Serial telewizyjny Freud: co jest prawdą, a co nie

Serial telewizyjny Freud: co jest prawdą, a co nie
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Nowy serial telewizyjny “Freud” wyprodukowany przez Netflix nie rzuca zbyt wiele światła na życie i osiągnięcia ojca psychoanalizy. Niewiele wątków fabularnych wiąże się w jakikolwiek sposób z rzeczywistością.

Ludzie cały czas interesują się życiem Sigmunda Freuda. Bez względu na to, gdzie się znajdziesz, z pewnością znajdziesz kogoś, z kim będzie mogła porozmawiać o Freudzie. Nic dziwnego, że Netflix zdecydował się stworzyć serial telewizyjny “Freud”, który ukazuje życie i odkrycia tego austriackiego neurologa.

Jednak nie wyjaśnia zbyt wielu kwestii, a raczej wszystko jeszcze bardziej komplikuje.

W rzeczywistości cały serial to jedna wielka historyczna fikcja. Tym samym znajduje się w nim niewiele prawdziwych danych historycznych, biograficzny i naukowych. To serial, który właściwie przedstawia inną rzeczywistość, pokazując w jaki sposób Freud mógłby wykorzystywać swoje umiejętności psychoanalityczne w celu rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Reżyser serialu, Marvin Kren, stwierdził, że chciał, aby serial zainteresował młodych i nowoczesnych widzów. To tłumaczy dlaczego nie chciał, aby serial wydawał się zbyt historyczny.

Ponadto serial telewizyjny “Freud” to mieszanka nowoczesnych, prowokacyjnych i historycznych elementów. Ale po co łączyć ojca psychoanalizy ze zbrodniami i spirytualizmem? Czy to postać nie wzbudzała już wystarczająco dużo kontrowersji i dezorientacji?

Nie wydaje nam się, aby tak było. Takie zainteresowanie przekształceniem go w postać wymieszaną z fikcją nie jest niczym nowym. W dzisiejszym artykule zajmiemy się poprzednimi portretami Freuda oraz wyjaśnimy co kryje się za najnowszym serialem Netflixa.

Zainteresowanie kinematografii Freudem

W dzisiejszych czasach odkrycia Freuda są częściej badane w świecie nauk humanistycznych niż na wydziałach nauk ścisłych. Jego popularność nie bierze się do końca z jego osiągnięć naukowych. Jednak Freud miał tą przewagę, że był doskonałym pisarzem, który ilustrował psychoanalizę odnosząc się do prac wielki artystów, takich jak Szekspir, Dostojewski, czy Leonardo da Vinci.

W pewnym stopniu to właśnie sztuka i film sprawiły, że jego prace i teorie dotarły do opinii publicznej i wzbudziły jej ciekawość. Stefan Marianski z Muzeum Freuda w Londynie, stwierdził: “Nie musisz czytać Freuda, aby żyć w świecie, w którym odgrywa znaczącą rolę lub myśleć w freudowski sposób”.

Z kolei Nicholas Ray, profesor na Uniwersytecie Leeds, potwierdza, że część jego prac została przetworzona, aby stała się łagodniejsza i zamieniła się w przytulaną i kojącą fantazję. Dzięki temu jest w stanie idealnie wpasować się w obecną popkulturę.

Jednak spotkało to nie tylko dzieła Freuda. Widać to również w przypadku praktycznie wszystkich dzieł Woody’ego Allena lub w dynamice ojciec-syn w “Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje” czy “Powrót do przyszłości”.

Dotknęło to także wiele nowel Virginii Wolf i Jamesa Joyce’a. Nie uchronił się również Salvador Dalí i surrealiści, “Rodzina Soprano”, “Frasier” oraz film z 2011 r. “Niebezpieczna metoda” z Viggo Mortensenem.

Wcześniejsze próby stworzenia seriali detektywistycznych z udziałem Freuda

Wydana w 2006 r. nowela “The Interpretation of Murder” (Jed Rubenfeld) przedstawiała Freuda rozwiązującego zagadkę kryminalną. Akcja rozgrywała się podczas pierwszej i ostatniej wizyty Freuda w Nowym Jorku w 1909 r.

Następnie w 2014 r. Frank Spotnitz, reżyser “Z Archiwum X”, przygotowywał się do stworzenia serialu “Freud: The Secret Casebook”. Miał zamiar wykorzystać w niej jego teorie, aby rozwiązywać niewyjaśnione sprawy. Jednak serial nigdy nie powstał.

