Epigenetyka — w jaki sposób dotyczy ona kwestii otyłości?

Epigenetyka odnosi się do genów, które możesz zmieniać. Zarządzanie nimi jest kluczowe w radzeniu sobie z otyłością. Chcesz wiedzieć, jak je modyfikować?
Epigenetyka — w jaki sposób dotyczy ona kwestii otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2021

Epigenetyka odnosi się do genów, które można zmienić. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób epigenetyka wpływa na otyłość. Ponadto, w jaki sposób możesz zmienić swoją epigenetykę, aby poprawić ogólny stan zdrowia.

Otyłość jest przewlekłym stanem organizmu. Charakteryzuje się nadmiarem posiadanej tkanki tłuszczowej. Jej początki są wieloczynnikowe, a wśród czynników determinujących znajdują się dziedziczność, zachowanie i środowisko. Osoby otyłe są narażone na wiele chorób. W rzeczywistości otyłość jest drugim najważniejszym predyktorem raka, poprzedzającym jedynie używanie tytoniu.

Epigenetyka

Epigenetyka odnosi się do tych elementów kodu genetycznego, które można zmienić bez zmiany sekwencji DNA. W rzeczywistości jest to obszar genetyki, który możemy zmieniać w naturalny sposób. Obejmuje to, które geny wyrażasz, w jakim stopniu i w jakim czasie. W konsekwencji procesy epigenetyczne określają, czy określony gen jest aktywny lub nie w danym momencie.

Wyrażony lub „widoczny” zestaw genów nazywamy epigenomem. Epigenom rozwija się, gdy jesteś w macicy. Te geny mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. W przeciwieństwie do genomu (całego zestawu genów w komórce), epigenom jest modyfikowalny.

Każdy organizm ma sygnaturę epigenetyczną. Jest to częściowo dziedziczone i częściowo generowane podczas rozwoju w macicy. Jednak może się zmienić w wieku dorosłym pod wpływem środowiska.

Znaki epigenetyczne mogą być modyfikowane przez całe życie. Jednak modyfikacje w krytycznych okresach rozwoju prenatalnego, takie jak embriogeneza, mają większy wpływ na fenotyp.

Schemat przedstawiający epigenetykę.

Epigenetyka — czynniki modyfikujące

Wobec braku dalszych badań wydaje się, że głównymi czynnikami wpływającymi na epigenetykę są:

  • Dieta
  • Aktywność fizyczna
  • Sen
  • Stres
  • Stan zapalny
  • Produkty chemiczne
  • Promienie UV
  • Zanieczyszczenie środowiska

Epigenetyka otyłości

Obecna wiedza naukowa sugeruje, że genetyka i zachowanie wyjaśniają niektóre przypadki otyłości, podczas gdy inne są spowodowane procesami epigenetycznymi. Ponadto naukowcy wiążą nadmiar tkanki tłuszczowej z faktem, że pewne geny są „predysponowane”.

Epigenetyka odgrywa niezwykle ważną rolę w całym naszym życiu. Załóżmy na przykład, że jesteś genetycznie predysponowany do rozwoju określonej choroby. Jeśli udało ci się pozytywnie wpłynąć na swój epigenom, możesz uniknąć lub zmniejszyć skutki tej choroby. Podobnie, jeśli negatywnie wpłyniesz na swój epigenom, wywołasz lub zaostrzysz chorobę.

Genetyka jest statyczna i określa twoje predyspozycje do pewnych chorób. Epigenetyka jest dynamiczna i określa, czy choroba ostatecznie się rozwinie, czy nie.

W innym badaniu przeanalizowano 1100 par matka-dziecko. Ryzyko otyłości u tych uczestników określały:

  • Palenie przed porodem.
  • Nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży.
  • Karmienie piersią przez mniej niż 12 miesięcy.
  • Krótki sen dziecka.

Badanie wykazało, że ryzyko otyłości u dzieci wzrastało stopniowo w miarę dodawania różnych okoliczności.

