Enneagram – jakim typem osobowości jesteś?

Kilka miesięcy temu, wykonując swoją pracę jako life coach odkryłam słowo „enneagram”. Gdy tylko je usłyszałam, stałam się niezmiernie ciekawa, co ono oznacza i zaczęłam badać, jak to działa.

Słowo to pochodzi z języka greckiego i oznacza dziewięć linijek. Jest używane do opisania dziewięciu różnych typów osobowości, które zasadniczo opisują nas wszystkich.

Można powiedzieć, że enneagram to system, który pomaga nam zrozumieć obiektywną rzeczywistość za pomocą środków subiektywnych. Może nam również pomóc określić i lepiej zrozumieć:

  • Co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy i działamy lub myślimy w taki, a nie inny sposob.
  • Nasze cechy: nasze wady i mocne strony.
  • Nasze pragnienia i nasze lęki.
  • I najbardziej fascynujące ze wszystkich: pomaga nam odkryć, dlaczego zawsze zmagamy się z tymi samymi problemami.

Poniżej znajduje się lista 9 typów osobowości, na których opiera się enneagram. Możesz sprawdzić, który z nich pasuje do Ciebie. Miejmy nadzieję, że otrzymasz kilka wskazówek, które pomogą Ci na Twojej drodze do osobistego rozwoju.

Enneagram i 9 enneatypów?

Enneatyp 1

Ten typ odnosi się do ludzi, którzy chcą być idealni, ponieważ nienawidzą poczucia niedoskonałości. Osoby te nieświadomie tworzą ideał, jaki powinni osiągnąć. Mają bardzo wymagającą i samokrytyczną osobowość.

Oczywiście, jeśli zawsze poszukują perfekcji, bardzo szybko mogą się irytować i sfrustrować. A ponieważ ich upragniona doskonałość jest nieosiągalna, łatwo się denerwują.

Ich apodyktyczny sposób bycia prowadzi ich do przekonania, że zawsze mają rację i że ich prawda jest jedyną prawdą. Aby odblokować i nauczyć się się innego podejścia, muszą najpierw przekształcić swój gniew w spokój umysłu i zaakceptować siebie takimi, jakimi są.

Enneatyp 2

Kiedy nie kochamy siebie, żarliwie szukamy i potrzebujemy miłości. Ta potrzeba charakteryzuje drugi enneatyp, który obejmuje ludzi, którzy uważają, że kochanie siebie jest samolubne. Zamiast tego przedkładają potrzeby innych nad własne i czują się szczęśliwsi, gdy dają miłość otaczającym ich ludziom.

Negatywny element tego typu osobowości? Martwiąc się o wszystkich innych, osoby te zapominają o sobie i swoich sercach, przez co często są zależne i nienawidzą samotności. Mają skłonność do dumy i myślą, że najlepiej wiedzą, czego potrzebują inni, więc nieustannie udzielają rad, a potem wypominają innym, że tak wiele dla nich robią.

Aby rozwijać się wewnętrznie, muszą najpierw przekształcić swoją dumę w pokorę i dbać o własne potrzeby emocjonalne.

Enneatyp 3

Osoby te nie cenią siebie i z tego powodu potrzebują stałej aprobaty innych. Jeśli nie wyróżniają się niczym, nie czują się uprawomocnieni ani kochani. Swoją rolę jako człowieka postrzegają jako sukcesy zawodowe, osobisty wizerunek, sukces i uznanie.

Do czego to wszystko prowadzi? Takie zachowanie sprawia, że ludzie chowają się za maską i zapominają, kim naprawdę są. To zarozumiałe, ambitne, rywalizujące osoby. W celu rozwoju osobistego niezbędne jest, aby przekształcili swoją próżność w autentyczność i cenili siebie za to, kim są, a nie za to, co mają lub co ludzie o nich myślą.

Enneatyp 4

Ci ludzie potrzebują nieustannej uwagi otaczających ich osób i ciągłego poczucia, że są „odkrywani”. Czują się gorsi od innych, co prowadzi ich do potrzeby bycia kimś wyjątkowym i unikalnym. Porównując się z innymi, zawsze myślą, że brakuje im „czegoś” do szczęścia. Są przepełnieni zawiścią, smutkiem i melancholią.

