Ghosting – jak rozpoznać, czy może Ci się przytrafić?

Skąd wiesz, że osoba, którą właśnie poznałeś – i którą lubisz – nie zniknie nagle, nic Ci nie mówiąc? Chociaż nie ma kryształowej kuli, która pozwoliłaby wykryć taką ewentualność, istnieje wiele czynników, które mogą dać Ci wskazówkę co do prawdopodobieństwa jej wystąpienia.

Para symbolizująca, jak się dowiedzieć, czy ktoś może cię zjawić

Czy kiedykolwiek ktoś zniknął z Twojego życia bez wyjaśnienia? Nagłe zerwanie relacji lub więzi przyjacielskich bez wyraźnego powodu jest dziś coraz częstszą praktyką. Chociaż prawdą jest, że tego rodzaju zachowania zawsze miały miejsce w środowisku międzyludzkim, w dobie społeczeństw cyfrowych, z ich kruchymi więzami, ghosting stał się codziennością.

Bycie ofiarą ghostingu (sytuacji, gdy ktoś kończy relację bez słowa wyjaśnienia) może być traumatycznym przeżyciem. Wielu z nas boi się spotkania kogoś, kto zniknie z naszego życia, gdy tylko obdarzymy go uczuciem.

Ta cicha udręka i ukryty strach są zrozumiałe. W końcu oczekujemy, że inni będą zachowywać się wobec nas w sposób odpowiedzialny emocjonalnie. Oczekujemy również maksymalnej komunikacji i szacunku. Chociaż nie można przewidzieć w 100%, co ktoś zrobi, istnieją pewne sygnały, które mogą być ostrzegawcze.

Ghosting może pojawić się w każdym rodzaju relacji. To bolesne doświadczenia, z których wielu z nas nigdy się nie otrząśnie.

Smutna para przytulająca partnera i zastanawiająca się, jak się dowiedzieć, czy ktoś cię nie zobaczy
Strach, że zostaniemy porzuceni, jest częstym zjawiskiem, gdy wcześniej byliśmy ofiarą ghostingu.

Jak rozpoznać, czy ktoś może zastosować wobec Ciebie ghosting?

Jeszcze wczoraj miałaś partnera, z którym planowałaś weekend, a dziś on już nie odpowiada na Twoje wiadomości. Co więcej, nie pojawiasz się już w jego mediach społecznościowych. Kilka miesięcy temu poznałeś wspaniałą osobę, z którą łączyło Cię wiele zainteresowań. Myślałeś, że będziecie dobrymi przyjaciółmi, a jednak osoba ta zniknęła z dnia na dzień bez słowa.

Dla wielu osób tego rodzaju historie są im znane z autopsji. Jest to częste do tego stopnia, że temat ghostingu był przedmiotem wielu badań akademickich. Na przykład badania przeprowadzone przez University of Alabama (USA) dotyczą przyczyn tego zachowania. Twierdzą, że chociaż prawie zawsze manifestuje się to w sposób cyfrowy (nie odpowiadając na wiadomości), istnieją bardziej złożone scenariusze.

Wydaje się, że istnieją pewne typy osobowości, które są bardziej podatne na stosowanie ghostingu. Przydatne byłoby posiadanie jakiegoś instrumentu do wykrywania tego rodzaju ludzi. Niestety, do tej pory nie wymyślono takiego narzędzia. Psychologia może jednak dostarczyć pewnych wskazówek dotyczących wykrywania potencjalnego zagrożenia.

Jeśli nie “obserwujemy się” z tymi osobami w mediach społecznościowych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zdecydują się na ghosting, gdy relacja ulegnie pogorszeniu.

Jakie więc są osoby stosujące ghosting?

1. Unikają problemów i chcą łatwego życia

Czy jesteś z kimś, kto stara się unikać konfliktów i kłótni? Osoby unikające, które nie rozwiązują codziennych problemów i unikają trudnych rozmów, częściej odchodzą bez słowa. To ludzie, którzy wolą, aby ich związki i życie były proste, łatwe i przyjemne.

Jednak każda relacja, a nawet samo nasze istnienie oznacza, że trzeba sobie radzić w skomplikowanych sytuacjach. Właśnie wtedy możesz się dowiedzieć, kto będzie przy Tobie i będzie pracować nad tym, o co warto dbać.

2. Mają niskie poczucie własnej wartości

Istnieją też ludzie, których niska samoocena sprawia, że padają ofiarą zarówno wyczerpujących, jak i bolesnych zachowań. Nie lubią ani nie szanują samych siebie i w desperackim mechanizmie samoobrony wolą uciec, zanim ktoś pozna ich lepiej. Irracjonalnie boją się rozczarowania lub ujawnienia innym wątłej osobowości, której tak bardzo nienawidzą.

Ci, którzy nie kochają ani nie szanują siebie, zakładają, że nikt ich nie pokocha. Dlatego decydują się na ucieczkę, aby uniknąć dalszych szkód.

3. Robili to już wcześniej

Jeśli chcesz wiedzieć, czy ktoś może stosować ghosting, zapytaj go o jego poprzednie związki. Ludzie, którzy są przyzwyczajeni do takich praktyk, powiedzą Ci, że mieli wielu partnerów i przyjaciół, których zwykle określają jako toksycznych.

