Uśmiech zaprasza innych do szczęścia

Uśmiech zaprasza innych do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2017

Mędrzec, który mógł zwiedzić oraz poznać najbardziej intymne zakątki ludzkiej duszy powiedział: “Łatwiej jest dostać to, czego pragniemy za pomocą tak prostej rzeczy jak uśmiech, niż czubka miecza”. Nazywał się on William Szekspir.

Dzisiaj przedyskutujemy co tak naprawdę oznacza uśmiech oraz jego moc szczerzenia szczęścia i pozytywnej energii.

Wiliam Szekspir stworzył ogromną ilość dzieł w czasie całego swojego życia. Były one w stanie obudzić całą tęcze emocji, jakie człowiek może przeżyć. Od komedii, aż do najgłębszej tragedii – pióro mistrza jest w stanie wyciągnąć uśmiech nawet z najbardziej cierpiętniczego umysłu.

To nie przypadek, że rozpoczynamy ten artykuł o szczęściu podkreślając co może wyrazić prosty uśmiech, odnosząc się jednocześnie do jednego z najbardziej poważanych pisarzy. Jego nieśmiertelne sztuki wywołują w nas uśmiech już od wieków. Któż lepiej niż on wprowadziłby nas do tego wyjątkowego świata?

Co to jest uśmiech?

Uśmiech to gest, który wykonuje cała nasza twarz, kiedy uważamy coś za przyjemne, radosne lub śmieszne. Innymi słowy może być on uważany za portret emocji lub stan przyjemności, który wywołuje przelotne uczucie dobrobytu.

“Uśmiech to uniwersalny język bystrych ludzi. Tylko głupcy i przestępcy są smutni.”

-Victor Ruiz Iriarte-

uśmiech

Logicznie rzecz biorąc, uśmiech posiada fizyczny aspekt, jako że aby przybrał formę na ustach jakiejkolwiek osoby, w ruch musi wejść aż 26 mięśni.

Zwróćmy uwagę na to, że w twarzy znajdują się 43 mięśnie, a żeby wyrazić złość potrzebujemy aż 62 mięśni. Zatem również te znajdujące się poza naszą twarzą muszą wziąć w tym udział. Dlatego możemy wywnioskować, że uśmiech wcale nie jest skomplikowany, a przynajmniej wymaga o wiele mniej wysiłku, niż gniew.

Jeżeli rozmawiamy o uśmiechach, możemy przywołać takie, które stały się legendą, ze względu na swój walor kulturowy. Udręczone dusze takie jak Joker, śmiertelny wróg Batmana lub niezwykle słynna Mona Lisa Leonarda Da Vinci prezentują różne odcienie uśmiechu.

Jest on potrzebny, jako że według niektórych badań dzieci są w stanie uśmiechać się nawet 400 razy dziennie. Ta liczba spada niemal proporcjonalnie do wieku – dorośli uśmiechają się zwykle już tylko 20 razy na dzień.

Oczywiście jest to statystyka. Wszyscy znamy ludzi, których usta nawet nie drgną przy usłyszeniu najlepszego kawału na świecie, lub takich, którzy odnajdują powód do uśmiechu na każdym kroku.

“Wspaniały uśmiech to piękna twarz olbrzyma.”

-Charles Baudelaire-

Uśmiech daje nam szczęście

Uśmiechanie się to determinujący czynnik jeśli chcemy być radośni oraz szczęśliwsi w naszym życiu codziennym. To dlatego wymienimy kilka korzyści, jakie ta praktyka wywołuje w istocie ludzkiej:

  • Mózg interpretuje uśmiech jako stan szczęścia, nawet wydziela substancje takie jak serotonina. Już Karol Darwin mówił, że mimika twarzy jest dobra dla ciała, ponieważ wywołuje optymistyczne stany.
  • Uśmiechanie się rozjaśnia otoczenie i dodaje mu pozytywnej energii. Kiedy Twój mózg doświadcza tego wysyłając sygnały optymizmu, ma to taki sam efekt na tych dookoła Ciebie tworząc szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany nastrój oraz uczucie zaufania i bliskości.
  • Zgodnie z niektórymi badaniami, mózg ludzki poszukuje ludzi, którym może zaufać i współpracować, którzy się uśmiechają. To dlatego, że nasz umysł przyciągany jest przez osoby, od których bije szczęście i przyjazne nastawienie.
jesień w parku
  • W stresowych sytuacjach istoty ludzkie ograniczają swoje widzenie obwodowe, minimalizując w ten sposób swoją zdolność do znajdywania rozwiązań. Jednakże abstrakcyjne myśli są bardziej wystarczające w takim stanie presji. Według niektórych badań, u osoby, która się uśmiecha widzenie obwodowe nie jest tak ograniczane w chwilach stresu, jednocześnie umożliwiając jej szybsze znalezienie wyjścia z sytuacji.
  • Uśmiech wywołuje w ciele uwalnianie serotoniny i endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi. Jest to również ściśle związane ze zmniejszeniem się hormonów wywołujących stres, takich jak dopamina i adrenalina. Oznacza to, że życie z uśmiechem na ustach jest lepsze, bardziej radosne, szczęśliwsze.

Czy kiedykolwiek testowałeś ile możesz osiągnąć uśmiechając się? Wypróbuj już teraz. To niesamowite jak świat nagle staje się piękniejszy, wszystko wygląda radośniej, przyjemniej i bardziej kolorowo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.