Są egocentryczni i dlatego mówią zbyt dużo o swoich uczuciach, nie biorąc pod uwagę uczuć innych. Ważną cechą enneatypu 4 jest to, że ludzie ci czują się niezrozumiani i przeżywają wiele wzlotów i upadków. Aby się rozwijać, muszą nauczyć się bardziej dbać o innych, zamiast zawsze skupiać się na sobie.

enneagram

Enneatyp 5

Są to ludzie, którzy boją się wyrażać swoje uczucia i emocjonalnie odnosić się do innych. Kontakt fizyczny sprawia, że czują się nieswojo, więc często są chłodni, powściągliwi i zdystansowani. Czują się bezpiecznie we własnym racjonalnym, teoretycznym, intelektualnym świecie, nie mogąc jednak wykorzystać swojej wiedzy do działania.

Aby uczyć się i rozwijać jako istoty ludzkie, muszą być świadomi i bardziej łączyć się ze swoim sercem oraz znaleźć równowagę między tym, co myślą, a tym, co czują.

Enneatyp 6

Ten typ charakteryzują osoby, które nie mają zaufania do siebie i boją się podejmować decyzje. Żyją nieustannie w stanie czujności, z lękiem przed przyszłymi sytuacjami i zobowiązaniami. Martwią się nadmiernie i zwykle pytają innych ludzi, co powinni robić ze swoim życiem.

Aby ewoluować wewnętrznie, ten typ musi przekształcić swoje tchórzostwo w odwagę, nauczyć się wiary w siebie i brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Enneatyp 7

Czy znasz kogoś, kto boi się bólu, który ma w środku? Więc znasz kolejny typ osobowości: zabawnych, szczęśliwych, pozytywnych ludzi, którzy używają humoru jako tarczy obronnej, aby uniknąć bólu.

Główną cechą tej osobowości jest tendencja do bycia nadpobudliwym, nieustannego szukania przyjemności i robienia zawsze jakiejkolwiek aktywności, żeby się nie nudzić lub nie być z siebie niezadowolonym. Kosztuje ich to drastycznie, jeśli chodzi o ich zdolność do bycia obecnym i skupienia.

Aby to przezwyciężyć i rozwinąć, muszą kultywować ciszę i sztukę nierobienia niczego oraz połączyć się ze szczęściem i dobrym samopoczuciem, które tkwią w środku, zamiast próbować uciec.

Enneatyp 8

Czy boisz się zranienia? Dotyczy to właściwie nas wszystkich, ale osoba z osobowością typu 8 boi się nadmiernie. Buduje mur i żyje defensywnie, aby mieć możliwość kontrolowania sytuacji, zachowując się agresywnie, gdy czuje zagrożenie.

Osoby te zawsze muszą mieć kontrolę nad sytuacją bez konieczności znoszenia kogoś, kto mówi im, co mają robić. Ich motto życiowe to „najlepsza obrona to dobry atak”.

Aby się rozwijać, muszą odpuścić i zaakceptować własną bezbronność, rozumiejąc, że nikt nie może ich skrzywdzić emocjonalnie, jeśli najpierw się nie otworzą i nie wyrażą zgody.

Enneatyp 9

Osoby te za wszelką cenę unikają konfliktów, ponieważ nie wiedzą, jak radzić sobie z gniewem innych. Zwykle pozostają niezauważeni, aby uniknąć konfliktu i dużo czasu zajmuje im powiedzenie „nie” w obawie, że kogoś rozzłoszczą.

Zwykle są dobrymi słuchaczami, wierząc, że ich opinia nie ma znaczenia i bazując na opiniach innych. Prowadzi to do braku motywacji do angażowania się w działania lub tworzenia dla siebie lepszych sytuacji. Ludzie z tym typem osobowości muszą zmienić swoje lenistwo w proaktywność, uwierzyć w swoją wartość i dzielić się nią ze światem.

Z którym enneatypem identyfikujesz się najbardziej? Wiedza w tym temacie pomoże Ci pokonać główne bariery i przeszkody w codziennym życiu, a tym samym poprawić siebie jako istotę ludzką.

Scroll to Top