Emocje w święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to nie czas na zmuszanie się do szczęścia za wszelką cenę. To czas na refleksję, zadbanie o siebie i rozpoznanie tego, co daje spokój i radość w okresie świątecznym. Tutaj poznasz psychologię emocji najczęściej odczuwanych w okresie świątecznym.

Emocje w święta Bożego Narodzenia mogą wahać się od bardzo ciepłych i spokojnych, do raczej intensywnych. W miarę zbliżania się tych szczególnych dni ulice i miasta przystrajają się dekoracjami. Świąteczny duch wypełnia powietrze. Tworzone są świąteczne plany, przychodzą kartki z życzeniami, a Ty kupujesz prezenty dla bliskich. To czas gromadzenia się, dawania i otrzymywania oraz dzielenia się.

Podczas gdy Boże Narodzenie jest często uważane za szczęśliwy czas, rzeczywistość dla niektórych jest zupełnie inna i wiąże się z uczuciem nostalgii, smutku, frustracji, stresu, a nawet bólu. Te emocje są bezpośrednio związane z doświadczeniami życiowymi, a święta Bożego Narodzenia to pora roku, kiedy odczuwają je najsilniej.

Poczuj emocje Świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia – co o nich myślisz?

Boże Narodzenie nie jest szczęśliwym czasem dla wszystkich. Każda osoba ma unikalne myśli i emocje w odpowiedzi na wydarzenia, które miały miejsce w jej życiu, a także w dzieciństwie.

Dla dzieci Boże Narodzenie to czas świątecznej przerwy od szkoły, prezentów i tradycji oraz magii Świętego Mikołaja. Są zabawne gry świąteczne, zjazdy rodzinne i nie tylko. Dlatego dziecku łatwiej jest odczuwać pozytywne emocje w Święta. Jednak postrzeganie Bożego Narodzenia przez dziecko najczęściej zależy od tego, jak rodzice traktują święta.

Z drugiej strony uczucia niepokoju w okresie Bożego Narodzenia są częstsze w wieku dorosłym. Niepokój może pojawić się z różnych powodów, w tym:

  • Finalizowanie projektów na koniec roku w pracy.
  • Imprezy świąteczne, kolacje firmowe i inne zobowiązania społeczne.
  • Kupowanie prezentów i planowanie świątecznych posiłków i uroczystości.

W ten sposób święta Bożego Narodzenia mogą być bardzo gorączkowe. Tak gorączkowe, że przytłacza Cię stres i ostatecznie nienawidzisz sezonu świątecznego. Co więcej, jeśli niedawno kogoś straciłeś lub doświadczyłeś zerwania, możesz nie emanować świąteczną radością, jakiej oczekują inni.

Boże Narodzenie z perspektywy psychologicznej

Psychologowie podkreślają znaczenie poświęcenia czasu na zastanowienie się, jak się czujesz w okresie świątecznym. Czy czujesz się szczęśliwy? A może czujesz się smutny, melancholijny lub zły?

Ważne i konieczne jest, abyś zrozumiał swoje emocje, pozwolił sobie na ich odczuwanie i zrobił, co możesz, aby nimi zarządzać i zacząć zdrowy tryb życia.

Nie przekonuj sam siebie, że wszyscy inni czują się szczęśliwi w okresie Bożego Narodzenia. A jeśli nie czujesz się szczęśliwy, nie zmuszaj się do tego. Musisz zaakceptować swój nastrój, a jednocześnie zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zaangażować się w ten szczególny czas.

Umieść świąteczne emocje w szerszej perspektywie

Kiedy Twój gorszy czas przypada w Boże Narodzenie, jedną z najlepszych strategii jest spojrzenie na swoje emocje z innej perspektywy. Nie musisz wymuszać poczucia szczęścia w Boże Narodzenie. Nie musisz odczuwać presji, aby rozwiązywać problemy lub uczestniczyć w każdej świątecznej imprezie, na którą jesteś zaproszony.

Patrząc na wszystko z odpowiedniej perspektywy, zdasz sobie sprawę, że tak jak przez resztę roku, powinieneś czuć się swobodnie, aby przeżywać okres świąteczny na własnych warunkach, z własnymi emocjami.

Wyznacz nowe cele na Boże Narodzenie

Zwróć uwagę na negatywne emocje, które odczuwasz, abyś mógł podjąć kroki w celu wprowadzenia pozytywnych zmian. Naucz się uważać Boże Narodzenie za moment, by spojrzeć na problemy w nowym świetle. To może być czas, aby lepiej zrozumieć siebie i zapanować nad tym, jak się czujesz. Daj sobie szansę na lepsze samopoczucie.

emocje na Boże Narodzenie.
Święta Bożego Narodzenia mogą być czasem na wyznaczenie nowych osobistych celów i rozpoczęcie nad nimi pracy.

Decydując się na zmianę, najpierw musisz wyznaczyć nowe cele. Następnie możesz podjąć kroki w kierunku osiągnięcia ich. To prawda, że nawet podejmowanie działań na rzecz celów przyczynia się do wzrostu pozytywnych emocji, takich jak zwiększenie motywacji.

Moc pozytywnego myślenia

Twój nastrój zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia. Odgrywasz aktywną rolę w panowaniu nad stanem swoich emocji.

Kontrolowanie negatywnych myśli i skupienie się na tych pozytywnych również pomaga poprawić nastrój. Na przykład, jeśli kojarzysz Boże Narodzenie ze smutkiem, Twoje myśli będą podążać w tym samym kierunku. Twój umysł wypełni się negatywnymi słowami, takimi jak „Co za smutne święta”, „Mam nadzieję, że to szybko minie” i „Nie mogę znieść tego, że wszyscy wokół mnie czują się teraz szczęśliwi”.

Dbaj o siebie i używaj swojego umysłu do pozytywnego myślenia. Nie pozwól sobie na rozpamiętywanie negatywnych myśli. W ten sposób spojrzysz na swoje emocje w okresie świątecznym w odpowiedniej perspektywie, neutralizując myśli o okresie świątecznym i ułatwiając sobie życie.

Psychologia emocjonalna odgrywa kluczową rolę w Twoim samopoczuciu

Emocje w okresie świątecznym mogą być bardzo różnorodne, a czasem nawet niejednoznaczne. Możesz poprawić swoje samopoczucie emocjonalne w Boże Narodzenie, poświęcając czas na refleksję i szanowanie swoich emocji. Ponadto, jeśli podejmiesz inicjatywę zmiany swojego nastawienia (aby przynajmniej zobaczyć, co się stanie), możesz zdystansować się od negatywnego postrzegania świąt.

Ciesz się rodziną i przyjaciółmi, tak jak w każdy inny dzień w roku, bez presji forsowania szczęścia i bez negatywnych myśli.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Redacción National Geographic. (2017, 12 diciembre). Tristeza, mal humor, ansiedad, insomnio. . . Son los síntomas de la depresión blanca o blues de Navidad. No es un trastorno, sino un estado de ánimo negativo y temporal. National Geographic. Recuperado 12 de julio de 2022, de https://www.nationalgeographic.es/ciencia/2017/12/depresion-blanca-o-blues-de-navidad-existe-y-como-afrontarla
  • Wiescher, M. (2021). Holiday Stress and Other Sorrows. In Arthur E. Haas-The Hidden Pioneer of Quantum Mechanics (pp. 327-340). Springer, Cham.