Kochaj siebie i daj się pokochać innym

Kochaj siebie i daj się pokochać innym

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2017

Przyjemności powinny występować w życiu, niczym przecinki w zdaniach. Bardzo ważne jest, abyśmy robili to co sprawia nam przyjemność. Powinniśmy wykorzystywać nadarzające się okazje, bez większego zastanowienia. Bez oczekiwań, lecz po to aby cieszyć się życiem. Dlatego kochaj siebie i daj pokochać się innym.

“Kochaj siebie” brzmi prosto, ale wcale nie jest takie proste do wykonania.

Miłość do samego siebie jest skomplikowana, ale konieczna, aby pokochać mogli nas inni. Zakochaj się w swoim ciele, niedoskonałościach i zaletach, we wszystkim co pobudza twoją namiętność. Pokochaj swój uśmiech i sposób, w jaki przechodzisz przez życie.

“Kiedy miałem 5 lat matka powiedziała mi, że szczęście jest kluczem do życia. Kiedy poszedłem do szkoły pytano mnie kim chcę zostać w przyszłości. Odpowiadałem wówczas “szczęśliwym człowiekiem”. Mówili mi, że nie zrozumiałem pytania, a ja odpowiadałem, że oni nie zrozumieli życia.”

-John Lennon-

Kochaj siebie w pełni

Miłość do samego siebie jest podstawą dobrego samopoczucia. Wówczas mogą pokochać nas inni, a my jesteśmy szczęśliwi. Czasami jest to skomplikowane, gdyż krytykujemy samych siebie i stajemy się swoim największym wrogiem.

Dziewczyna przytulająca serce

Samoocena to postrzeganie swojej osoby w kategorii własnej wartości. Innymi słowy, to sposób w jaki oceniamy i postrzegamy samych siebie. Według argentyńskiego psychologa Waltera Riso, składają się na nią 4 zasadnicze elementy. Oto one:

  • Koncepcja: to co myślimy o samym sobie.
  • Obraz: jak bardzo lubimy siebie.
  • Umocnienie: jak wynagradzamy samych siebie.
  • Skuteczność: ile mamy wiary w siebie.

Przedstawiamy ci kilka prostych czynności, dzięki którym łatwiej będzie ci docenić wszystko to, co dobre w twoim życiu i osobie. Dzięki nim będziesz mogła umocnić te cztery elementy, wzmocnić swoją samoocenę, żyć spokojnie i być bardziej szczęśliwą.

Nie porównuj siebie do innych

W okresie dojrzewania zaczynamy szczegółowo analizować nasze ciało, co do najdrobniejszego piega. W rezultacie zawsze wydaje nam się, że czegoś jest za dużo a innej rzeczy zwyczajnie nam brakuje. Krytykujemy kolor swoich włosów, nasze nogi, czy zęby.

Na siłę szukamy w sobie niedoskonałości i stale porównujemy się do innych ludzi. Najczęściej do tych, którzy wydają nam się być bardziej atrakcyjni, przez co czujemy się coraz gorzej we własnej skórze.

Porównania są szkodliwe, ponieważ piękno w dużym stopniu zależy od samego człowieka. Jest to pojęcie absolutnie subiektywne. To co uznajemy za piękne, innej osobie może wydawać się brzydkie, lub odwrotnie. Dlatego właśnie porównania są bezużyteczne.

“Pragnąc być kimś innym marnujesz istotę którą jesteś.”

-Marilyn Monroe-

Odkryj i podkreśl to co w sobie lubisz. Ubieraj się tak jak lubisz, a nie jak inni oczekują abyś się ubierała. Liczy się to, byś była szczęśliwa. Zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, podobnie jak i brzydszy od ciebie. Kogo to jednak obchodzi?

Masz wyjątkowe cechy, których nie ma nikt inny. Odkryj je i wykorzystaj ich prawdziwy potencjał.

Stwórz własne pojęcie piękna

Pojęcie piękna nie tylko jest silnie subiektywne, ale zależy również w dużym stopniu od epoki, w jakiej je rozpatrujemy. Przykładowo, kiedyś puszyste białe kobiety z czerwonymi ustami uznawano za symbol piękna. Dzisiejszy jego obraz jest zupełnie inny.

