Jak przezwyciężyć brak pewności siebie

Brak pewności siebie to dość powszechne uczucie. Niemniej jednak jest również źródłem dużego dyskomfortu i uniemożliwia rozwój osobisty. Przyjrzyjmy się, co to takiego i jak to przezwyciężyć.
Jak przezwyciężyć brak pewności siebie
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Brak pewności siebie może mieć różne źródła. Jedną z podstawowych przyczyn jest poczucie zagubienia. Wszyscy kiedyś czuliśmy się niepewnie, w różnych sytuacjach. W takiej sytuacji boisz się porażki, odrzucenia lub sprawiania wrażenia popisywania się.

Tego rodzaju wymiar psychologiczny jest jednym z najczęściej pojawiających się w populacji ogólnej. Za stanami takimi jak poczucie odrzucenia, samotność, niepokój społeczny, a nawet niska samoocena stoi niepewność. Czynniki, które ją determinują, mogą obejmować traumę z dzieciństwa czy złe zarządzanie umiejętnościami społecznymi.

Niemniej jednak brak pewności siebie można przezwyciężyć. Dzięki temu będziesz w stanie zmienić się w bardziej pewną siebie, kompetentną i wartościową osobę.

„Jednym ze sposobów na zwiększenie naszej siły woli i skupienia jest zarządzanie naszymi rozpraszaczami, zamiast pozwalać im zarządzać nami”.

-Daniel Goleman-

Jeśli uważasz, że brakuje Ci energii lub samokontroli w relacjach społecznych, nie zastanawiaj się i zacznij ćwiczyć swoją pewność siebie. Zlikwiduj granice swojej niepewności i zacznij się dopasowywać do sytuacji, niezależnie od tego, jak może ona wyglądać.

Brak pewności siebie: przyczyny i cechy

Wszystko, co dzieje się w Twoim życiu, kształtuje Cię. Chociaż prawdą jest, że genetyka i biologia predysponują Cię do byciua bardziej lub mniej pewnym siebie, posiadania asertywnego charakteru lub bycia mniej lub bardziej ekstrawertycznym, jesteś również kształtowany przez wydarzenia, które miały miejsce w Twojej przeszłości.

  • Badanie opublikowane w International Journal of Epidemiology, przeprowadzone przez Dimitrosa Ballosa i Danny’ego Dorlinga z Uniwersytetu w Sheffield (Wielka Brytania) wyjaśnia, że 40 procent naszego „ilorazu szczęścia” opiera się na naszych ostatnich wydarzeniach życiowych. Dlatego jeśli doświadczasz porażki, porzucenia lub głębokiego rozczarowania, często pojawia się w Tobie poczucie niepewności.
  • Czynniki takie jak niepokój społeczny i ciągłe poczucie bycia ocenianym przez innych również powodują, że czujesz się niepewnie. W lęku tego typu często pośredniczą również wspomniane wyżej wydarzenia życiowe. W ten sposób autorytarne, krytyczne, a nawet obraźliwe wychowanie i edukacja ukształtują niepewny profil osobowości.
  • Innym wyjaśnieniem braku pewności siebie jest to, że napędza go perfekcjonizm. Jeśli karcisz się za to, że nie jesteś wystarczająco dobry, demonstrujesz tym samym głęboką niepewność. Może to prowadzić do pewnych zaburzeń psychicznych.
niepewny siebie mężczyzna

Jak zachowują się niepewni siebie ludzie?

Osoby, którym brakuje pewności siebie, wykazują szereg charakterystycznych zachowań. Z reguły szukają aprobaty innych, aby w jakiś sposób znaleźć poczucie bezpieczeństwa.

  • Mają tendencję do obrony i nie akceptują krytyki, ponieważ uważają to za atak. W związku z tym trudno jest prowadzić z nimi konstruktywną rozmowę.
  • Osoby niepewne siebie, które nie wiedzą, jak radzić sobie z tym stanem, mają szczególną zdolność: sprawiają, że inni również czują się niepewnie i zaczynają kwestionować swoją osobowość.
  • Nie są w stanie milczeć i mają tendencję do wypełniania ciszy niepotrzebną rozmową. Jest tak, ponieważ czują się nieswojo z własnymi myślami i nie mają szczególnie pozytywnej opinii o sobie.
  • Co ciekawe, często żartują i starają się rozśmieszać innych. Niemniej jednak jednocześnie są zbyt niewrażliwi na innych, wyśmiewają się zarówno z nich, jak i z siebie, próbując zwrócić na siebie uwagę.
  • Mają skłonność do egoizmu i nieustannego promowania własnej osoby. Robią to, ponieważ chcą być zauważeni przez innych ludzi.

