Filmy o rozwodzie

Kino od zawsze kojarzone było z myślą społeczną. Rozwód jest jedną z kwestii, w której wyraźniej widać tę ewolucję. W tym artykule polecamy siedem filmów o rozwodzie, które reprezentują wszystkie strony równania.

Scena z jednego z filmów o rozwodzie

Filmy o rozwodzie adaptują swoje podejście do upływu czasu i ewolucji myśli społecznej. W Hiszpanii na przykład liczba rozwodów wzrosła dopiero wraz z nadejściem demokracji. Była to normalizacja, która miała miejsce wcześniej w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone i Niemcy.

W obliczu tak oczywistej zmiany Hollywood postanowiło na nią zareagować. Produkcje filmowe przestały unikać tego tematy i zaczeły pokazywać sceny burzliwego życia domowego i portrety rodzinnych problemów.

Jeśli sam przechodzisz przez rozwód, oglądanie filmu na ten temat jest wypróbowanym i przetestowanym sposobem odwrócenia uwagi podczas procesu leczenia. Niektórzy psychologowie wierzą w „terapię filmową”, sugerując, że pewne typy projekcji mogą przekierować, poprzez identyfikację, sposób, w jaki myślimy lub czujemy.

W poniższym artykule udostępniamy listę siedmiu filmów o rozwodzie z różnych perspektyw. Niektóre przedstawiają to jako dramatyczne wydarzenie, podczas gdy inne jako formę wyzwolenia.

Filmy o rozwodzie

5×2 pięć razy we dwoje autorstwa François Ozon

Film 5×2 pięć razy we dwoje to francuska produkcja z 2004 roku w reżyserii François Ozon. Przedstawia historię stopniowego rozpadu relacji. Film pokazuje reprezentację pięciu kluczowych momentów w związku, ale w odwrotnej kolejności.

Gdy młoda francuska para Gilles (Stéphane Freissa) i Marion (Valeria Bruni-Tedeschi) oficjalnie się rozstaje, jesteśmy świadkami kluczowych momentów ich związku. Widzimy na przykład, jak Gilles ujawnia swoją niewierność podczas pełnej napięcia kolacji, a Marion rodzi wcześniaka, gdy Gillesa przy niej nie ma.

Film przedstawia upadek pary widziany w odwrotnej kolejności chronologicznej. To naprawdę genialny film. Dzięki swojej pomysłowej metodzie narracyjnej stara się nie osądzać i działa bardziej jako świadek niż opowiadanie się po którejś ze stron. Film został nominowany do nagrody za najlepszą aktorkę i Złotego Lwa przez Festiwal Filmowy w Wenecji.

Historia małżeńska, Noah Baumbach

Wiele lat po tym, jak Noah Baumbach rozstał się z aktorką Jennifer Jason Leigh, pomyślał o wykorzystaniu swojej osobistej historii jako fabuły do Historii małżeńskiej. Nominowany do Oscara film, choć nie do końca autobiograficzny, śledzi rozpad małżeństwa i zaciekłą walkę o opiekę nad synem. Zawiera jednak w narracji dawkę humoru i intensywnych emocji.

W filmie występują Adam Driver i Scarlett Johansson. To realistyczny obraz, ale nie do końca smutny. Pokazuje, że rozwód może być chaotyczny, zabawny, a nawet na swój sposób romantyczny.

Blue Valentine autorstwa Dereka Cianfrance

Blue Valentine to niezależny film, który ukazał się 29 grudnia 2010 roku w Stanach Zjednoczonych. Opowiedziany w nielinearnej narracji, pokazuje historię pary przed i po powiedzeniu sobie  sakramentalnego „tak”.

Blue Valentine to portret toksycznego związku, który rozpada się pod ciężarem małżeństwa, prowadząc głównych aktorów, Ryana Goslinga i Michelle Williams, do jedynego możliwego wyjścia; rozwodu.

Dean (Ryan Gosling) i Cindy (Michelle Williams) prowadzą spokojne życie w skromnej dzielnicy i są małżeństwem od siedmiu lat. Dean poznał Cindy, gdy była w ciąży z dzieckiem innego mężczyzny. Dla niego to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Początkowa pasja między nimi kontrastuje z ich obecnym związkiem, uwięzionym w spirali napięcia i apatii. Brak ambicji Deana i jego wycofanie się i zaabsorbowanie sobą powodują nieodwracalne rysy na ich małżeństwie. To nie jest historia, która poprawi Twoje samopoczucie.

