Masz moc kształtowania własnego mózgu

W dzisiejszym artykule omówiono neuroplastyczność, czyli sposób rzeźbienia własnego mózgu. Tutaj dowiesz się, jak zmienia się ten organ!
Masz moc kształtowania własnego mózgu
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

„Masz moc kształtowania własnego mózgu. Ten cytat z twórczości Santiago Ramona y Cajala jest teraz bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Twoje własne myśli stworzyły i nadal tworzą Twój świat. Dziś wiemy, że wiara w siebie, entuzjazm i nadzieja mogą poprawić wyższe funkcje mózgu.

Według kilku badań naukowych mózg ma wysoki stopień plastyczności. Oznacza to, że zmienia się, gdy zdobywasz więcej doświadczeń. Twój mózg nigdy nie traci tej cechy. W ten sposób możesz uczyć się przez całe życie. W rzeczywistości, za każdym razem, gdy uczysz się czegoś nowego, Twój mózg się zmienia. Dlatego mówimy, że masz moc kształtowania własnego mózgu.

Mózg koordynuje złożoną sieć działań, w tym funkcje motoryczne, przetwarzanie audiowizualne i językową wiedzę werbalną. Kiedy uczysz się czegoś nowego, prawdopodobnie na początku nie będziesz w tym dobry. Jednak gdy będziesz to ćwiczyć, staniesz się w tym lepszy.

Z psychologicznego punktu widzenia oznacza to, że możemy zmieniać lękowe i depresyjne stany umysłu, a także inne procesy.

„Umysł nie jest naczyniem, które należy napełnić, ale ogniem, który należy rozpalić.”

– Plutarch –

Przeprogramowanie mózgu, aby zmienić swoje zachowanie

Dr Joe  Dispenza, doktor chiropraktyki, biochemik i naukowiec, twierdzi, że ludzie mają moc zmieniania się codziennie. Wierzy w ich zdolność do rzeźbienia mózgu poprzez osobiste doświadczenie. „Gdybyś każdego dnia miał określić najlepszą wersję siebie samego, to żyłbyś w innym świecie” – zapewnia Dispenza.

Najnowsze badania wykazały, że geny są równie plastyczne. Są jak przełączniki. Oznacza to, że niektóre są włączone, a inne wyłączone w zależności od stanu chemicznego organizmu. Eksperci nazywają to zjawisko epigenetyką.

Moc kształtowania własnego mózgu

Odpowiednie badanie w tym zakresie przeprowadzono na pacjentach z cukrzycą typu 2. Okazało się, że osoby z tą chorobą, które chodzą na warsztaty komediowe, wykazywały obniżony poziom cukru we krwi bez przyjmowania insuliny.

Wyjaśnienie jest takie, że niektóre geny zostały aktywowane przez ich śmiech. To odkrycie otwiera drzwi do nowych interwencji i hipotez.

„Nic nie wzbudza we mnie większego szacunku i podziwu niż stary człowiek, który wie, jak zmienić zdanie.”

– Santiago Ramón y Cajal –

Mózg jest jak spadochron

Za każdym razem, gdy myślisz, Twój mózgu wytwarza substancje chemiczne, które działają jak sygnały. Substancje te mogą automatycznie zmieniać nastrój. Dlatego masz zły humor, jeśli masz negatywne i nieszczęśliwe myśli.

Problem z tym wszystkim polega na tym, że Twoje myśli i emocje wzajemnie się karmią. Gdy tylko zaczniesz czuć to, co myślisz, zaczynasz myśleć, jak się czujesz. Innymi słowy, jeśli masz smutne myśli i zaczynasz odczuwać smutek, możesz popaść w bardzo negatywny stan.

Zaczynasz więc stopniowo przyjmować ten stan jako swoją osobowość. Zaczynasz myśleć jak osoba nieszczęśliwa, negatywna lub winna – nawet identyfikujesz się z taką postacią. Niemniej jednak faktywnie może tak być, że wpłynęły  na Ciebie substancje chemiczne wytwarzane przez Twój mózg.

Plastyczność mózgu

Pamiętaj, że Twoje ciało przyzwyczaja się do pewnych poziomów chemikaliów przepływających przez Twój krwioobieg. Jakakolwiek zmiana w normalnym składzie chemicznym Twojego ciała spowoduje uczucie dyskomfortu.

Twoje ciało zrobi wtedy praktycznie wszystko, co w jego mocy, świadomie i nieświadomie, aby odzyskać równowagę chemiczną, do której przywykłeś. A to wszystko zależy od tego, co czujesz. W tym momencie ciało zaczyna rządzić umysłem.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że żadnej z tych rzeczy nie da się uniknąć. Przy odrobinie wysiłku, wiedzy i działania możesz wyrzeźbić swój własny mózg i zmienić nastrój oraz sposób, w jaki się czujesz.

„Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jeśli pewne dziedziny nauki wydają się być całkiem dojrzałe, inne są w trakcie rozwoju, a jeszcze inne dopiero się narodzą.”

– Santiago Ramón y Cajal –


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.