Kobieta trzymająca księżyc

Dlatego najlepsze co możemy zrobić to wytworzenie własnego obrazu piękna. Walter Riso potwierdza, że poniższe przesłanki są najzdrowsze:

Sama decydujesz o tym co jest dla ciebie piękne. To nie jest łatwe, ale warto próbować. Podobnie jak w przypadku kiedy chcesz dobrze wyglądać, nie musisz ściśle przestrzegać zachcianek ogółu, ani ulegać ich wpływom.

Aby polubić siebie nie musisz korzystać z pomysłów z zewnątrz. Nie musisz być taka sama jak ktokolwiek inny. Nie ma żadnych teoretycznych ani naukowych powodów, które usprawiedliwiają przewagę jednego rodzaju piękna nad innym.

Dlatego ważne jest nie to aby być piękną, lecz aby lubić samą siebie. Kochaj siebie, aby inni mogli cię pokochać.

Wynagradzaj się

Kiedy nasz partner nie interesuje się nami, nie pyta jak się czujemy, nie dzwoni ani nie wyraża swojego zainteresowania w jakikolwiek inny sposób, to zaczynamy wątpić w to, czy w ogóle mu na nas zależy.

Podobnie, kiedy nie wygradzasz samej siebie, nie poświęcasz sobie czasu, nie wyrażasz uczucia to twoja samoocena będzie niska i niewystarczająca. Miłość do samej siebie, z zasady jest znacząco inna od miłości względem drugiej osoby. Naucz się jej i kochaj siebie.

Dlatego powinnaś dbać o swoje ciało i umysł. Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Kochaj siebie, uśmiechaj się, wyjdź i podziel się swoją radością. Jeśli lubisz chodzić to kina, to idź. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to wyjdź na dwór i jedź. Jeśli lubisz czytać, to kup nową książkę i zacznij ją czytać.

Pozbądź się represyjnych przeświadczeń

Według Waltera Riso następujące cztery przeświadczenia powstrzymują nas przed rozbudową naszej samooceny:

  • Kult nawyku. To ubóstwianie pewnych zachowań, które uznawane są za normalne i które wykonywać powinien każdy. Jednakże kierując się nimi nie jesteśmy w stanie próbować nowych rzeczy, ani się zmieniać.
  • Kultu racjonalizacji. Zamienia nas w roboty. Przyzwyczajamy się do oceny własnych uczuć oraz rozważania kwestii, czy w ogóle są one zasadne. Swoich emocji nie powinniśmy analizować, ale zwyczajnie ich doświadczać.
  • Kult samokontroli. Usiłowanie kontrolowania każdego uczucia i emocji. Oczywiście zrównoważona samokontrola jest konieczna, aby uniknąć destruktywnych zachowań. Musimy jednak unikać dążenia do całkowitego ograniczenia uczuć i emocji.
  • Kult skromności. Przez niego nie będziesz doceniać swoich sukcesów i wysiłków. Nie chodzi o chwalenie się swoimi osiągnięciami, ale o uznanie własnego potencjału bez wymówek, czy poczucia winy. Aby być prawdziwą musisz dostrzec swoje wartości i docenić własne wysiłki.

“Jeśli nie jesteś dobra w kochaniu samej siebie, to trudno będzie ci pokochać kogoś innego. Ciężko będzie ci poświęcić komuś czas i energię, skoro nie poświęcasz go nawet sobie samej.”

-Barbara De Angelisi-

Daj się pokochać

Matka i córka tyłem

W naszym dzisiejszym społeczeństwie wszystko dzieje się zbyt szybko. Wszyscy jesteśmy bardzo niezależni, ale musimy czasami na chwilę się zatrzymać, aby inni mogli nas pokochać.

Jeśli źle się czujesz, daj wysłuchać się drugiej osobie, niech weźmie cię w swoją opiekę. Jeśli coś cię martwi, podziel się swoimi odczuciami, daj się przytulić i pocałować. Poczuj miłość płynącą z każdego gestu i daj się pokochać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.