Czy kobieta i mężczyzna doświadczają emocji w ten sam sposób?

Czy kobieta i mężczyzna doświadczają emocji w ten sam sposób?

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2018

Być może tytuł tego artykułu przywiódł Ci na myśl kilka wspomnień, które dały Ci do zrozumienia, że istnieje wiele różnic w sposobie, w jaki zachowują się mężczyźni i kobiety. Jednak to, jak każda z płci wyraża swoje emocje nie jest najważniejsze. Prawdziwe pytanie brzmi:czy kobieta i mężczyzna doświadczają emocji tak samo?

Z badań przeprowadzonych przez dr Gottmana wynika, że kobieta i mężczyzna doświadczają emocji, które są bardzo podobne, pomimo stwierdzenia różnic w sposobie ich wyrażania. Inne badania, przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge w Anglii przez profesora Cohena, wykazały, że mózg mężczyzny i kobiety ma inną strukturę.

Mózg mężczyzny i kobiety

Mózg kobiety jest kodowany z myślą o empatii. Tymczasem mózg mężczyzny jest skonstruowany w celu pojmowania i budowy systemów. Różnice te stają się coraz bardziej widoczne, gdy dzieci dorastają. Dzieje się tak zwłaszcza po okresie dojrzewania, gdy poziom testosteronu wzrasta i wywołuje więcej różnic.

Dlatego mózg kobiety jest bardziej przygotowany na czytanie różnych sposobów ekspresji lub nastrojów. Z drugiej strony mózg mężczyzny lepiej widzi struktury i systemy. Nie oznacza to oczywiście, że mężczyźni nie mogą zrozumieć ludzkich emocji, a kobiety nie mogą konstruować. Oznacza to po prostu, że mózg mężczyzny i kobiety ma predyspozycje do pewnych czynności. W związku z tym potrzeba będzie bardziej świadomego wysiłku, aby zrobić to, do czego tych predyspozycji nie ma.

Kobieta i mężczyzna - różnice

Czy można nauczyć się wyrażać emocje?

Genetyka i środowisko mają niemal równy wpływ na nasze zachowanie. Nasz mózg jest przygotowany do wychwytywania pewnych rodzajów bodźców. Ale nasze środowisko nakierowuje go także na czegoś innego.

Nasi przodkowie odcisnęli piętno na nas i przyszłych pokoleniach. W większości społeczeństw mężczyzna był tym, który musiał polować na jedzenie i pracować na utrzymanie swojej rodziny. Podczas opuszczania domu odczuwał ból emocjonalny, ale musiał ukrywać swoje emocje. W końcu musiał wypełnić swoją męską rolę w społeczeństwie.

Dr Fisher również zwraca uwagę na fakt, że kobiety musiały zostać w domu i opiekować się dziećmi. Z tego powodu ich empatia jest bardziej rozwinięta. Musiały być spostrzegawcze, aby szybko dostosować się do potrzeb dzieci i rodziny.

W ten sposób, choć kobieta i mężczyzna doświadczają emocji podobnie, mózg każdej z płci przystosował się do wymagań otoczenia. Nie zmienił jednak emocji samych w sobie, a jedynie sposób ich wyrażania. Dziś wszystko jest inne, ale w niektórych częściach świata nadal nieco podobne.

W wielu krajach poniesiono ogromny wysiłek, aby zmienić system edukacji i zapewnić równe szanse obu płciom. Coraz więcej dzieci uczy się o emocjach teraz, gdy inteligencja emocjonalna jest postrzegana jako bardzo ważna cecha nie tylko młodego człowieka.

Kobieta i mężczyzna doświadczają emocji

Więcej różnic w tym, jak kobieta i mężczyzna doświadczają emocji

Możemy zatem wnioskować, że chociaż istnieją niewielkie różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny, największe różnice nie dotyczą tego, jak kobieta i mężczyzna doświadczają emocji, ale sposobu ich wyrażania.

Różnice istnieją, ale zawsze będzie ich mnóstwo, nawet w obrębie tych samych grup. Oznacza to, że jeśli chodzi o odczuwanie i wyrażanie uczuć, więcej różnic można dostrzec między kobietami jako grupą lub mężczyznami jako grupą.

Jako dorośli odgrywamy bardzo ważną rolę w edukacji. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie równych szans mężczyznom i kobietom. Musimy rozważyć potencjał osoby i nie opierać się na różnicach, aby uzasadnić stereotypy i uprzedzenia.

Wtedy wszyscy będziemy mogli czuć się i wyrażać w ten sam sposób. Moglibyśmy porzucić ideę, że nie wyrażanie emocji oznacza, że ​​jesteśmy silni. Prawda jest taka, że umiejętność wyrażania emocji jest tym, co czyni nas ludźmi, bez względu na to, czy jesteśmy mężczyzną czy kobietą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.