Egocentryczne dziecko - 4 najczęściej popełniane błędy

Egocentryczne dziecko - 4 najczęściej popełniane błędy

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2017

Choć jeszcze jakiś czas temu wydawało się to nie do pomyślenia, dzisiaj nietrudno spotkać egocentryczne dziecko tyranizujące swych rodziców. W wielu przypadkach takie egocentryczne zachowania prowadzą do tego, że całe rodziny korzystają ze specjalistycznej pomocy.

Na czym jednak w rzeczywistości polega problem? Egocentryczne dziecko stara się przejąć kontrolę i stać się rozkazodawcą w rodzinie. Pozostałych członków rodziny uważa za swoich służących, a jeśli jego zachcianka nie zostanie zaspokojona, prowadzi to do wybuchu furii.

Egocentryczne zachowanie sprawia, że dziecko nie jest zdolne do znoszenia codziennych frustracji, ani do postawienia się w sytuacji rodziców. To skutkuje szkodliwym działaniem na ich rzecz i dalszym dążeniem do podporządkowania ich sobie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rodzice, zasługujecie żeby o tym wiedzieć

Paradoksem całej sytuacji jest fakt, że egocentryczne dziecko staje się osoba dominującą w rodzinie, rodzice natomiast czują się w obowiązku zaspokajać wszystkie jego zachcianki.

Wszystko po to, by uniknąć kolejnego ataku histerii. Co ciekawe i coraz częściej spotykane, w dalszej fazie dziecko zaczyna atakować rodziców fizycznie, aby osiągnąć swoje cele.

Z badań przeprowadzonych na ten temat wynika, że predyspozycje genetyczne mogą po części mieć wpływ na to, czy dziecko będzie bardziej, czy też mniej skłonne do przejawiania agresji i innych omawianych zachowań.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wychowanie dziecka – 5 wartości jakie trzeba wpoić

Udowodniono również, że dziecko staje się egocentryczne częściej w rodzinach wiodących życie na poziomie wysokim lub średnim, jak również, że problem jak dotąd dotyczy częściej chłopców, niż dziewczynek. Tendencja zmierza jednak do wyrównania się.

Zdaje się również, że wcześniejsze posyłanie dziecka do szkoły przyczynia się do tego, że staje się ono egocentryczne. W wielkiej mierze do problemu przyczynia się również podejście rodziców. Ci, którzy nie stawiają dzieciom wyraźnych granic, zapewne będą mieli do czynienia z omawianym problemem.

Egocentryczne dziecko – niektóre błędy wychowawcze

Jeżeli wiadomo, że edukacja ma wpływ na to, jak będzie się zachowywać nasze dziecko, to nie ulega wątpliwości, że rodzice powinni się wiele na ten temat nauczyć. Co zatem powinni robić? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wychowanie zdrowych emocjonalnie dzieci

Rozpieszczanie

Jeżeli dziecko dostaje wszystko, czego żąda, to w rzeczywistości sami rodzice wszczepiają mu poczucie, że to ono ma do wszystkiego prawo. Tak więc żąda za każdym razem więcej i chce to otrzymać bezzwłocznie.

Krzyczące dziecko

Jeżeli natomiast dziecko dorasta z tak błędnie zaszczepionym przez rodziców poglądem, jego ataki furii będą przybierać na sile i utrzymywać się tak długo, aż zostaną spełnione jego zachcianki.

Przeczytaj również podobny artykuł: Złość – konstruktywna emocja czy destrukcyjna siła?

Takie egocentryczne dziecko za pomocą złości stara się kontrolować wolę, decyzje i władzę sprawowaną przez rodziców. Ci natomiast z dnia na dzień czują się coraz bardziej zastraszeni.

Pozwalaj dziecku na frustrację

Frustracja jest naturalnym, zdrowym uczuciem towarzyszącym nam w życiu. Nie wszystko, co robimy, co chcemy osiągnąć ostatecznie przybiera taki kształt, jaki zaplanowaliśmy na początku. Czasem coś nie wychodzi i musimy to po prostu zaakceptować.

Nietolerowanie frustracji powoduje wiele problemów natury emocjonalnej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. To przecież oczywiste, że nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli. W życiu spotka nas również wiele przeciwności, którym przyjdzie nam stawić czoła.

Jeżeli nie uczymy dziecka, że odczuwanie frustracji jest czymś zupełnie normalnym, a zamiast tego spełniamy jego zachcianki, nie będzie ono potrafiło w przyszłości stawić czoła podstawowym problemom, które niesie ze sobą życie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Szczęśliwe dzieciństwo – nigdy nie jest zbyt późno

Poza tym staniemy się odpowiedzialni za to, że dziecko z każdym dniem będzie coraz bardziej egocentryczne. Będzie ono rosnąć w przekonaniu, że świat kręci się wokół niego.

Rozwiązywać problemy za dziecko

To bardzo ważne, aby dziecko już od maleńkości w miarę możliwości uczyło się samo rozwiązywać spotykające je problemy. Możesz oczywiście nieco mu pomóc, ale na pewno nie powinno to oznaczać, że przejmujesz sprawę w swoje ręce i rozwiązujesz problem za dziecko.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dziadkowie: nasi emocjonalni bohaterowie

Na przykład jeżeli dziecko prosi nas, żebyśmy mu założyli buty, to jeśli ma już odpowiedni wiek, nie powinniśmy go z tego wyręczać. Być może nie do końca jest prawdą, że nie umie tego zrobić samo, ale raczej jest mu niewygodnie i po prostu szuka kogoś, kto je  wyręczy.

Dziecko musi jak najszybciej nauczyć się, że życie nie zawsze jest tak wygodne, jakbyśmy chcieli.

Ojciec uczy dziecko

Jeżeli dziecko nie nauczy się stawiać czoła najprostszym problemom, to kiedy w przyszłości nadejdą poważniejsze również tym nie będzie potrafiło zaradzić.

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyczne dzieciństwo i konsekwencje jakie z niego wynikają

Reagowanie na problemy złością

Nie nauczysz dziecka tego, czego sam nie stosujesz w życiu. Jeżeli na spotykające Cię przeciwności reagujesz furią, wściekłością i gwałtownymi wybuchami gniewu, nie spodziewaj się, że Twoje dziecko nie będzie egocentryczne. Pójdzie dokładnie w Twoje ślady.

Dzieci zawsze naśladują dorosłych. Zastanów się więc nad tym, w jaki sposób Ty zachowujesz się na co dzień. Nie na darmo ukuto przysłowie: “Lepszy przykład, niż wykład”.

Choć czasami jesteśmy już tak zmęczeni, że mamy wszystkiego dość, powinniśmy pamiętać, że agresja w niczym nam nie pomoże. Tak więc na rzecz siebie i Twojego dziecka zawsze działaj zachowując spokój.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.