Jak serial Przyjaciele zdefiniował pokolenie

Jak serial Przyjaciele zdefiniował pokolenie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W serialu Przyjaciele zdefiniowano pokolenie młodych ludzi. Po raz pierwszy wyemitowano go w 1994 roku i opowiada on historię sześciu dwudziestoparoletnich przyjaciół, którzy spotykają się w małej kawiarni. Żyjąc jak młodzi ludzie w Nowym Jorku, ich życie jest proste i skomplikowane w tym samym czasie.

Pierwotnie serial miał nazywać się Insomnia Cafe. Docelowym odbiorcą serii byli ludzie, którzy oglądali filmy Seinfelda i Woody’ego Allena. Jednak Przyjaciele podjęli nieoczekiwany zwrot, który uczynił go wyjątkowym w tym samym czasie.

Od ponad 25 lat ten program zmienił sposób, w jaki całe pokolenie młodych ludzi widzi świat. Przyjaciele stworzyli nierealistyczne oczekiwania co do życia dla pokolenia millenialsów.

Chociaż Przyjaciele mieli ten sam neurotyczny humor co Seinfeld, był to bardzo obiecujący serial. Te sześć postaci wydawało się mieć świetlaną przyszłość. To był show o miłości, seksie, związkach i życiu zawodowym. Przede wszystkim Przyjaciele to program telewizyjny o przyjaźni i o tym, jak Twoi przyjaciele mogą stać się rodziną, którą wybierzesz.

Jak serial Przyjaciele zdefiniował pokolenie o nierealistycznych oczekiwaniach

Sitcom odniósł ogromny sukces dzięki rozwojowi postaci. Przyjaciele nadal są puszczani w telewizji. Od ponad 25 lat ten program zmienił sposób, w jaki całe pokolenie młodych ludzi widzi świat. Przyjaciele stworzyli nierealistyczne oczekiwania co do życia dla pokolenia millenialsów.

logo przyjaciele

1. Sytuacja życiowa

Oprócz Chandlera i Rossa żaden z głównych bohaterów nie miał dobrze płatnych posad. Joey był aktorem, który nigdy nie pracował. Monica była kucharką pracująca na niepełny etat. Rachel była kelnerką w kawiarni, a Phoebe była masażystką w niepełnym wymiarze godzin. Żaden z nich nigdy nie miałby dość pieniędzy, by kupić mieszkanie, a nawet je wynająć.

We współczesnym świecie bardzo ciężko jest młodemu człowiekowi utrzymać ten styl życia bez stałej pracy. Wielkość i wystrój apartamentów określają aspiracje młodych ludzi w latach 90. i 2000. Tego rodzaju nierealistyczne oczekiwania mogą być znaczącym źródłem frustracji.

2. Neurotyczne życie seksualne

Sitcom nigdy nie przedstawia miłości bohaterów i życia seksualnego jako atrakcyjnych. Zawsze mają romantyczne problemy. Mężczyźni w serialu byli żałośni, a kobiety były neurotycznymi dewiantkami.

Ross i Chandler zawsze byli sfrustrowani seksualnie. Joey wydawał się wierzyć, że może mieć kobiety tylko na jedną noc. Z drugiej strony, Rachel, Monica i Phoebe nieustannie analizowały zachowania swoich przyjaciół. Przyjaciele przekształcają seks w odległy i niemal biurokratyczny proces.

3. Joey Tribbiani: Granice molestowania seksualnego

Ten punkt jest ściśle związany z poprzednim. Większość kobiet była celem rzekomych “komplementów” od dziwnych mężczyzn na siłowni, w sklepie spożywczym, w parku, podczas kupowania gazety itp. Te interakcje są nieprzyjemne i są również tym, w jaki sposób Joey podrywał kobiety.

Joey był powodem, dla którego tak wielu młodych mężczyzn dorastało ze złymi ideami. Joey był bardzo pewnym siebie facetem, który podobno był tym, który “odnosi sukcesy” z kobietami. To zaufanie zainspirowało pewne zachowanie u młodych mężczyzn, którzy inaczej odnosiliby się do kobiet. “Metoda” Tribbiani na podrywanie kobiet graniczyła z molestowaniem seksualnym, a to nie jest w porządku.

4. Odpowiednia ilość czasu do spędzenia w kawiarni

Kawiarnie są jednocześnie zabawne, chłodne, hałaśliwe i spokojne. W przeciwieństwie do innych rodzajów restauracji i firm, oferują one miejsce na spotkanie z przyjaciółmi. W latach 90. kawiarnie były stosunkowo nowym zjawiskiem. Ten program telewizyjny był częściowo odpowiedzialny za to, że kawiarnie stały się tak popularne jakimi są dziś.

Niemniej jednak kawiarnie mają także negatywny aspekt, który promowali Przyjaciele. Mówimy o ludziach, którzy spędzają wiele godzin w kawiarni. Niezależnie od tego, czy rozmawiają, korzystają z Wi-Fi czy czytają książkę, ci ludzie nie opuszczą swoich miejsc. Wygląda na to, że mają zarezerwowane miejsca w swojej zwykłej kawiarni. Może to wyglądać uroczo w tym serialu, ale takie zachowanie może być bardzo szkodliwe dla biznesu.

obsada przyjaciół

5. Niekończące się toksyczne związki

Serial Przyjaciele zdefiniowali pokolenie z tym negatywnym dziedzictwem. Dzisiaj relacja Rossa i Rachel będzie uważana za toksyczną. Przyjaciele powiedzieli jej, żeby to zakończyła. Przyjaciele powiedzieli mu, żeby to skończyć. Nikt nie wspierał tego związku.

Żadne z nich nigdy nie wydawało się szczęśliwe. Walczyli nieustannie. Później częściowo zakończyli związek, ponieważ bali się podejmowania trudnych decyzji. Oszukiwali się także nawzajem z innymi ludźmi. Wszystko jest bardzo mylące. Mimo to wiele osób uważało ich za idealną parę. Ich długa i skomplikowana relacja jest przedstawiana jako “romantyczna”.

Ross i Rachel pozostają zbyt długo romantycznie dwuznaczni. Co więcej, ten odwieczny związek otwierał drzwi do równie niekończących się rozmów o tym, “dokąd zmierza ten związek“.

W każdym związku ważna jest komunikacja, aby każda osoba wiedziała, czego oczekiwać od drugiej. Jednak relacje osiągają punkt, w którym obaj partnerzy muszą tylko pozwolić sprawom aby same się toczyły. Zamiast tego Ross i Rachel zdają się być zdeterminowani, aby dalej niepotrzebnie tracić czas na straconą sprawę.

Podsumowując, ten serial zdefiniował pokolenie i jest zdecydowanie zabawnym show do obejrzenia. Dialogi są śmieszne, a sytuacje są głupie. Niemniej jednak ważne jest, aby oglądać programy telewizyjne patrząc na nie krytycznym okiem. W ten sposób unikniemy powtarzania problematycznych pomysłów i zachowań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.