Głośne myślenie nie zawsze jest oznaką szaleństwa. Wręcz przeciwnie, poprawia nawet naszą zdolność umysłową. Mówienie do siebie sprawia, że koncentrujemy się bardziej na “tu i teraz”. Jest to rodzaj zachowania, które warto praktykować codziennie traktując głośne myślenie jako mechanizm samoregulacji.
Ktokolwiek pracował z dziećmi w wieku od 5 do 7 lat, może zauważyć, że dzieci zawsze myślą głośno. Robią to podczas zabawy, podczas interakcji z przedmiotami, w czasie samotności lub nawet w obecności innych. Różni się ono od stadium niedojrzałości lub etapu, w którym posiadanie niewidzialnych przyjaciół jest powszechne. Odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka.
Głośne myślenie pozwala naszemu mózgowi przetwarzać informacje lepiej, po to aby skupić się na teraźniejszości.
Głośne myślenie jest sposobem na kierowanie własnym zachowaniem. Co więcej, rozwój myśli i języka staje się równy, sprawiając, że egocentryczne mówienie jest korzystne i zalecane. Jednakże, gdy osiągamy pewien wiek, dorośli każą nam przestać to robić, ponieważ nie jest to akceptowalne społecznie i musimy nauczyć się tłumić dziecięcy głos. Głos, który niegdyś wydobywał się z nas mimowolnie, czyniąc nas przyzwyczajonymi do własnego brzmienia.
Dlatego gdy osiągniemy dojrzałość, stajemy się cichymi myślicielami i czytelnikami. Robimy wszystko w ciszy (rozumowanie, praca, czytanie itp.). Robimy to, nie zdając sobie sprawy z korzyści płynących z rozmowy z najważniejszą osobą na świecie: z nami samymi.
Głośne myślenie: prywatne przemówienie
Głośne myślenie było decydującym krokiem w pewnym etapie dzieciństwa. Więc niezależnie od tego czy w to wierzymy czy nie, nadal musimy to robić, nawet w wieku dorosłym. Jest to narzędzie rozwoju osobistego i poznawczego, które możemy wykorzystać przy pewnych okazjach. Jednak nie chodzi o to, aby cały czas mówić głośno, tak jakby nasz mózg miał zainstalowany głośnik.
To, co powinniśmy praktykować w odpowiednim czasie o określonej porze dnia, to tak zwane “prywatne przemówienie”. Jest to mechanizm wsparcia, który daje nam “informację zwrotną”, aby poprawić, prowadzić nas i pomóc nam się skupić. Głośne myślenie oznacza robienie tego z szacunkiem. Wspominamy o tym, ponieważ niektórzy ludzie głośno myślą tylko po to, by rzucać oskarżenia przeciwko innym i wytykać błędy lub pomyłki.
Według niedawno przeprowadzonego przez University of Wisconsin badania opublikowanego w Quarterly Journal of Experimental Psychology, głośne myślenie może przynieść korzyść naszemu neurologicznemu zdrowiu. Stres jest znacznie lepiej kontrolowany. Ponadto dolny lewy zakręt czołowy, związany z rozwiązywaniem problemów, planowaniem i skupieniem uwagi, wykazuje bardzo intensywną aktywność.
Różne sposoby na głośne myślenie
Głośne myślenie lub mówienie do siebie gdy jesteśmy sami, nie jest charakterystyczne dla szaleństwa lub choroby psychicznej. Jest to samodzielny dialog, który możemy wykorzystać o określonej porze dnia jako ćwiczenie samoregulacji. Ponadto to zdrowe narzędzie można wykorzystać na różne sposoby. Oto niektóre z nich:
Pomyśl o różnych opcjach
Stale dokonujemy codziennych wyborów. Głośne myślenie jest sposobem na ułatwienie refleksji, analizy i analizowania informacji. Pomaga nam w wyjaśnianiu pomysłów, ustalaniu celów i analizowaniu emocji.
Automotywacja
Sportowcy motywują się, myśląc głośno słowami zachęty i osiągnięć. Ponadto, gdy nadejdzie czas, nie wystarczy powiedzieć sobie: “Zobaczmy. Dlaczego tak się czujesz? “Pracowałeś tak ciężko, aby tu dotrzeć, musisz iść dalej.”
Zachęcaj do bardziej pozytywnego dialogu
Negatywny dialog, który mówi nam: “nie możesz tego zrobić, zawiedziesz, nawet się nie odważysz, znowu odłożysz to na jutro” jest bez wątpienia najbardziej szkodliwy w naszym codziennym życiu. Dlatego powinniśmy ćwiczyć prywatną mowę, aby powstrzymać to, co niszczy naszą samoocenę i nasze nadzieje.
Głośne myślenie wyjaśnia idee i kieruje nasze myśli na odpowiednią perspektywę: w kierunku tego, co jest użyteczne i konstruktywne. Dzięki tej samoregulacji pomagamy samym sobie bardziej się skoncentrować i być bardziej zdecydowanym.
Podsumowując, głośne myślenie o określonych porach dnia jest dobrą praktyką w zakresie zdrowia psychicznego. Jest to skuteczne narzędzie, które wzmacnia wiele procesów poznawczych i przenosi nasz mózg na inny poziom. Gdy czujemy obawę, myślenie na głos może pomóc nam żyć bez strachu i działać bez wahania.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Halpern, H. (2006). Thinking out loud. Education for Primary Care. https://doi.org/10.1080/14739879.2006.11864070
- Nielsen, J. (2014). Thinking Aloud: The #1 Usability Tool. Nielsen Norman Group. https://doi.org/10.1046/j.1365-2966.2003.07032.x
- Sturn, A., & Johnston, J. (1999). Thinking out loud: An exploration of problem-solving language in preschoolers with and without language impairment. International Journal of Language and Communication Disorders. https://doi.org/10.1080/136828299247586
- SHIELDS, M. M. (1979). Dialogue, Monologue and Egocentric Speech by Children in Nursery Schools. In Language, Children and Society. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-023716-9.50023-9