Fantastyczne zwierzęta: nowe wzory męskości

Fantastyczne zwierzęta: nowe wzory męskości
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Na przestrzeni lat męskość przybierała różne formy. Na przykład możemy się o tym przekonać, porównując męski wizerunek sprzed dwóch wieków z dzisiejszym, który pokazuje film “Fantastyczne zwierzęta“.

Druga połowa XX wieku była szalonym okresem akcji społecznych. Ten okres w historii dał początek ruchowi hipisowskiemu i rewolucji seksualnej. W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie miała tez miejsce walka z dyskryminacją ze względu na rasę i płeć.

Od tego momentu obraz mężczyzny uległ zróżnicowaniu. Jednak bardzo rzadko można znaleźć tę różnorodność w przedstawieniach audiowizualnych. W kinie wciąż powraca wizerunek „samca alfa”. Ponadto ten obraz nie pozostaje bez wpływu, ponieważ staje się wzorem dla widzów, zwłaszcza dla najmłodszych.

Ale co on naprawdę oznacza? I jak to wygląda w filmie Fantastyczne zwierzęta?

Ograniczenia tradycyjnej męskości

Tradycyjne pojęcie męskości mówi nam, że mężczyźni muszą mieć określone cechy. Mężczyzna „powinien” być silny, odważny, umięśniony, stoicki, o szorstkich manierach. Ponadto tradycyjnemu mężczyźnie udaje się podbić otaczające go kobiety.

Natomiast kobiety są często przedstawiane jako zmysłowe, ale słabe i wrażliwe. Wiele produkcji audiowizualnych, seriali, filmów, komiksów i reklam wykorzystuje właśnie ten tradycyjny obraz.

Ogólnie rzecz biorąc, męski bohater osiąga więc swoje cele w oparciu o brutalną siłę i dominację innych. Ten typ brutalnej postaci pojawia się w całej historii kina. Od Jamesa Bonda, pierwszego na liście, przez wszystkich bohaterów komiksów Marvela, po filmy takie jak Szybcy i wściekli czy Szklana pułapka.

Bohaterowie tych filmów mają te same cechy: mogą osiągać swoje cele używając siły.

James Bond

Inną ważną cechą tradycyjnej męskości w filmie jest ponadto ich apatyczny charakter. Bohaterowie są często okaleczani emocjonalnie przez jakąś traumę przebytą w przeszłości.

Ta trauma sprawia, że ​​nie są w stanie odczuwać miłości ani uczuć, chociaż wzmacnia to ich zdolności bojowe. Ponadto tym mężczyznom bardzo trudno jest wyjaśnić swoje uczucia lub o nich porozmawiać.

Ten typ mężczyzny daleko odbiega też od jakiejkolwiek tradycyjnej roli kobiecej. Role kobiece kojarzą się bowiem z opieką nad domem, partnerem i dziećmi. Ponadto tradycyjna kobiecość charakteryzuje się tchórzostwem, słabością, wrażliwością, a przede wszystkim brakiem autonomii.

Kobieta w tradycyjnych standardach jest delikatna i angażuje się w drobne prace. Tego typu zajęcia obejmują na przykład opiekę nad roślinami lub pieczenie ciast.

“Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć pojawił się w kinach w 2016 roku i został stworzony przez J.K. Rowling, autorka sagi fantasy o Harrym Potterze. Akcja filmu rozgrywa się w świecie magii stworzonym przez Rowling. Tak więc bohater opowieści, Newt Scamander, był już wcześniej wspomniany w książkach o Harrym Potterze.

Fantastyczne zwierzęta opowiada historię Newta Scamandera, angielskiego zoologa. Newt przybył do Nowego Jorku w latach dwudziestych XX wieku. Newt to Anglik poszukujący rzadkiego gatunku zwierzęcia, które planuje kupić w prezencie.

Po przybyciu niektóre z jego magicznych stworzeń uciekają z teczki, w której je nosi. W konsekwencji Newt zostaje zatrzymany przez magiczną policję.

Na skutek szeregu zbiegów okoliczności Newt spotyka potem cukiernika Jacoba Kowalskiego. Newt i Jacob wyruszają na poszukiwania po Nowym Jorku, aby odzyskać zaginione stworzenia, jednocześnie próbując uniknąć międzynarodowego incydentu magicznego.

Fantastyczne zwierzęta i męskie postacie

Newt Scamander to ciekawa i życzliwa postać. Poświęcił swoje życie badaniu magicznych zwierząt. Fizycznie to mężczyzna o szczupłej i niemal kobiecej karnacji, z długimi rzęsami, czerwonymi ustami i zalotnym uśmiechem.

Z drugiej strony Jacob Kowalski to krępy mężczyzna z dobrodusznym uśmiechem. Niewiele poświęca się ciężkiej pracy w fabryce, marzy natomiast o tym, by zostać cukiernikiem i założyć własną firmę.

Żadna z tych postaci nie pasuje do profilu męskości, o którym mówiliśmy wcześniej. Obydwie postacie koncentrują się na swoich celach, niezależnie od kanonów ustanowionych przez społeczeństwo.

Bohaterowie filmu

XXI wiek: czas odnowy kina i społeczeństwa

Postacie filmowe często stają się bohaterami lub społecznymi rolami, które mogą naśladować widzowie. Kino od samego początku przyciąga publiczność pokazując sposób na życie. Stąd, często nieświadomie, widzowie odtwarzają w życiu codziennym pewne charakterystyczne postawy bohaterów filmowych.

Wpływ ten widać wyraźnie w zachowaniu dzieci. W dzieciństwie bardzo łatwo ulegamy wpływom. Dlatego te postawy, które podziwiamy jako dziecko, będziemy później powielać się w okresie dojrzewania i dorosłości.

Dlatego jeśli w mediach i rozrywce przedstawia się różnorodne postacie męskie, dzieci są pod wpływem tej różnorodności. Dzięki temu i zrozumieją, że istnieje szeroki wachlarz możliwości w ramach normalnych i pożądanych zachowań. Wzorców dostarczają zarówno Fantastyczne zwierzęta, jak i typowi macho z filmów akcji

Różne typy bohaterów pozwalają chłopcom zrozumieć, że nie muszą porzucać swoich emocji i wrażliwości, by stać się mężczyzną. Pokazują im również, że bycie mężczyzną / chłopcem nie oznacza bycia agresywnym i dominacji przy użyciu siły lub broni.

Będzie to miało pozytywny wpływ na rozwój ich osobowości i budowanie bardziej zrównoważonego społeczeństwa.

Tylko poprzez nową konstrukcję męskości można wykorzenić znaczną część przemocy. Pokój trzeba budować poprzez edukację jednostek. A można to osiągnąć również poprzez tworzenie zarówno inkluzywnych jak i odmiennych postaci.

Filmy i produkcje kulturalne to bez wątpienia przestrzeń dla tworzenia i odnowy społeczeństwa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.