Gniew i poszukiwanie pracy - czy istnieje jakiś związek?

Czy proces poszukiwania pracy sprawia, że czujesz się sfrustrowany i zły? Nie rozpaczaj! W dzisiejszym artykule podzielimy się wskazówkami, jak zachować zdrowy rozsądek podczas wyszukiwania pracy.
Gniew i poszukiwanie pracy - czy istnieje jakiś związek?

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Choć gospodarka się poprawiła, znalezienie dobrej pracy nadal stanowi duże wyzwanie. W związku z tym wiele osób jest zdesperowanych, ponieważ mimo wielu wysiłków, nie mogą znaleźć pracy. Może to prowadzić do szeregu szkodliwych reakcji, które wyjaśnimy, omawiając, co łączy poszukiwanie pracy z gniewem. Obecnie brakuje pracy dla bezrobotnych. W rezultacie kandydatów na każde stanowisko jest więcej. To z kolei oznacza, że firmy mogą żądać wyższych kwalifikacji za niższą płacę.

To pogarsza sytuację bezrobotnych, którzy albo nie mogą znaleźć pracy, ponieważ nie spełniają wymagań, albo warunki oferty pracy są kiepskie i niestabilne.

W końcu rozpacz, beznadzieja i gniew przejmują kontrolę i wielu ludzi się temu poddaje. Nie należy jednak poddawać się takim negatywnym emocjom. Pamiętaj, że czasy kryzysu często przeradzają się w nowe możliwości, jeśli tylko wiesz, jak nimi zarządzać. W związku z tym niektóre strategie mogą pomóc w uniknięciu przytłaczającej negatywności i gniewu podczas poszukiwania pracy.

„Trzeba pracować, jeśli nie z chęci, to przynajmniej z rozpaczy. Biorąc wszystko pod uwagę, praca jest mniej nudna niż rozrywka”.

-Karol Baudelaire-

Poszukiwanie pracy – jak unikać gniewu?

Wściekła kobieta przy komputerze.

Jaki poziom osiągnął Twój gniew?

Jesteś człowiekiem, więc to normalne, że czasami wpadasz w złość z powodu swojej sytuacji w pracy. Zwłaszcza jeśli jesteś już w pewnym wieku i masz wieloletnie doświadczenie. Z drugiej strony możesz odpaść, ponieważ jesteś za młody i nie masz wystarczającego doświadczenia.

W tego rodzaju sytuacjach gniew jest naturalną reakcją. Problem pojawia się, gdy twoje emocje zamieniają się w postawę, która wpływa na wszystkie aspekty twojego życia. Właśnie wtedy ważne jest, aby podjąć działania i spróbować zmienić swój pogląd. Jeśli tego nie zrobisz, może to mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie i nadal nie będziesz w stanie znaleźć pracy. W końcu nikt nie chce spędzać czasu w pracy z kimś, kto ma złe nastawienie.

Nie poddawaj się

Kiedy jesteś bezrobotny, zły i sfrustrowany, łatwo jest obwiniać cały system. Może masz ochotę krzyczeć do internetowych wyszukiwarek pracy lub kierownika działu zasobów ludzkich, który przeprowadził z Tobą rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy, której nie dostałeś.

Gdy gromadzą się odrzucenia, coraz bardziej kuszące jest po prostu się poddać. Wiemy, że szukanie pracy to niełatwe zadanie, ale wiemy też, że nie jest niewykonalne. Statystyki pokazują, że miejsca pracy istnieją. Dlatego postaraj się kontynuować i zastanów się, czy jest coś, co możesz zrobić inaczej, aby stać się bardziej atrakcyjnym dla pracodawców.

Nie myśl, że wiek cię dyskwalifikuje

Chociaż prawdą jest, że bycie zbyt młodym lub za starym może utrudnić otrzymanie pracy, jak wspomnieliśmy, nie jest to niemożliwe. Musisz mieć bardzo jasne wyobrażenie o swoich mocnych i słabych stronach, aby móc o nich zwięźle opowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zamiast martwić się o swój wiek, pamiętaj, że masz wiele cech, które czynią z Ciebie dobrego kandydata. Skup się na nich!

Nie unikaj rozmów kwalifikacyjnych

Wiemy, że rozmowy kwalifikacyjne mogą być onieśmielające, zwłaszcza gdy masz do czynienia z dużą pulą kandydatów. To normalne, że czujesz się niepewny i zdenerwowany, co może sprawić, że będziesz zły, że nie zostaniesz zatrudniony, zanim w ogóle zaczniesz proces. To duży błąd! Tego rodzaju negatywne myślenie w niczym nie pomaga. To produkt niepewności i braku pewności siebie.

Nie zamykaj drzwi zbyt wcześnie, ponieważ możesz być idealną osobą do tego zadania. Jeśli nie, pamiętaj, że przynajmniej miałeś okazję nawiązać kontakty z ludźmi, którzy mogą rozważyć Twoje zatrudnienie w przyszłości.

Możesz użyć gniewu na swoją korzyść. Według najnowszych badań zły nastrój może wzmocnić funkcje wykonawcze mózgu. W ten sposób gniew może sprawić, że twój umysł stanie się bardziej zorganizowany i zrealizujesz swoje pomysły bardziej zwięźle, co rekruterzy bardzo sobie cenią.

Poszukiwanie pracy. Cztery osoby w poczekalni.

Podsumowując, podczas poszukiwania pracy zobaczysz, że masz więcej opcji, niż Ci się wydawało. Nawet twój gniew może stać się narzędziem, które pomoże ci w osiągnięciu celu. Skorzystaj z tego i się nie poddawaj! W końcu znajdziesz dobrą pracę!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.