Emocje w święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to nie czas na zmuszanie się do szczęścia za wszelką cenę. To czas na refleksję, zadbanie o siebie i rozpoznanie tego, co daje spokój i radość w okresie świątecznym. Tutaj poznasz psychologię emocji najczęściej odczuwanych w okresie świątecznym.
Emocje w święta Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2021

Emocje w święta Bożego Narodzenia mogą wahać się od bardzo ciepłych i spokojnych, do raczej intensywnych. W miarę zbliżania się tych szczególnych dni ulice i miasta przystrajają się dekoracjami. Świąteczny duch wypełnia powietrze. Tworzone są świąteczne plany, przychodzą kartki z życzeniami, a Ty kupujesz prezenty dla bliskich. To czas gromadzenia się, dawania i otrzymywania oraz dzielenia się.

Podczas gdy Boże Narodzenie jest często uważane za szczęśliwy czas, rzeczywistość dla niektórych jest zupełnie inna i wiąże się z uczuciem nostalgii, smutku, frustracji, stresu, a nawet bólu. Te emocje są bezpośrednio związane z doświadczeniami życiowymi, a święta Bożego Narodzenia to pora roku, kiedy odczuwają je najsilniej.

Poczuj emocje Świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia – co o nich myślisz?

Boże Narodzenie nie jest szczęśliwym czasem dla wszystkich. Każda osoba ma unikalne myśli i emocje w odpowiedzi na wydarzenia, które miały miejsce w jej życiu, a także w dzieciństwie.

Dla dzieci Boże Narodzenie to czas świątecznej przerwy od szkoły, prezentów i tradycji oraz magii Świętego Mikołaja. Są zabawne gry świąteczne, zjazdy rodzinne i nie tylko. Dlatego dziecku łatwiej jest odczuwać pozytywne emocje w Święta. Jednak postrzeganie Bożego Narodzenia przez dziecko najczęściej zależy od tego, jak rodzice traktują święta.

Z drugiej strony uczucia niepokoju w okresie Bożego Narodzenia są częstsze w wieku dorosłym. Niepokój może pojawić się z różnych powodów, w tym:

  • Finalizowanie projektów na koniec roku w pracy.
  • Imprezy świąteczne, kolacje firmowe i inne zobowiązania społeczne.
  • Kupowanie prezentów i planowanie świątecznych posiłków i uroczystości.

W ten sposób święta Bożego Narodzenia mogą być bardzo gorączkowe. Tak gorączkowe, że przytłacza Cię stres i ostatecznie nienawidzisz sezonu świątecznego. Co więcej, jeśli niedawno kogoś straciłeś lub doświadczyłeś zerwania, możesz nie emanować świąteczną radością, jakiej oczekują inni.

Boże Narodzenie z perspektywy psychologicznej

Psychologowie podkreślają znaczenie poświęcenia czasu na zastanowienie się, jak się czujesz w okresie świątecznym. Czy czujesz się szczęśliwy? A może czujesz się smutny, melancholijny lub zły?

Ważne i konieczne jest, abyś zrozumiał swoje emocje, pozwolił sobie na ich odczuwanie i zrobił, co możesz, aby nimi zarządzać i zacząć zdrowy tryb życia.

Nie przekonuj sam siebie, że wszyscy inni czują się szczęśliwi w okresie Bożego Narodzenia. A jeśli nie czujesz się szczęśliwy, nie zmuszaj się do tego. Musisz zaakceptować swój nastrój, a jednocześnie zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zaangażować się w ten szczególny czas.

Umieść świąteczne emocje w szerszej perspektywie

Kiedy Twój gorszy czas przypada w Boże Narodzenie, jedną z najlepszych strategii jest spojrzenie na swoje emocje z innej perspektywy. Nie musisz wymuszać poczucia szczęścia w Boże Narodzenie. Nie musisz odczuwać presji, aby rozwiązywać problemy lub uczestniczyć w każdej świątecznej imprezie, na którą jesteś zaproszony.

Patrząc na wszystko z odpowiedniej perspektywy, zdasz sobie sprawę, że tak jak przez resztę roku, powinieneś czuć się swobodnie, aby przeżywać okres świąteczny na własnych warunkach, z własnymi emocjami.

Wyznacz nowe cele na Boże Narodzenie

Zwróć uwagę na negatywne emocje, które odczuwasz, abyś mógł podjąć kroki w celu wprowadzenia pozytywnych zmian. Naucz się uważać Boże Narodzenie za moment, by spojrzeć na problemy w nowym świetle. To może być czas, aby lepiej zrozumieć siebie i zapanować nad tym, jak się czujesz. Daj sobie szansę na lepsze samopoczucie.

emocje na Boże Narodzenie.
Święta Bożego Narodzenia mogą być czasem na wyznaczenie nowych osobistych celów i rozpoczęcie nad nimi pracy.

Decydując się na zmianę, najpierw musisz wyznaczyć nowe cele. Następnie możesz podjąć kroki w kierunku osiągnięcia ich. To prawda, że nawet podejmowanie działań na rzecz celów przyczynia się do wzrostu pozytywnych emocji, takich jak zwiększenie motywacji.

Moc pozytywnego myślenia

Twój nastrój zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia. Odgrywasz aktywną rolę w panowaniu nad stanem swoich emocji.

Kontrolowanie negatywnych myśli i skupienie się na tych pozytywnych również pomaga poprawić nastrój. Na przykład, jeśli kojarzysz Boże Narodzenie ze smutkiem, Twoje myśli będą podążać w tym samym kierunku. Twój umysł wypełni się negatywnymi słowami, takimi jak „Co za smutne święta”, „Mam nadzieję, że to szybko minie” i „Nie mogę znieść tego, że wszyscy wokół mnie czują się teraz szczęśliwi”.

Dbaj o siebie i używaj swojego umysłu do pozytywnego myślenia. Nie pozwól sobie na rozpamiętywanie negatywnych myśli. W ten sposób spojrzysz na swoje emocje w okresie świątecznym w odpowiedniej perspektywie, neutralizując myśli o okresie świątecznym i ułatwiając sobie życie.

Psychologia emocjonalna odgrywa kluczową rolę w Twoim samopoczuciu

Emocje w okresie świątecznym mogą być bardzo różnorodne, a czasem nawet niejednoznaczne. Możesz poprawić swoje samopoczucie emocjonalne w Boże Narodzenie, poświęcając czas na refleksję i szanowanie swoich emocji. Ponadto, jeśli podejmiesz inicjatywę zmiany swojego nastawienia (aby przynajmniej zobaczyć, co się stanie), możesz zdystansować się od negatywnego postrzegania świąt.

Ciesz się rodziną i przyjaciółmi, tak jak w każdy inny dzień w roku, bez presji forsowania szczęścia i bez negatywnych myśli.

To może Cię zainteresować ...
Szkodliwe emocje, które z pewnością zaszkodzą naszemu ciału
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Szkodliwe emocje, które z pewnością zaszkodzą naszemu ciału

Najczęstsze przyczyny choroby to szkodliwe emocje. Odnalezienie ich emocjonalnego znaczenia da nam klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.