Nauka odkryła gen szczęśliwych związków

Jak podają ostatnie badania, istnieje gen szczęśliwych związków, który ułatwia odpowiednie dbanie o relacje z innymi. Na czym to polega?
Nauka odkryła gen szczęśliwych związków
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Dlaczego czasami tak łatwo jest się zakochać a tak trudno stworzyć satysfakcjonujący, stabilny i ubogacający związek? Może przyczyny leżą w biologii lub w genetyce. Tak przynajmniej podaje nauka: istnieje bowiem gen szczęśliwych związków. 

Innymi słowy, zdaje się zatem, że osoba posiadająca konkretny genotyp ma większą łatwość dbania o związek.

Czy to oznacza, że niektórzy z nas mają szczęście i przychodzą na świat z większymi zdolnościami umożliwiającymi im szczęśliwsze życie? Niekoniecznie. Jak wiadomo, relacje są złożone, a ich powodzenie zależy od wielu czynników. Nie wszystkie zmienne są pod naszą kontrolą.

Jednak nauka zawsze nas zaskakuje. To nieskończenie ciekawe, że w DNA może być zawarta formuła ułatwiająca tworzenie udanych związków. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

DNA na dłoni

Nowe odkrycie: gen szczęśliwych związków

Historie o genie szczęśliwych związków brzmią trochę jak scenariusz filmu science-fiction. Może to nawet skłaniać do myślenia w kategoriach determinizmu biologicznego. Jeszcze tego brakuje, żebyśmy zaczęli prosić potencjalnych partnerów o analizę genetyczną, dla pewności, że związek się uda.

Nauka odkryła jednak coś o wiele prostszego. Niedawno opublikowana praca przeprowadzona przez uniwersytety w Arkansas, na Florydzie i McGill poszukiwała cech genetycznych przekładających się na stabilność i zadowolenie w związkach partnerskich. Odkrycia są bardzo ciekawe. Poznajcie je.

Gen CD38 i jego rola w uwalnianiu oksytocyny

Najwyraźniej gen CD38 spełnia specyficzną funkcję, gdyż wpływa na uwalnianie większych ilości oksytocyny w związku. Co to oznacza? Osoba posiadająca go przejawia więcej zachowań, myśli i emocji zorientowanych na wzmacnianie więzi partnerskiej.

Jak wiadomo, oksytocyna to hormon troski, przywiązania i miłości. Ta wielofunkcyjna cząsteczka stymuluje naszą skłonność do dbania o innych.

Gen szczęśliwych związków przejawia się w trzech typach poznawczych

Wspomniane badanie trwało trzy lata. Przeprowadzono je na 73 parach w konkretnych celach. Po pierwsze, by przeanalizować ich przebieg. Po drugie, by analizując próbki genetyczne (ślinę) odnaleźć cechy decydujące o stabilności i zadowoleniu w związku.

Okazało się, że trwalsze i szczęśliwsze pary miały gen CD38. Nie tylko przyspiesza on uwalnianie oksytocyny, ale także przekłada się na trzy typy poznawcze w relacjach uczuciowych.

Oto one:

  • W naszej kulturze związki bazują przede wszystkim na zaufaniu. Trzeba o nie na co dzień dbać.
  • Inna fundamentalna kwestia to wysiłek na rzecz relacji i chęć przebaczania. Konflikty, problemy i kłótnie wymagają empatycznych rozwiązań.
  • Co więcej, gen szczęśliwych związków przekłada się na odczuwanie wdzięczności. Pary posiadające go po trzech latach związku były wciąż wdzięczne za wspólne życie.

Genotyp CC u mężczyzn

Badanie wykazało jeszcze jedną ciekawą rzecz. Okazało się, że istnieje pewna zmienna dla płci, a mianowicie, że mężczyźni o genotypie CC mają silniejsze poczucie partnerstwa. Co to znaczy? Mężczyźni o tym genotypie są bardziej skłonni do zaangażowania w relację.

Innymi słowy, zdrada czy zaniedbanie z ich strony są mniej prawdopodobne.

Udany związek

Jakie znaczenie ma odkrycie tego genu?

Możliwe, że odkrycie genu szczęśliwych relacji brzmi jak fantastyka. Czyżby wystarczyło mieć odpowiedni genotyp, by prowadzić szczęśliwe życie z partnerem? Nie wygląda to w ten sposób. Geny bowiem nie determinują naszego losu.

Genetyka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnej cechy, ale nie determinuje jej. Czasami jedna osoba w związku ma gen CF38 a druga nie. Powodzenie relacji nie zależy jedynie od genetyki.

Filary takie jak osobowość, dojrzałość emocjonalna czy empatia są decydujące. Jednak relacja zawsze konfrontuje się z trudnościami i wyzwaniami, których nie możemy kontrolować. To ciekawe, że istnieje gen szczęśliwych związków. Nie jest on jednak ostatecznym wyznacznikiem naszego losu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Makhanova, A., McNulty, J.K., Eckel, L.A., Nikonova, L., Bartz, J. A., & Hammock, E. (2021). CD38 is associated with bonding-relevant cognitions and relationship satisfaction over the first 3 years of marriage. Scientific Reports, 11, 2965. https://doi.org/10.1038/s41598-021-82307-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.