Uważność dla bezrobotnych - poznaj jej znaczenie!

Dowiedz się z tego artykułu, jak uważność może pomóc osobom bezrobotnym.
Uważność dla bezrobotnych - poznaj jej znaczenie!
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W całej Europie poziom bezrobocia jest wysoki od prawie dziesięciu lat. To sprawia, że bezrobotni czują się bezbronni i bezradni. W rezultacie prawdopodobieństwo, że cierpią na problemy ze zdrowiem psychicznym, znacznie wzrosło. Uważność dla bezrobotnych jest doskonałym narzędziem do walki z tym problemem.

Uważność jest między innymi skutecznym sposobem walki z zniechęceniem, które towarzyszy bezrobociu. W rzeczywistości bezrobotni czują się tak zniechęceni, że nie mogą znaleźć wyjścia ze swojej sytuacji.

Niektóre z problemów, które usiłuje złagodzić uważność u osób bezrobotnych to między innymi:

  • Niepewność.
  • Niezadowolenie z podstawowych potrzeb.
  • Frustracja dotycząca oczekiwań życiowych.
  • Przede wszystkim postawa, z jaką spotykają się w trudnych sytuacjach.

W konsekwencji wszystkich tych niepowodzeń i biorąc pod uwagę aktualną sytuację życiową bezrobotnych, pojawiło się kilka opcji, które pomogą im poprawić jakość życia.

Uważność dla bezrobotnych

Jedną z pierwszych i najtrudniejszych opcji dla bezrobotnych jest opuszczenie swojego kraju w celu znalezienia pracy, a tym samym poprawy ich dobrostanu, bezpieczeństwa ekonomicznego i społecznego oraz samorealizacji.

Jednak wyjście z bezrobocia i opuszczenie własnej strefy komfortu i środowiska społecznego w celu osiedlenia się w zupełnie innym miejscu nie jest wcale łatwym zadaniem. W rzeczywistości jest to dość trudne i wyczerpujące.

Bezrobotny

Poszukiwanie pracy poza domem może być dobrą rzeczą, ponieważ może otworzyć wiele drzwi do sukcesu i stabilności finansowej. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że opuszczenie otoczenia może na jakiś czas zagrozić Twojej stabilności emocjonalnej.

Aby dobrze sobie radzić w nowej pracy, sami musimy sobie dobrze radzić w życiu codziennym. Aby zapewnić odpowiednią równowagę emocjonalną, musimy trenować, aby powoli, ale zdecydowanie stawać się silniejszym w obliczu problemów adaptacyjnych oraz braku wsparcia i uczucia. Niezrobienie tego najprawdopodobniej wpłynie na naszą wydajność pracy.

„Jeśli coś ci się nie podoba, zmień to. Jeśli nie możesz tego zmienić, zmień swoje nastawienie ”.
Maya Angelou

Z drugiej strony jest wielu bezrobotnych, których nie stać na emigrację w celu poprawy swojego życia. Ci ludzie często znajdują się w niepewnych sytuacjach. W rezultacie pogrążają się w uczuciach rozpaczy, niepewności i frustracji, emocjach, które mogą łatwo doprowadzić do braku równowagi psychicznej.

Nowe strategie postępowania

Dlatego ci ludzie muszą nauczyć się nowych strategii, które sprzyjają nowemu spojrzeniu na życie z podejścia interpersonalnego. Ludzie mają tendencję do definiowania i projekcji siebie i swojej przyszłości poprzez swoją pracę. Postrzegają swoją karierę jako narzędzie, które pomoże im osiągnąć szczyt sukcesu.

W pewnym sensie praca jest oznaką tożsamości, ponieważ zapewnia nam status społeczny i poczucie użyteczności. Pozwala nam zaspokoić nasze podstawowe potrzeby i inne rzeczy, o których marzymy. A sytuacja odwrotna, czyli bezrobocie, zwykle prowadzi do izolacji społecznej oraz poczucia niepewności i nienawiści do samego siebie.

Te emocje podważają i niszczą poczucie własnej wartości i mogą prowadzić do zaburzeń tak niebezpiecznych, jak depresja czy lęk. Poza tym, oprócz tych zaburzeń psychicznych, wspomniane negatywne emocje mogą wpływać na kogoś tak bardzo, że żyje on w ciągłym stanie napięcia.

Po co jest uważność dla bezrobotnych?

Uważność dla bezrobotnych można wykorzystać do walki ze wszystkim, o czym wspomnieliśmy powyżej. Technika ta sprzyja równowadze emocjonalnej, zdrowiu psychicznemu i motywacji – czyli trzem filarom, które bezrobotni tracą po drodze.

Przede wszystkim leki nie będą przydatne, jeśli nie będą iść w parze z psychoterapią. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest powiązane ze zdrowiem fizjologicznym. Leczenie osoby, która nie podejmuje żadnego wysiłku umysłowego, aby zmienić swoją sytuację, będzie całkowitą stratą czasu.

Medytacja a uważność

W takim przypadku leki będą służyć tylko jako środki znieczulające, co jest przeciwieństwem tego, czego szukamy w tej strategii. Jeśli chodzi o psychoterapię, musimy podkreślić, że terapia poznawcza oparta na uważności może być tak samo skuteczna jak leki w leczeniu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Terapia poznawcza oparta na uważności została opracowana jako alternatywa dla konfrontacji. Jej głównym celem jest pomoc ludziom w rozpoznawaniu, akceptowaniu i konstruktywnym reagowaniu na nieodpowiednie myśli i uczucia. To wyjaśnia, dlaczego uważność w przypadku bezrobotnych odniosła taki sukces.

Jeśli chodzi o zmianę stylu życia, bezrobotny powinien pozostać silny i nie poddawać się. Aby osiągnąć sukces, zaleca się praktykowanie medytacji w celu uzyskania pełnej świadomości. Nie powinniśmy postrzegać uważności dla bezrobotnych jako formy terapii, ale jako sposób na życie.

„Każdego dnia przychodzę z pozytywnym nastawieniem, starając się być lepszym”.
-Stefon Diggs-

Opowieść o kamieniu na drodze

W odległym królestwie król nakazał umieszczenie dużego kamienia na środku głównej drogi prowadzącej do królestwa, blokując tym samym przejście. Potem schował się, żeby zobaczyć, czy ktoś go usunął.

Najbogatsi kupcy w królestwie przechodzili po prostu dookoła kamienia. Wielu z nich stało przez chwilę przed skałą, narzekając. Obwiniali także króla za to, że nie utrzymywał odpowiedniej czystości na drogach. Jednak żaden z nich nie zrobił nic, aby usunąć blokadę tarasującą przejazd.

Kamień na drodze

Potem przeszedł wieśniak niosący ładunek warzyw. Upuścił warzywa na ziemię i uważnie obserwował kamień. Próbował przesunąć kamień na bok, popychając go i szturchając drewnianą kłodą, którą znalazł na poboczu drogi. Naciskając go przez długi czas, w końcu udało mu się go odepchnąć na bok.

Kiedy zbierał swoje warzywa z ziemi, znalazł torbę dokładnie w miejscu, w którym wcześniej był kamień. Torba ta zawierała sporą ilość złotych monet i notatkę od króla, która wyjaśniała, że ​​jest to nagroda dla osoby, która usunęła przeszkodę z drogi.

Chłop nauczył się tego dnia czegoś bardzo ważnego: każda przeszkoda to okazja do poprawy własnego dobrobytu i samopoczucia”.

„Im większa przeszkoda, tym większa chwała w jej pokonaniu”.
-Molière-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.