Podobnie badanie przeprowadzone w Holandii w okresie głodu 1944-1945 wykazało, jak epigenetyka wpływa na otyłość. W rzeczywistości płody matek narażonych na skrajny głód doświadczały większej nietolerancji glukozy, dyslipidemii, wczesnej choroby wieńcowej i otyłości. Dlatego głodowanie może powodować niektóre z chorób, które są powszechne w dzisiejszym społeczeństwie.

Epigenetyka — jak korzystnie ją modyfikować

Twoja epigenetyka kształtuje się w macicy i zmienia się przez całe życie. Ważne jest, aby przyszli rodzice wykonali następujące czynności, aby pozytywnie wpłynąć na markery epigenetyczne:

  • Powinni prowadzić zdrowy tryb życia przed embriogenezą.
  • Matka powinna utrzymywać zdrowy styl życia w trakcie całej ciąży.
  • Po urodzeniu zarówno dziecko, jak i jego rodzice powinni zachować dobre nawyki związane ze stylem życia.

W ten sposób można zmniejszyć zarówno występowanie, jak i rozpowszechnienie otyłości i innych chorób.

Epigenom jest determinowany przez nawyki związane ze stylem życia i czynniki środowiskowe. Dlatego ludzie mogą go zmieniać.

Znaczenie diety

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na epigenetykę. Z tego powodu należy przestrzegać odpowiedniej i dobrze zbilansowanej diety. Jest to nie tylko korzystne pod względem odżywczym, ale również pozytywnie wpływa na epigenom.

Powinieneś włączyć do swojej diety świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, ryby, produkty z pełnego mleka, jajka, chude mięso, orzechy, nasiona, zdrowe oleje i produkty pełnoziarniste. W ten sposób otrzymujesz odpowiednią ilość kwasu foliowego, betainy, choliny i witaminy B12. Te mikroelementy pozytywnie wpływają na epigenom poprzez dezaktywację szkodliwych obszarów genetycznych.

Powinieneś unikać spożywania przetworzonej żywności, z dodatkiem cukrów i tłuszczów trans. Eksperci łączą spożywanie tych produktów z aktywacją szkodliwych dla zdrowia genów. Z drugiej strony diety niskobiałkowe lub niskokaloryczne negatywnie wpływają na epigenom. Dzieje się tak, ponieważ mają zmniejszoną zdolność do „wyciszania” szkodliwych genów.

Dieta śródziemnomorska może mieć pozytywny wpływ na epigenetykę. Ponadto badania sugerują, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej podczas ciąży zmniejsza markery epigenetyczne płodu związane z zespołem metabolicznym.

Zdrowa dieta pełna warzyw

Wpływ ćwiczeń fizycznych na epigenetykę

Ćwiczenia fizyczne wraz z dietą mogą mieć duży wpływ na epigenom. Aktualne badania wskazują, że regularne ćwiczenia fizyczne rodziców pozytywnie wpływają na zdrowie metaboliczne płodu. Ponadto regularne ćwiczenia w wieku dorosłym pozytywnie wpływają na epigenetykę.

Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do leczenia otyłości. Wynika to nie tylko z wpływu na bilans energetyczny, ale także na epigenom.

Wnioski końcowe

Jak wspomnieliśmy powyżej, wydaje się, że korzyści, jakie można osiągnąć poprzez utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety, prowadzenie aktywnego trybu życia, spokojny sen, utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej, ograniczenie kontaktu z chemikaliami oraz unikanie promieni UV i zanieczyszczenia środowiska, wynikają częściowo z ich pozytywnego wpływu na epigenom.

Właściwy styl życia „uaktywnia” geny ochronne i „dezaktywuje” geny chorobotwórcze. Dlatego korzyści płynące ze zdrowego stylu życia, szczególnie w przypadku otyłości i innych chorób przewlekłych, wynikają częściowo z ich pozytywnego wpływu na epigenom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.