Gdy chcesz powiedzieć tak wiele, ale wiesz, że najlepiej nic nie mówić. Poza miłością o żadnym innym temacie nie napisano tyle, co o słowach – ponieważ słowa i cisza zawsze szukają równowagi. Chińskie przysłowie mówi: “Nie otwieraj ust, jeśli nie jesteś pewien, że to, co powiesz, wzmocni ciszę”.
To przydarzyło się niemal każdemu z nas. Moment, w którym powinniśmy zakończyć rozmowę, a jednak brniemy dalej i wszystko kończy się źle. Dzieje się tak, gdy chcesz powiedzieć zbyt wiele rzeczy, nie myśląc o konsekwencjach, nie mając świadomości, że czasami lepiej jest zamilknąć.
Gdybyśmy faktycznie zrozumieli, że kiedy mówimy, wydajemy osądy i wyrażamy opinie, ujawniamy najgłębsze części naszej osobowości i osądzamy samych siebie – to prawdopodobnie nie pozwolilibyśmy naszemu językowi wybiegać przed myśli.
“Aby nauczyć się mówić , potrzeba dwóch lat, całe życie zaś będziemy uczyć się kiedy należy zamilknąć. “
-Ernest Hemingway-
Gdy powiemy zbyt wiele
Wśród przyjaciół, rodziny i ludzi, których kochamy, często nie jesteśmy zbyt ostrożni, jeśli chodzi o sposób w jak mówimy. Swobodnie informujemy ludzi o tym, co myślimy. I nawet jeśli brzmi to dość prostacko, możemy zastosować do tych sytuacji następujące powiedzenie: “tam, gdzie jest zaufanie, jest i wstręt”.
Słowa, które mówimy najbliższym osobom bywają czasami ostrzejsze niż jakikolwiek nóż, tworzą ściany trudne do znokautowania i ranią ludzi, których naprawdę kochamy i szanujemy.
Nawet jeśli zdarza się nam odczuwać potrzebę powiedzenia czegoś, ważne jest aby rozważyć te słowa i zadać sobie pytanie, co naprawdę chcemy powiedzieć innej osobie. Zawsze powinniśmy oceniać konsekwencje naszych opinii i wybrać grzeczny i uprzejmy sposób na ich wypowiedzenie.
“Rany pozostawione przez język są głębsze i bardziej nieuleczalne niż rany po mieczu”.
– przysłowie arabskie-
Gdy chcesz powiedzieć wiele. Sztuka mówienia mądrze i z szacunkiem
Nie zawsze chodzi o to, aby milczeć i ukrywać to, co myślimy. Ponieważ nie wolno nam zapominać, że to, co nie zostało wypowiedziane w sposób werbalny – to tak, jakby w ogóle nie istniało. Słowa zachęty, te które płyną z naszego serca ku drugiej osobie są naprawdę ważne.
Mów tylko to, co konieczne. Naucz się słuchać. Nie mów tylko po to by wypełnić ciszę. Mówienie zbyt wiele bez zastanawiania się i kontrolowania tego, co się mówi, może doprowadzić nas do wypowiadania nonsensownych sformułowań lub słów, które mogą zranić drugą osobę.
Znaczenie uczciwości
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badanie aktywności mózgu podczas serii testów oceniających uczciwość grupy ludzi. Odkryli, że uczciwość zależy bardziej od braku pokus, niż od aktywnego oporu wobec nich.
W kategoriach neuronalnych otrzymane wyniki oznaczają, że aktywność mózgu u ludzi uczciwych nie zmienia się w przypadku pokusy (zarabiania pieniędzy dzięki oszustwu) podczas gdy aktywność mózgu u nieuczciwych ludzi zmienia się dzięki pokusie, nawet jeśli jej nie ulegną.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences. Jego autorem jest Joshua Greene, profesor psychologii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Harvarda.
Greene wyjaśnia, że według tych wyników bycie uczciwym nie zależy od wysiłku woli, lecz raczej od spontanicznego nastawienia do szczerości. Zdaniem badacza może to nie być prawdą we wszystkich sytuacjach, ale w powyższym badaniu tak właśnie się stało.
Powody, dla których kłamiemy lub mówimy prawdę
Z drugiej strony naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie i Uniwersytetu Quebec w Montrealu przeprowadzili eksperyment, aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie kłamią lub mówią prawdę w danej sytuacji.
Do tej chwili uważano, że zawsze mówimy prawdę, jeśli opłaca się nam to pod względem materialnym, a kłamiemy w przypadku, gdy tak nie jest. Teraz, dzięki tym badaniom, stało się jasne, że ludzie mówią prawdę, nawet jeśli pociąga to za sobą istotne koszta. Pytanie brzmi: dlaczego?
W tym sensie rozpatrywane są różne scenariusze. Z jednej strony oczywiste jest, że ludzie są szczerzy, ponieważ dostosowali się do tego i że działanie przeciwne sprawia, że odczuwają negatywne emocje, takie jak poczucie winy lub wstyd, które znamy jako czystą awersję do kłamstw. Ta awersja wiąże się z nienawiścią do tworzenia niezgody między obrazem, jaki ma na swój temat dana osoba, a tym, jak naprawdę zachowuje się w rzeczywistości.
Inne motywacje do uczciwego działania mają związek z altruizmem. Dostosowaniem się do tego, czego, jak sądzimy , oczekują od nas inni – a mianowicie z pragnieniem by mnie zniszczyć oczekiwań drugiej osoby.
Jednym słowem – gdy chcesz powiedzieć wiele, pomyśl przez chwilę, by nie wyrazić zbyt dużo.