Czasami jednak konieczne jest zagłębienie się w temat, dlaczego związek staje się tak skomplikowany i niezręczny. Blue Valentine podjęło się tego zadania i odniosło gorzki sukces.

Sprawa Kramerów autorstwa Roberta Bentona

Film ten wyreżyserował reżyser i scenarzysta Robert Benton. Scenariusz filmu oparł na powieści pisarza Avery’ego Cormana pod tym samym tytułem. W filmie poznajemy dwóch głównych bohaterów. To małżeństwo, Ted (Dustin Hoffman) i Joanna (Meryl Streep).

Joanna musi się wiele nauczyć o sobie, jednak dzieje się to poza ekranem. Kobieta zostawia Teda i syna, świadoma tego, co może stracić. Wie jednak, że musi uciec od rutyny, jeśli nie chce skończyć krzywdząc syna.

Ted był pracoholikiem, który całkowicie porzucił swój związek i zaniedbał swoje obowiązki jako ojca. Gdy zostaje porzucony przez żonę dowiaduje się, jak to jest, gdy trzeba zadbać o siebie i syna. Uczy się, jak ponownie stać się rodzicem dla swojego synka, Billy’ego, granego przez Justina Henry’ego.

[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=hZMFLrPCNnU&t=3s[/umieścić]

Pod słońcem Toskanii autorstwa Audrey Wells

Pod słońcem Toskanii to film, który w humorystyczny sposób bada emocjonalne zmagania, które pojawiają się u ludzi po rozwodzie. Opowiada historię Frances Mayes. Kobieta jest pisarką, która po rozwodzie przechodzi łagodną depresję. Choroba prowadzi ją do blokady twórczej.

Frances (Diane Lane) postanawia wyjechać na wakacje do Toskanii we Włoszech. Jednak tak bardzo zakochuje się w tym miejscu, że postanawia kupić w tych okolicach willę i osiedlić się. Zaczyna nawiązywać nowe znajomości, powoli dochodząc do siebie po rozwodzie. Podczas wizyty w Rzymie poznaje mężczyznę o imieniu Marcello, dzięki któremu daje miłości kolejną szansę.

Diane Lane interpretuje pięć etapów bólu rozwodowego, doświadczając jednocześnie ciepła nowych przyjemnych doświadczeń w miejscu z dala od jej „emocjonalnej katastrofy”. To film, który naprawdę poprawi Ci humor. Jeśli nie możesz od razu kupić willi, jak bohaterka, zawsze możesz poszukać nowych i przyjemnych doświadczeń.

Namiętności Ingmara Bergmana

Film Namiętności był okazją do ponownego spotkania Liv Ullmann i Maxa Von Sydowa po produkcji Godzina wilka. To wyjątkowy i złożony film, który bada niszczycielskie konsekwencje miłości. Główny bohater, Andreas Winkelman (Max Von Sydow) mieszka na odległej szwedzkiej wyspie i męczy go jego niedawny rozwód.

Kiedy spotyka Elis i Evę Vergerus (Erland Josephson, Bibi Andersson), które są w nieszczęśliwym małżeństwie, Andreas przeżywa jednonocną przygodę z Evą.

Jednak później nawiązuje związek o innym charakterze ze swoją przyjaciółką, Anną Fromm (Liv Ullmann). W czasie trwania ich spotkań ktoś na wyspie popełnia akty okrucieństwa wobec zwierząt. Nadaje to dramatowi tajemnicze i niepokojące tło.

Viviane chce się rozwieść autorstwa Shlomi Elkabetz i Ronit Elkabetz

To trzeci film, który rodzeństwo Elkabetz (Ronit i Shlomi) napisali i wyreżyserowali, po Wziąć sobie żonę (2004) i 7 dni (2008). Postać Viviane Amsalem pojawia się we wszystkich trzech filmach. To rola, którą zagrała sama Ronit Elkabetz. Ten film stanowi końcowe zakończenie trylogii na temat emancypacji kobiet w Izraelu.

Viviane Amsalem przed laty oddzieliła się od Elizeusza, swojego męża, a teraz chce legalnego rozwodu, aby nie zostać wyrzutkiem społecznym. Jednak w Izraelu rozwód jest możliwy tylko za zgodą męża. Elizeusz nie chce się zgodzić. Viviana będzie musiała walczyć przed Sądem Rabinicznym. Proces trwa latami, w których tragedie, dylematy i paradoksy następują po sobie.

Powyższe filmy o rozwodzie są świetnym przykładem na to, jak różne mogą być scenariusze życiowe.

Scroll to Top