Są to osoby o większej skłonności do krytykowania innych. Widzą nieskończone wady u innych i postrzegają siebie jako skrajnie samowystarczalnych. Sprawiają wrażenie, że wiedzą wszystko o życiu.

4. Mają unikowy styl przywiązania

Czasami wpuszczasz do swojego życia ludzi, którzy wciąż cierpią z powodu konfliktów z dzieciństwa. Idealnym scenariuszem byłoby, gdybyśmy wszyscy uzdrowili naszą przeszłość i poradzili sobie z naszymi traumami. Wtedy moglibyśmy dawać z siebie to, co najlepsze, innym. Ale nie zawsze tak jest. W rezultacie często masz do czynienia z osobami z zaburzeniami przywiązania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy ktoś może stosować ghosting, musisz przeanalizować, czy wykazuje przywiązanie unikające. Niektórym trudno jest osiągnąć intymność. Są przytłoczeni, gdy próbujesz nawiązać z nimi więź emocjonalną i nie mają tendencji do wspierania Cię. Mimo to nie wahają się powiedzieć Ci, że Cię kochają. Jest to jednak odległy rodzaj uczucia, ponieważ tego typu osoby unikają angażowania się.

Często za ghostingiem kryją się zaburzenia psychiczne, takie jak lęk lub depresja.

Smutna nastolatka symbolizująca sposób, w jaki możesz się dowiedzieć, czy ktoś cię nie widzi
Narcyzm może spowodować, że ludzie nagle znikną z naszego życia bez żadnego wyjaśnienia.

5. Nie macie tej samej sieci przyjaciół lub znajomych

Często spotykasz ludzi, którzy nie są członkami Twojej sieci społecznościowej. Może to być na przykład ktoś, kogo poznałeś w aplikacji randkowej i z kim nawiązujesz relację.

Chociaż brak wspólnych znajomych nie jest wystarczającym powodem, aby zostać porzuconym bez wyjaśnienia, jeśli coś pójdzie nie tak, może to ułatwić odejście.

Rzeczywiście, niektóre osoby mogą zniknąć będąc pewne, że już Cię nie spotkają, ponieważ nie spędzacie czasu z tymi samymi ludźmi.

6. Mają osobowość narcystyczną lub są emocjonalnie niekompetentni

Jeśli chcesz wiedzieć, czy ktoś może stosować wobec Ciebie ghosting, musisz wiedzieć, jak rozpoznać zachowania narcystyczne. Osoby o niskim zaangażowaniu emocjonalnym, które nawiązują relacje w oparciu o określone zainteresowania, często szybko odchodzą bez słowa, kiedy tylko się na to zdecydują.

Problem polega na tym, że nie zawsze rozpoznajesz takich ludzi lub zdajesz sobie sprawę, że wpuściłeś do swojego życia narcyza. Zawsze powinieneś być podejrzliwy wobec każdego, kto najpierw zalewa Cię falą uczuć, a potem zaczyna domagać się przysług, ustępstw i Twojej uwagi.

7. Cierpią z powodu lęku i pragną izolacji

Osoby cierpiące na lęk wątpią absolutnie we wszystko, nawet w siebie. Ogarnia ich tak intensywna niepewność, strach i irracjonalne myśli, że często decydują się na zakończenie swoich relacji. W związku z tym ktoś, kto cierpi na traumę lub zaburzenie depresyjne, będzie miał tendencję do wybierania izolacji i opuszczania związku, ponieważ nie będzie w stanie poświęcić mu swojej energii.

W takich przypadkach zerwanie więzi bez wyjaśnienia jest oznaką psychologicznie podzielonego umysłu. Gdyby to było możliwe, osoby te zachowywałyby się inaczej, ale ich sytuacja kliniczna popycha je w kierunku zachowań, które często są trudne do zrozumienia.

Podsumowując, jeśli chodzi o rozpoznanie, czy ktoś może zastosować wobec Ciebie ghosting, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Rodzaje osobowości, które tutaj opisaliśmy, są tylko możliwymi potencjalnymi “winnymi”, a nie pewnikami.

Należy pamiętać, że jeśli ktoś odchodzi od Ciebie bez podania powodu, nie możesz czuć się z tego powodu winny. Ani przez chwilę nie myśl, że to Twoja wina, że zostałaś porzucony. Przez większość czasu tego typu ludzie mają więcej problemów, które wymagają uzdrowienia niż Ty.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Freedman G., Powell D. N., Le B., Williams K. D. (2019). Ghosting and destiny: Implicit theories of relationships predict beliefs about ghosting. Journal of Social and Personal Relationships, 36, 905–924. https://doi.org/10.1177/0265407517748791
  • Hobbs M., Owen S., Gerber L. (2017). Liquid love? Dating apps, sex, relationships and the digital transformation of intimacy. Journal of Sociology, 53, 1–14. https://doi.org/10.1177/1440783316662718
  • LeFebvre L. E. (2017). Ghosting as a relationship dissolution strategy in the technological age. In Punyanunt-Carter N. M., Wrench J. S. (Eds.), The impact of social media in modern romantic relationships (pp. 219–235). Lexington Books.
  • Krüger S., Spilde C. A. (2020). Judging books by their covers – Tinder interface, usage and sociocultural implications. Information, Communication & Society, 1–16. Advance online publication. https://doi.org/10.1080/1369118X.2019.1572771
Scroll to Top