Serial telewizyjny “Freud”: co jest prawdziwe, a co nie

Freud urodził się we Freibergu (mieście nazywanym obecnie Pribor, które leży w Czechach). Jego rodzina przeprowadziła się do Lipska, a następnie na dobre osiadła w Wiedniu.

Z serialu można dowiedzieć się niewielu rzeczy. Przybliżymy niektóre z nich.

Daty jego badań medycznych

Studiował medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim i pracował w miejskim szpitalu. Ukończył uniwersytet z tytułem doktora w 1881 r. Później, w 1885 r., skończył habilitację i rozpoczął karierę jako profesor neuropatologii na tym samym uniwersytecie.

Serial telewizyjny rozgrywa się w 1886 r., wiec wydaje się być zgodny z jego interesującą teorią i pierwszymi prawdziwymi przypadkami.

Uzależnienie od kokainy

Freud po raz pierwszy spróbował kokainy kiedy był bardzo młody. Nazywał ją “cudownym lekiem”. W 1884 r. napisał artykuł pod tytułem “Über coca”, w którym wyrażał miłość, jaką darzy tą substancję. Zachwycały go jej działania fizyczne i psychologiczne. Dopiero później odkrył, że był od niej uzależniony.

Freud podczas hipnozy

Osiem odcinków serialu Netflixa przedstawia w sposób realistyczny jego uzależnienie od kokainy.

Wczesna przychodnia psychoanalityczna z Breuerem

W 1886 r. otworzył prywatną przychodnię w Wiedniu i zaczął wykorzystywać w pracy hipnozę. Należy odnotować, że w tamtych czasach hipnoza nie była popularna.

Co ciekawe, serial telewizyjny “Freud” opowiada o tej części jego życia. Przyjmuje podejście jego przyjaciela Josef Breuera, lekarza, z którym współpracował nad “Studiami nad histerią”.

Jego praca podkreśla doświadczenia Breuera w leczeniu pacjentki Anny O., która cierpiała z powodu histerii. Ze względu na brak konsekwencji w wynikach, Freud w końcu porzucił technikę hipnozy, a następnie rozwinął metodę, którą nazywał “wolnymi skojarzeniami. Co więcej, należy podkreślić, że serial nie wyjaśnia całkowicie jego relacji z Breuerem.

Romans Freuda z Fleur Salomé, aspekt przedstawiony w serialu telewizyjnym “Freud”

W serialu pojawia się kolejny aspekt, który wydaje się bazować na prawdziwych wydarzeniach. Mówimy o postaci Fleur Salomé, medium, która dołącza do bohatera, aby pomóc mu rozwikływać zagadki. Inspiracją dla tej postaci stała się psychoanalityczka Lou Andreas-Salomé.

Zawsze krążyły plotki twierdzące, że Freud i Lou Andreas-Salomé darzyli się uczuciami. Jednak nikt nie był w stanie tego udowodnić. Jeśli chodzi o dokładność, serial rozgrywa się w latach 80. XIX w., a historycy zapewniają, że ta dwójka nie poznała się aż do 1911 r.

Detektyw tropiący morderstwa

Sigmund Freud nigdy nie przewodził żadnym dochodzeniom kryminalnym ani nie pomagał rozwiązywać żadnych zagadek związanych z jakimikolwiek zbrodniami. Serial przedstawia jak bierze udział w mrocznych sesjach spirytualistycznych. Jednak nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że tak było w rzeczywistości.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że uwielbiał czytać powieści detektywistyczne, w tym książki o Sherlocku Holmesie. Także nawet jeśli nie rozwiązywał w rzeczywistości zbrodni, to był fanem takich prac.

Widzisz więc, że w ośmiu odcinkach serialu telewizyjnego “Freud” nie uświadczysz zbyt wielu teorii freudowskich. Być może niektóre z nich pobudziły wyobraźnię twórców i doprowadziły do powstania takiej fikcji.

To może Cię zainteresować ...
Dziedzictwo Sigmunda Freuda dla neuronauki
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dziedzictwo Sigmunda Freuda dla neuronauki

Dziedzictwo Sigmunda Freuda dla neuronauki jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Wiedeński psychoanalityk zapoczątkował wiele aspektów w psycholog...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.