„Arogancja jest kamuflażem niepewności”.

-Tim Fargo-

Z drugiej strony osoby niepewne siebie są bardzo konkurencyjne i nie mogą znieść porażki. Jednocześnie są zbyt autorytarne i kompensują swój brak zaufania wyładowywaniem frustracji na swoich podwładnych, zwłaszcza tych, którzy są zbyt posłuszni.

W związkach romantycznych osoby niepewne siebie są zazdrosne i często się obrażają, ponieważ nie mają zaufania do swoich partnerów. Prowadzi to do ciągłych kłótni z przedstawicielami płci przeciwnej.

Jak przezwyciężyć niepewność?

Psycholog Alfred Adler ukuł termin „kompleks niższości”. Tą koncepcją zdefiniował ludzi z ciągłą potrzebą „walczenia o swoją wyższość”. Sabotują oni uczucia innych, aby czuli się mali i mniej ważni, ponieważ sami tak naprawdę tak się czują.

Jeśli rozpoznajesz w sobie tę potrzebę, nadszedł czas na zmianę. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przezwyciężyć niepewność.

Myśl pozytywnie

Zmień kierunek swoich myśli i nakieruj je na pozytywne. Stopniowo odkryjesz, jak to podejście pozwala przezwyciężyć lęki, pustkę i ból. Bądź tak samo krytyczny wobec siebie, tak jak wobec innych, ale nie pozwól, aby Cię to sparaliżowało.

Kobieta przezwyciężająca niepewność

Pokonaj swoje słabości

Zrozum, że nie da się osiągnąć perfekcji. Poznaj swoje słabości, zaakceptuj je, a następnie przekształć je i spraw, by działały na Twoją korzyść. Pomyśl o swoich mocnych stronach i opracuj strategie, które pozwolą Ci wprowadzić zmiany i iść naprzód spokojnie i pewnie.

Nie porównuj się z innymi, ponieważ to tylko wywołuje zazdrość i niepewność. Bądź dumny z tego kim jesteś. Jesteś sobą, wyjątkowym człowiekiem, dlatego nie musisz brać nikogo innego za punkt odniesienia. Nie powinieneś też czuć się gorszy.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Podziel się negatywnymi emocjami z najbliższymi przyjaciółmi i rodziną. Nie ukrywaj swoich uczuć. Upewnij się, że szczerze wyrażasz swoją niepewność wobec ludzi, którym na Tobie zależy. Będą w stanie pomóc Ci czuć się trochę bezpieczniej każdego dnia i przejść przez te sytuacje lub doświadczenia, nad którymi musisz popracować.

Powiedz “nie” paranoidalnym myślom

„Jeśli to zrobię, na pewno wszystko pójdzie nie tak”. “Patrzą na mnie w ten sposób, ponieważ myślą, że jestem porażką”. Jeśli zdasz sobie sprawę, że wszedłeś w cykl obsesyjnych i paranoidalnych myśli, czas je powstrzymać. Nie prowadzą one do niczego pozytywnego. Ograniczają Cię i sprawiają, że czujesz się mały.

Zacznij mówić i myśleć pozytywnie. Pomoże Ci to poprawić swoje reakcje i przejąć kontrolę.

Dobrze się baw

Zrelaksuj się i baw się dobrze. Naucz się odłączać, aby odnaleźć siebie. Utrzymuj wewnętrzną równowagę i rozmawiaj ze swoim niepewnym umysłem i zamieszkującymi go lękami. Podejmij kroki, aby się ich pozbyć. Powiedz im, żeby muszą odejść, ponieważ potrzebujesz być szczęśliwym, czuć się bezpiecznym, godnym i zadowolonym ze wszystkiego, co osiągasz i nadal będziesz osiągać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naranjo M. Autoestima: un factor relevante en la vida de la persona y tema esencial del proceso educativo. Actualidades Investigativas en Educación [Internet]. 2007;7(3). Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/447/44770311.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.