażliwość na ogół idzie w parze z wyższym poziomem zmartwień i obsesyjnych myśli.

To intensywne połączenie emocjonalne uniemożliwia jednostce ustanowienie granicy między własnym stanem psycho-emocjonalnym a stanami innych osób. Zwiększa również jej stany ruminacji, nadmiernej analizy i stresu emocjonalnego. Jeśli wykazujesz następujące cechy, możesz być niespokojnym empatą.

Im większa jest Twoja empatia, tym trudniej jest Ci wyłączyć przycisk zmartwień.

1. Wykazujesz empatię i wysoką wrażliwość emocjonalną

Jeśli jesteś bardzo wrażliwy, Twoją główną cechą jest wysoka empatia. Jednym z największych wyzwań będzie dla Ciebie umiejętność radzenia sobie z zarażeniem emocjonalnym. Innymi słowy, nie rozwijasz zdrowej ekpatii, która ułatwia postawienie się w sytuacji innych ludzi i powrót do własnej bez brania na siebie ich ciężarów. W efekcie zachowujesz ich trudne emocje, które nie należą do Ciebie.

Jeśli jesteś niespokojnym empatą, w swoim sposobie odczuwania, reagowania i poruszania się po świecie posiadasz cechy charakterystyczne dla osób wysoko wrażliwych (HSP).

2. Czy jesteś niespokojnym empatą? Wyczerpanie i stres

Jeśli jesteś niespokojnym empatą, będziesz miał automatyczną i nieświadomą tendencję do analizowania wszystkiego. Na przykład masz tendencję do myślenia o wszystkim, co się dzieje sto razy dziennie, i prawdopodobnie dwieście razy każdej nocy. Możliwe też, że analizujesz również wszystkie swoje rozmowy z innymi.

Rzeczywiście, często zastanawiasz się, czy powinieneś był powiedzieć to, czy tamto. Zastanawiasz się, czy powinieneś był postąpić inaczej lub jak następnym razem możesz zachować się lepiej. Nic dziwnego, że Twoje relacje międzyludzkie stają się dla Ciebie źródłem ciągłego stresu z powodu tej nadmiernej analizy po każdej interakcji.

3. Martwisz się, jak postrzegają Cię inni

Jeśli jesteś niespokojnym empatą, prawie stale koncentrujesz się na swoim otoczeniu. Martwisz się osądami innych i opiniami osób wokół ciebie. Martwisz się pewnie każdym wypowiedzianym do Ciebie słowem, także tym, które tylko sobie wyobrażasz, że ktoś by powiedział. Jesteś bardzo zaniepokojony tym, jak postrzegają Cię inni, a to oznacza, że padasz ofiarą obsesyjnego zmartwienia.

Jedną z Twoich największych potrzeb jest dawanie obrazu bliskości, uczciwości i pokory. Może to jednak spowodować, że spędzisz nadmierną ilość czasu na zastanawianiu się, czy osoba, z którą rozmawiałeś, będzie miała o Tobie wystarczająco wysokie mniemanie.

4. Doświadczasz wysoko funkcjonującego lęku społecznego

Zaawansowany lęk społeczny przedstawia wzorzec, z którym będziesz się identyfikować, jeśli jesteś niespokojnym empatą. Chociaż możesz dobrze sobie radzić w sferach społecznych, każdy scenariusz wywiera na Ciebie wielką presję. Czujesz się niepewny, wyczerpany i zestresowany. Co więcej, kiedy wracasz do ciszy i spokoju swojego domu, ponownie analizujesz wszystko, co zostało zrobione i powiedziane. Ponadto:

  • Masz skłonność do zadowalania innych.
  • Nie doceniasz swoich osiągnięć, więc nie doceniasz też siebie.
  • Boisz się zmian, nieważne jak małych.
  • Po przebywaniu z innymi jesteś fizycznie i psychicznie wyczerpany.
  • Nie pokazujesz, że czujesz się niekomfortowo w wielu sytuacjach towarzyskich, a inni nigdy by się tego nie domyślili.
  • Boisz się, że się pomylisz, zrobisz złe wrażenie lub okażesz niekompetencję.
  • Wydajesz się spokojny i zdecydowany, ale wątpisz w siebie wewnątrz.

5. Czujesz potrzebę bycia użytecznym i pomocnym

Jeśli jesteś niespokojnym empatą, Twój obraz siebie zależy w dużej mierze od Twojej skuteczności w pomaganiu innym, nawet jeśli nie prosili cię o pomoc. Masz naturalną i prawie nieświadomą skłonność do łagodzenia zmartwień innych, rozwiązywania ich problemów, oferowania wsparcia i poprawy ich samopoczucia.

Jednak, jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Poczucie, że nie jesteś w stanie zmniejszyć cierpienia osób wokół Ciebie, nie tylko powoduje niepokój, ale także podważa Twoje poczucie własnej wartości. To naprawdę wyniszczające mechanizmy.

Jako empata niezwykle łatwo wyczuwasz emocje i cierpienie osób wokół Ciebie. Jeśli jesteś niespokojnym empatą, czujesz potrzebę wyeliminowania całego dyskomfortu i nieszczęścia, które im towarzyszą.

Kobieta podczas terapii online
Niespokojni empaci mogą cierpieć na zaburzenia depresyjne. W takich przypadkach ważne jest, aby poszukać specjalistycznej pomocy.

Czy jesteś niespokojnym empatą?

Czy po przeczytaniu powyższego uważasz, że jesteś niespokojnym empatą? Wiele osób wykazuje omówione cechy. Ważne jest jednak posiadanie odpowiednich narzędzi, aby Twoja wysoka empatia stała się zaletą, a nie utrudnieniem. Kontrolowanie i regulowanie lęku oraz integracja podstawowych strategii zarządzania emocjami są kluczowe. Oto kilka przydatnych strategii:

  • Ustaw limity, aby uniknąć przeciążenia. Pamiętaj, że nie możesz dotrzeć do wszystkich, a ratowanie innych nie jest Twoim zadaniem.
  • Rozwijaj dobrą empatię. Zrównoważ swoją zdolność do łączenia się i odczuwania emocji innych ze zdolnością do ochrony siebie. Unikaj przejmowania dyskomfortu innych ludzi.
  • Zaakceptuj swoją wrażliwość emocjonalną, ale uwzględnij troskę o siebie. Jesteś osobą empatyczną i wrażliwą, tego nie zmienisz. Powinieneś jednak ćwiczyć dbanie o siebie i ustalanie priorytetów dla własnych potrzeb.
  • Użyj techniki uziemienia. Kiedy myśli i zmartwienia stają się przytłaczające, bądź świadomy tego, co cię otacza. Połącz się z tym, co widzisz, wąchasz i słyszysz w tej chwili. Celem jest uwolnienie umysłu z błędnego koła zmartwień.

Nie wahaj się poprosić o specjalistyczną pomoc, jeśli czujesz się zbyt przytłoczony. W końcu lęk może czasem predysponować Cię również do innych zaburzeń. Postaraj się zachować wysoką empatię jako cnotę, którą możesz wykorzystać na swoją korzyść, nie szkodząc zdrowiu i samopoczuciu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rivera Revuelta, J. G. (2004). Empatía y ecpatía. Psiquis25(6), 243-245. http://www.psicoter.es/pdf/04_25_n06_A01.pdf
  • Tibi-Elhanany, Y., & Shamay-Tsoory, S. G. (2011). Social cognition in social anxiety: first evidence for increased empathic abilities. The Israel journal of psychiatry and related sciences48(2), 98–106.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.