Najlepsze cytaty Stanleya Kubricka

Czytanie niektórych z najciekawszych cytatów Stanleya Kubricka nie tylko pozwala nam wejść w umysł tego geniusza, ale także pomaga lepiej zrozumieć świat, w którym żył, czyli świat drugą połowę XX wieku.
Najlepsze cytaty Stanleya Kubricka

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2022

Cytaty Stanleya Kubricka są dobrym punktem wyjścia do analizy świata, w którym żyliśmy w drugiej połowie XX wieku. Wielu miłośników kina jest fanami jego pracy. Kubrick był jednym z najbardziej wpływowych twórców filmowych podczas swojej 50-letniej działalności.

Stanley Kubrick nie znał umiaru w reżyserii, był perfekcjonistą w każdym calu, zdolnym doprowadzić do rozpaczy najbardziej cierpliwego aktora lub scenarzystę. Jednak miał też niepodważalny talent i stworzył jedne z najbardziej niepokojących i wspaniałych filmów w historii siódmej sztuki.

Bez wątpienia Kubrick nigdy nie pozostawił nikogo obojętnym na jego pracę. Stworzył udane ekranizacje powieści, takie jak Lśnienie, oraz unikalne interpretacje różnych historycznych konfliktów, takie jak Spartakus, Ścieżki chwały i Full Metal Jacket. Nie zapominajmy o jego zdolności do analizowania ludzkiego umysłu, czego byliśmy świadkami w Mechanicznej pomarańczy.

Fascynujące jest analizowanie człowieka za pomocą oczu i myśli kogoś tak wyjątkowego jak Stanley Kubrick. Reżyser zmarł w 1999 roku, sześć dni po stworzeniu swojego ostatniego filmu, Oczy szeroko zamknięte.

Najlepsze cytaty Stanleya Kubricka

Odkryjmy niektóre z najlepszych cytatów Stanleya Kubricka. Pomogą nam zrozumieć tego wyjątkowego reżysera, który w swoich wspaniałych filmowych adaptacjach potrafił odzwierciedlić to, co najgorsze w ludzkiej duszy.

Edukacja

„Myślę, że wielkim błędem w szkołach jest uczenie dzieci wykorzystywania strachu jako motywacji”.

Kubrick miał wrażenie, że szkoły wykorzystują strach jako metodę motywacji. Może to być strach przed karą, pozostawaniem w tyle za innymi czy byciem mniej sprytnym niż inne dzieci. Kubrick twierdził, że ta metoda nie działa, ponieważ aby wydobyć talent danej osoby, trzeba ją zachęcić i zrozumieć, a nie zastraszyć.

Ten cytat Kubricka jest dość ciekawy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że według wielu książek na jego temat i wywiadów, jego obsesyjny perfekcjonizm znacznie skomplikował proces powstawania filmu. Zresztą niektórzy aktorzy czy scenarzyści, tacy jak Harvey Keitel i Frederic Raphael, nie mówili o nim zbyt łaskawie.

Wiedza i komunikacja

„Jeśli potrafisz mówić wystarczająco mądrze na dany temat, sprawisz wrażenie, że go opanowałeś”.

Kubrick twierdził, że jeśli wypowiadasz się w mądry sposób na dany temat, wydaje się, że jesteś w tym dobry. Czy to jednak oznacza, że naprawdę opanowałeś to zagadnienie, czy tylko sprawiasz wrażenie, że tak się stało?

Być może Kubrick, będąc dobrym reżyserem filmowym, wypowiedział te słowa, ponieważ film może działać jako wprowadzenie do jakiegoś tematu. Błyskotliwość filmu może sprawić, że widz przeczyta napisy końcowe z poczuciem, że stał się ekspertem w pewnym temacie, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.

Światopogląd we wszechświecie

„Zniszczenie tej planety nie miałoby sensu na kosmiczną skalę”.

Kubrick zdawał sobie sprawę, jak mała jest nasza planeta w kosmicznej skali. To jak drobinka piasku na ogromnej pustyni.

Ale czy chciał przez to powiedzieć coś jeszcze? Możemy zinterpretować ten cytat w kontekście, że nie byłoby złym rozwiązaniem bagatelizowanie tego, co się z nami dzieje, ponieważ nie zawsze jest to tak ważne, jak często wydaje nam się, że jest.

Galaktyka

Cytaty i błędy

„Nie lubię udzielać wywiadów. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że zostaniesz źle zacytowany lub, co gorsza, zacytują dokładnie to, co powiedziałeś”.

Każdy popełnia błędy. Dlatego Kubrick nie był fanem wywiadów i starał się maksymalnie ograniczyć swoje życie publiczne. W późniejszych latach stał się kimś w rodzaju samotnika, opuszczając swój dom tylko po to, by filmować.

Kubrick bał się również, że może zostać źle zacytowany, gdyby powiedział coś, czego mógłby później żałować.

Marzenia się spełniają

„Jeśli można to napisać lub pomyśleć, można to sfilmować”.

Jeśli można coś sobie wyobrazić, można to zrobić. Kubrick był niewątpliwie znany z doskonałych adaptacji. Rzeczywiście, prawie wszystkie jego filmy były oparte na książkach.

Dobrymi przykładami są Lśnienie Stephena Kinga, Barry Lyndon oparte na Szczęściu Barry’ego Lyndona Williama M. Thackeraya i Full Metal Jacket, oparte na The Short-Timers Gustava Hasforda.

Mamy nadzieję, że te cytaty Stanleya Kubricka będą dla Was inspirujące. Cieszymy się, że mogliśmy porozmawiać o jego filozofii i sposobie życia. Nie ma wątpliwości, że Kubrick był najbardziej metodycznym, utalentowanym i perfekcjonistycznym reżyserem, jaki kiedykolwiek istniał w historii kina.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castle, A., (2011). Los Archivos de Stanley Kubrick. Colonia. Taschen Books.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.