Cztery nawyki zakłócające sen - pozbądź się ich!

Jeśli jesteś zbyt wyczerpany, nie będziesz mógł odpocząć ani się zrelaksować. Dlatego też musisz zlikwidować swoje nawyki zakłócające sen. Czyli w tym wypadku zmniejszyć swoje obciążenie pracą, jeśli chcesz cieszyć się przestojami i chwilami dla siebie. Jeśli to możliwe, zalecamy przekazanie części swoich obowiązków innym osobom.
Cztery nawyki zakłócające sen - pozbądź się ich!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2020

Czy czujesz się wyczerpany i pozbawiony motywacji? Stres, obowiązki, terminy i nieoczekiwane zdarzenia zajmują dużo czasu i mogą prowadzić do wyczerpania, zwłaszcza jeśli nie śpisz dobrze. Ale musisz koniecznie poznać nawyki zakłócające sen, jeśli chcesz mieć więcej energii, lepiej wypełniać swoje obowiązki i cieszyć się wolnym czasem.

Ogólnie rzecz biorąc, wypoczęty umysł jest bardziej skoncentrowany i o wiele lepiej zachowuje równowagę emocjonalną. Ale aby było to możliwe, musisz spróbować odłączyć się od wszystkiego, gdy idziesz spać. Jednak może to być dość skomplikowane.

Dzieje się tak, ponieważ tuż po zamknięciu oczu tysiące myśli zaczynają przebiegać przez Twój umysł i utrudniają zasypianie.

Badanie przeprowadzone przez uniwersytet publiczny Marche we Włoszech (oryg. Università Politecnica delle Marche) podkreśla niebezpieczeństwa związane z niedoborem snu. Wyniki wykazały, że regularne spanie przez mniej niż minimalną zalecaną liczbę godzin może trwale wpłynąć na Twój mózg.

Co więcej, naukowcy wykazali również, że chroniczny brak snu może powodować, że mózg się sam „zjada” w poszukiwaniu energii. W konsekwencji osoba pozbawiona snu jest bardziej narażona na rozwój różnego rodzaju zaburzeń neurologicznych.

Najbardziej typowe nawyki zakłócające sen

Aby być w stanie uniknąć tych problemów, powinieneś być świadomy opisanych przez nas poniżej czterech nawyków, które wpływają negatywnie na Twój sen. Kiedy uwolnisz się od tych złych składników swojej codzienności, znów będziesz mógł cieszyć się zdrowym i regenerującym snem.

1. Prowadzenie siedzącego trybu życia

Jednym z nawyków, który negatywnie wpływa na sen, jest siedzący tryb życia. Kiedy brakuje Ci aktywności fizycznej, organizm nie zużywa energii. To zwykle wpływa negatywnie na wzorce snu.
Co więcej, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zrównoważyć cykle snu.

Dzieje się tak, ponieważ wszelkiego rodzaju aktywność stymuluje uwalnianie substancji takich jak serotonina i melatonina. Dlatego właśnie eksperci zalecają wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez co najmniej godzinę każdego dnia.

Jeśli jednak wykonujesz intensywne ćwiczenia, powinieneś je wykonywać przynajmniej na 3 lub 4 godziny przed pójściem spać. W ten sposób Twoje ciało będzie miało czas na relaks i dostosowanie się do tej procedury.

2. Korzystanie z urządzeń elektronicznych w późnych godzinach wieczornych

Obecnie większość z nas spędza dużą część dnia, korzystając między innymi z urządzeń elektronicznych, aby sprawdzić liczne powiadomienia, posurfować po Internecie i poprzeglądać media społecznościowe.

Ta hiperłączność utrudnia nam cieszenie się chwilą i teraźniejszością. Ale to jeszcze nie wszystko. Liczne badania sugerują, że niebieskie światło z ekranów zakłóca jakość snu. Dlatego też specjaliści sugerują, aby nie używać urządzeń elektronicznych tuż przed snem.

Zabawa telefonem

Zamiast korzystać z telefonu komórkowego, powinieneś wziąć książkę do ręki na godzinę lub dwie przed snem. Czytanie przed udaniem się na nocny wypoczynek może mieć pozytywny wpływ na jakość snu.

„Kiedy nie możemy znaleźć spokoju w sobie, nie ma sensu szukać go gdzie indziej”.
-François de La Rochefoucauld-

3. Naprawdę wysoki poziom stresu

Każdy z nas ma w sobie pewien poziom nagromadzonego stresu, który wynika z obowiązków zawodowych, problemów rodzinnych, problemów finansowych, a nawet czegoś tak przyziemnego jak korki uliczne. Problem w tym, że stres utrudnia odprężenie się i odłączenie.

Według psychologów normalny poziom stresu jest nawet dosyć zdrowy. Lekkie napięcie sprawia, że organizm uwalnia noradrenalinę. Jest to neuroprzekaźnik poprawiający nastrój i pamięć.

Niemniej jednak zbyt duży stres może prowadzić do wysokiego poziomu kortyzolu, który może negatywnie wpływać na mózg. W rzeczywistości jedną z pierwszych rzeczy, na które stres ma wpływ, jest sen.

Tak więc, jeśli myślisz, że poziom stresu przeszkadza ci w zasypianiu, postaraj się go maksymalnie zredukować. Pomocne mogą być w tym rożnego rodzaju techniki relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja.

4. Bycie zbyt zajętym

Ostatnim nawykiem, który wpływa na sen, jest nadmierna wielozadaniowość. Nie zdając sobie z tego sprawy, możesz uzależnić się od bycia tak bardzo zajętym jak to tylko możliwe. Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, ma to negatywny wpływ na Twój sen.

Jeśli zawsze kombinujesz na różne sposoby, aby znaleźć czas na życie osobiste i zawodowe, prędzej czy później wpłynie to na Twoją rutynę snu.

Zmęczony mężczyzna

W tym celu uważnie przyjrzyj się rzeczom, które robisz każdego dnia. Które z nich są konieczne, a które zbędne? Jeśli uważasz, że potrzebujesz więcej godzin snu, skoncentruj się tylko na zadaniach, które absolutnie wymagają Twojej uwagi.

Jeśli jesteś zbyt wyczerpany, nie będziesz mógł odpocząć ani się zrelaksować. Dlatego też musisz zlikwidować swoje nawyki zakłócające sen. Czyli w tym wypadku zmniejszyć swoje obciążenie pracą, jeśli chcesz cieszyć się przestojami i chwilami dla siebie. Jeśli to możliwe, zalecamy przekazanie części swoich obowiązków innym osobom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.