Friedrich Glauser - ojciec niemieckiej powieści kryminalnej

Friedrich Glauser był pisarzem, którego twórczość została odkryta dopiero niedawno. Jego twórczość była brutalnym świadectwem jego własnego cierpienia, ale przede wszystkim imponującej pomysłowości.
Friedrich Glauser - ojciec niemieckiej powieści kryminalnej
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2023

Friedrich Glauser był jednym z tych udręczonych geniuszy, którzy przez całe życie cierpieli, a po śmierci zostali wielkimi nauczycielami społeczeństwa. Dziś uważany jest za ojca niemieckiego kryminału i jednego z najbardziej surowych i poruszających jednocześnie pisarzy wszech czasów. Rzeczywiście, w ostatnich dziesięcioleciach jego wspaniałe dzieła stały się jeszcze bardziej znane.

Ten szwajcarski autor pisał wiersze już w bardzo młodym wieku, ale niestety nie mógł ich opublikować. Jak to często bywa, teksty ukazały się dopiero po jego śmierci. Jednak Friedrich Glauser wyraził swoją prawdziwą ostrość w gatunku narracyjnym. Jednak, niestety, miał szansę kultywować ją tylko przez sześć lat przed swoją śmiercią.

Jednym z najciekawszych aspektów jego życia było to, że pisarz rozpoczął pracę w ówczesnym zakładzie dla obłąkanych (obecnie nazywanym szpitalem psychiatrycznym). To fascynujące, że osoba, która najwyraźniej była pogrążona w tak wielu sprzecznych zachowaniach, była zdolna do takiej oryginalności i twórczej intensywności.

„Jestem oficjalnym nurkiem, tym, który szoruje garnki. Jestem więc kimś w rodzaju marynarza. A marynarze kochają rum. Piją rum całe życie i starzeją się, jeśli morze nie połknie ich wcześniej. z drugiej strony, moi nauczyciele, abstynenci, byli szczurami: pewnie dlatego z takim przekonaniem głosili trzeźwość”.

-Friedrich Glauser-

Friedrich Glauser i jego wczesny etap życia

Friedrich Glauser urodził się 4 lutego 1896 roku w Wiedniu. Jego ojcem był szwajcarski nauczyciel Charles Pierre Glauser. Jego matka, Theresia Scubitz, była Austriaczką. Niestety zmarła, gdy Friedrich miał zaledwie cztery lata. Jego ojciec ożenił się ponownie dwa lata później.

Wychowanie Glausera było niezwykle surowe i było niewiele przejawów uczuć. Mówi się, że od bardzo młodego wieku przyzwyczajał się do stosowania kłamstwa, aby osiągnąć to, co sobie zamierzył. Wielu postrzegało go jako bezcelowego wędrownego chłopca, który często chodził głodny, ale nie wydawał się tym przejmować.

Daleko mu było do dobrego ucznia. W rezultacie miał ciągłe starcia z ojcem, który rozwiódł się w 1909 roku i ożenił się ponownie w 1911 roku. Friedrich miał wtedy 15 lat. Resztę edukacji syna ojciec powierzył jego babci. Nastolatek uciekł jednak na Węgry. Gdy ojciec go odnalazł, zapisał go do szwajcarskiej szkoły z internatem.

Otwarte drzwi i opuszczony korytarz szpitala psychiatrycznego
Friedrich Glauser był internowany w różnych szpitalach psychiatrycznych. Stanowiły one inspirację jego twórczości.

Friedrich Glauser i jego skomplikowane życie

Jednak szkoła z internatem nie osiągnęła tego, na co liczył jego ojciec: zdyscyplinowania go i przekształcenia go w zwykłego chłopca. Podczas swojego pobytu był zaangażowany w poważną sprzeczkę z jednym ze swoich nauczycieli, który został pobity przez Glausera.

Jednocześnie zadłużył się u wielu ludzi z okolicznych miejscowości i nie był w stanie spłacić żadnej z pożyczek. W końcu wydalono go z instytucji.

Następnie ojciec wysłał go na studia do Collège de Genève (Genewa, Szwajcaria). Tam napisał mocną krytyczną recenzję tomiku poezji jednego ze swoich nauczycieli. Chociaż zrobił to anonimowo, wkrótce został wykryty i wydalony ze szkoły. Ostatecznie studia średnie ukończył w Instytucie Minerva w Zurychu.

W 1916 roku zaczął studiować chemię, ale trwało to tylko rok. Wycofał się i zaczął mieszać z niektórymi Dadaistami. Kilka lat później został umieszczony na oddziale psychiatrycznym za rozwiązłe zachowanie. Oskarżono go o konkubinat, zażywanie narkotyków i posiadanie licznych długów. W tym czasie był już uzależniony od morfiny i opium.

Ciąg psychiatrycznych ograniczeń

W 1919 roku Friedrich Glauser uniknął kurateli i udał się do Genewy. Tam zamknięto go w ośrodku psychiatrycznym w Münsingen. Uciekł jednak i trafił do miasta Ascona.

Wkrótce potem złapano go na zażywaniu morfiny i przewieziono do szpitala psychiatrycznego w Zurychu. Artykuł w Associación Colegial de Escritores de España wyjaśnia, że Glauser cierpiał na zaburzenia psychiczne, uzależnienie od morfiny i zupełne niedostosowanie.

Był on przyjmowany do różnych placówek, ale ze wszystkich udało mu się uciec. Dokonał pięciu prób samobójczych i kilkakrotnie miał kłopoty z władzami za drobne przestępstwa. W 1921 wstąpił do francuskiej Legii Cudzoziemskiej pod rozkazami ojca. Tam osiągnął pewną stabilizację. Jednak zwolniono go ze względów medycznych z powodu problemów z sercem w 1923 roku.

Po kolejnych hospitalizacjach psychiatrycznych Friedrich Glauser przeszedł psychoanalizę. Najwyraźniej był to czynnik decydujący o tym, by poświęcić się pisaniu. Podczas ostatniego internowania w Münsingen zaczął pisać swoje najsłynniejsze powieści. Poznał także Berthe Bendel, pielęgniarkę, z którą później mieszkał w Chartres.

Strzykawka i fiolka z morfiną na drewnianym stole nawiązująca do uzależnień, jakie miał pisarz Friedrich Glauser
Życie szwajcarskiego pisarza było nękane nałogami i zaburzeniami psychicznymi.

Friedrich Glauser i paradoksalny koniec jego życia

W 1938 roku Glauser i Bendel postanowili się pobrać. Ale wieczorem przed ślubem Friedrich doznał udaru mózgu. Zmarł dwa dni później, w wieku 42 lat. Jego prace mają autentyczną pieczęć, bo mają formę kryminałów, ale pisane są bystrym spojrzeniem psychoanalityka.

Co niezwykłe, w opowieściach Glausera eksploracja ludzkiej duszy jest o wiele bardziej interesująca niż same zbrodnie. Rzeczywiście, jego geniusz jest powodem, dla którego najbardziej prestiżowa niemiecka nagroda za powieść kryminalną (Nagroda im. Friedricha Glausera) nosi jego imię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.