Podchwytliwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podchwytliwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2018

Nowe początki zawsze są przerażające. Odejście z pracy, przez zwolnienie lub na podstawie własnej decyzji, to duża zmiana. W momencie powrotu na rynek pracy podstawowe znaczenie ma znajomość jakie podchwytliwe pytania mogą nam zostać zadane podczas tego ważnego momentu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.

Może to się wydawać głupie, ale powinniśmy starać się stąpać po pewnym gruncie. że na pewno się na to zgodzimy. Obecnie żyjemy w czasach, kiedy zdobycie pracy graniczy z cudem. Kryzys gospodarczy i złe zarządzanie biznesem zostawiają ślad na naszym rynku pracy. Dlatego powinniśmy dobrze przygotować się na podchwytliwe pytania.

Dlatego, gdy nadarza się ku temu okazja bardzo ważne jest, abyśmy byli przygotowani. Będzie wielu innych kandydatów, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Ale jeśli znamy niektóre z podchwytliwych pytań zadawanych podczas rozmów kwalifikacyjnych, a przede wszystkim intencję, jakie kryją, będziemy mieć więcej możliwości. Zastanówmy się nad tym.

Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?

To pytanie może stawić nas przed ogromnym dylematem. Być może w twojej poprzedniej pracy nie czułeś się zbyt dobrze lub że twoje odejście zostało wymuszone z powodu błędu, który popełniłeś. Pomyśl spokojnie, co masz zamiar powiedzieć (zaleca się, aby być przygotowanym) i bądź szczery, ale zwięzły.

Nigdy nie mów źle o twoich byłych współpracownikach, a tym bardziej o twoich szefach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wyjaśnij swoje motywy, ale nie rozdrapuj ran. Okazywanie szacunku innym (nawet jeśli oni ci go nie okazali) sprawi, że twój wizerunek będzie dużo lepszy i doda punkty twojemu CV.

rozmowa o pracę

Dlaczego nie pracowałeś przez tak długi czas?

To jedno z podchwytliwych pytań zadawanych podczas rozmowy o pracę, które najbardziej wyprowadza z równowagi. Wiele osób często spędza długi czas na bezrobociu z powodu problemów osobistych lub ponieważ nie udało im się znaleźć pracy. Dlaczego powinniśmy dzielić się pewnymi informacjami o naszym życiu prywatnym?

Odpowiedź jest dość niejednoznaczna. Osoba przeprowadzająca rozmowę może jedynie chcieć się dowiedzieć, czy jesteś osobą ambitną lub proaktywną. Nie musisz odpowiadać jeśli nie chcesz tego robić, ale może wystarczą subtelne odpowiedzi, takie jak “z powodów rodzinnych” lub “z powodu choroby”.

Lubisz pracować w zespole?

Odpowiedź na to pytanie powinna zawsze być twierdząca. Niezależnie od tego, co tak naprawdę myślisz: musisz pokazać wizerunek osoby, która wie, jak pracować w zespole. Przywództwo, praca w grupie i życzliwość to wartości, które są wysoko cenione przez większość pracodawców.

Powinieneś jednak pokazać, że wiesz również, jak pracować autonomicznie. Równie ważnym co wiedzieć, jak być częścią grupy, jest bycie niezależnym. Wszyscy mamy pewne dziwne zachowania i jeśli dobrze nimi pokierujemy, mogą działać na naszą korzyść.

“Praca i moralność są podstawami, na których opiera się solidny system wolności”.

-Francisco de Miranda-

Jakie są twoje mocne strony?

Uwaga na te podchwytliwe pytania. Musisz być szczery, ale nie przesadzaj. Nikt nie lubi aroganckich osób. Postaraj się wyglądać pokornie i wyjaśnij, że jesteś zaangażowanym pracownikiem i lubisz nowe wyzwania.

Mogą również zapytać o twoje słabości. Musisz być szczery, ale tutaj również nie przesadzaj: pamiętaj, że chcesz dostać pracę. Jedną z najbardziej cenionych cech jest wiedzieć, kiedy zamilknąć, a kiedy działać.

kandydat i szef na rozmowie o pracę

Podchwytliwe pytania – ile uważasz, że powinieneś zarobić na tym stanowisku?

Być może jest to jedno z najzabawniejszych i najbardziej niespodziewanych pytań, które mogą paść podczas rozmowy o pracę. Są ludzie, którzy rzucają wysokie cyfry i na koniec odkrywają, że właśnie przyznali sobie pensję. Inni z kolei nie mają tyle szczęścia.

Nawet jeśli Twój rozmówca wydaje się miły, nie rzucaj dowcipami. Zaoferuj przyzwoitą i uczciwą liczbę, nic zbyt wygórowanego. Z pewnością doceni twój gest i weźmie go pod uwagę podczas porównywania cię z innymi kandydatami na to stanowisko.

Podchwytliwe pytania są koszmarem dla osób szukających pracy. Najlepiej stawiać im czoła na spokojnie i bez nerwów. Wskazane jest, aby przygotować sobie wcześniej na nie odpowiedzi.

Bądź szczery, zwięzły i uczciwy i nawet nie myśl o byciu aroganckim. Zwięzłość jest najważniejsza, dzięki niej możesz też uniknąć opowiadania o epizodach z twojego życia, z których nie jesteś szczególnie dumny. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, nie ma wątpliwości, że praca Twoich marzeń będzie Twoja!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.