Etologia: nauka o zachowaniu zwierząt

Etologia pomaga nam lepiej zrozumieć zachowanie zwierząt. Dzięki tej dyscyplinie wiele obecnie rozumiemy - i jeszcze więcej do nauczenia się!
Etologia: nauka o zachowaniu zwierząt
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2023

Królestwo zwierząt jest cudowne. Z pewnością te istoty nie raz zaskoczyły cię swoimi niezrównanymi cechami i zachowaniem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zachowują się w sany sposób? Etologia jest dyscypliną, która zajmuje się zachowaniem zwierząt.

Zgadza się! Istnieje cała dziedzina nauki poświęcona zachowaniu zwierząt. Etologia zadaje takie pytania, jak: Dlaczego zwierzęta zachowują się tak, a nie inaczej? Co oznacza ich zachowanie?

Dzięki etologii ludzie mogą teraz zrozumieć zachowania zwierząt, których wcześniej nie rozumieliśmy, a także, dlaczego zachowują się w dany sposób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powstała ta nauka, z czym się wiąże i którzy naukowcy są odpowiedzialni za jej rozwój.

„Znalazłem brakujące ogniwo między wyższą małpą a cywilizowanym człowiekiem, to my”.

-Konrad Lorenz-

Etologia – jak powstała?

Etologia powstała dzięki pracy profesjonalistów z nienasyconą pasją do zwierząt. Poświęcali im dużo czasu. W rzeczywistości Konrad Lorenz, Niko Tinbergen i Karl von Frisch zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii dzięki swoim badaniom nad zachowaniem zwierząt w 1973 roku.

Kobieta trzymająca w dłoniach łapy zwierzęcia.

Lorenz zagłębił się w zachowanie gęsi i zaproponował teorię imprintingu. Tinbergen interesował się ciernikiem trójkolcowym i badał jego migrację jesienną. W międzyczasie Von Frish skupił się na tym, jak komunikują się pszczoły.

Oprócz tego znaleźli inspirację u innych myślicieli, którzy badali zachowanie zwierząt. Na przykład Morton Wheeler przez dłuższy czas badał zachowanie mrówek. Spopularyzował także termin „etnologia”.

Istniały już badania nad zachowaniem zwierząt w innych dyscyplinach (np. w psychologii porównawczej), ale po zdobyciu wspomnianej nagrody Nobla oficjalnie uznano ją za naukę. Psychologia porównawcza zintegrowała się z tą dziedziną.

Co obejmuje etologia?

Etologia zajmuje się badaniem zachowania zwierząt i koncentruje się zwłaszcza na doborze naturalnym. Specjaliści w tej dziedzinie, zwani etologami, prowadzą badania na wiele sposobów:

  • Praca w terenie. Obserwacja zachowania zwierząt w ich naturalnym środowisku.
  • Praca laboratoryjna. To jest do badań. Tam rozwijają swoje hipotezy i proponują nowe.
  • Wyjaśnienie zjawiska. Naukowcy zadają pytania dotyczące zachowań adaptacyjnych i obserwują bodźce. Przyglądają się również modyfikacjom zachowania w wyniku uczenia się i ustalają wzorce zachowań na różnych etapach życia.
  • Porównywanie. Prowadzi się porównania, aby zobaczyć, jak ewoluowało zachowanie gatunków.

Jak widać, etologia interesuje się zarówno wrodzonymi, jak i wyuczonymi zachowaniami zwierząt. Z tego powodu etolodzy koncentrują się na takich obszarach jak: imprinting, życie społeczne, rozwój, dobór płciowy, współpraca, agresja.

Wkład w etologię

Etologia w ogromnym stopniu przyczynia się do naszego zrozumienia zwierząt. Oto tylko kilka:

  • Wzorce zachowań modalnych. Są to zachowania wtórne. Innymi słowy, obwody refleksji behawioralnej, które aktywują się w określonych sytuacjach.
  • Teoria zachowania jako adaptacji. Teoria ta sugeruje, że zachowanie ma charakter ewolucyjny.
  • Nadruk. Obejmuje to uczenie się, które ma miejsce podczas rozwoju, w którym występuje większa wrażliwość na określone bodźce. Są to lekcje, które mają silne korzenie.
  • Komunikacja zwierząt. Zwierzęta wykorzystują w komunikacji wzorce zachowań modalnych. Na przykład pszczoły komunikują się poprzez taniec w powietrzu.
  • Ekologia behawioralna i psychologia ewolucyjna. Etologia pozostawiła miejsce dla tych dwóch dziedzin. Pierwsza z nich bada zachowania zwierząt na podstawie ich implikacji ekologicznych i ewolucyjnych. Ten ostatnia sugeruje, że ludzkie zachowanie można zrozumieć na podstawie historii ewolucji.
  • Etologia kliniczna. To badanie zmian w zachowaniu zwierząt. Na przykład, gdy udomowione zwierzęta nagle zachowują się agresywnie.
Koliber pijący nektar z kwiatu.

Wnioski

W ramach etologii naukowcy badają różne cechy zachowania zwierząt, prawie zawsze poprzez obserwację. Oprócz tego obszar badań przyczynia się do zrozumienia ludzkich zachowań poprzez porównanie.

Dzięki badaniom etologicznym mamy też kilka ważnych narzędzi konserwatorskich. Wraz z ekologami tworzą plany ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Marcelo H. Cassini opisuje to w swojej publikacji w czasopiśmie Revista de la Sociedad Española de Etología (odnośnik w języku hiszpańskim).

Etologia pomaga poprawiać dobrostan zwierząt, optymalizować produkcję, diagnozować choroby i poprawiać przeżywalność zwierząt zagrożonych wyginięciem. Oprócz tego badania dają naukowcom narzędzia do opracowania terapii wspomaganej przez zwierzęta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cassini, M.H (1999). Importancia de la etología en la ConservaciónEtología, 7, 69-75. https://www.researchgate.net/publication/228539322_Importancia_de_la_etologia_en_la_Conservacion
  • Sánchez López, S., Asencio, N., Call, Jossep., Caperos J.M., Coelell, M., Colmenares, F., Delgado, J.A., Fidalgo, A., Gil, C., González, A., Losada, J.L., Martín, B., Peláez, F., Quera, V., Redolar, D., Riba, C. E., Sánchez, J.R., Sánchez, S., Tassino, B., & Turbón, E. (2014) Etología, la ciencia del comportamiento animal. Editorial Uoc.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.