Jakie psychologiczne korzyści mają dla nas tradycje bożonarodzeniowe?

Jakie psychologiczne korzyści mają dla nas tradycje bożonarodzeniowe?

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2019

Wielu ludzi z niecierpliwością czeka na tradycje bożonarodzeniowe przez cały rok. Święta Bożego Narodzenia nie są takie same, jeśli musisz przegapić ulubione potrawy lub nie otwierasz prezentów. To święto traci znaczenie, gdy omijają Cię Twoje tradycje bożonarodzeniowe.

Boże Narodzenie to prezent dla zmysłów. Światła, ozdobione ulice, kolorowy papier do pakowania. Smak potraw i aromat gorącej czekolady i innych tradycyjnych napojów są radością zarówno dla młodych, jak i starszych.

Przede wszystkim Boże Narodzenie to czas, aby być z rodziną. Podczas tych cennych dni mamy okazję być z tymi, których kochamy i uciec od naszych rutynowych czynności.

Ucieczka od niepokoju

Dla wielu z nas codzienna żmudna praca jest stresująca. Tempo codziennego życia jest wyczerpujące, a zmęczenie może narastać i z czasem stać się przewlekłe. Nie tylko to, ale w życiu jest tak wiele niepewności. Ta niepewność sprzyja naszym negatywnym myślom.

Dlatego tak wielu ludzi potrzebuje sezonu takiego jak Święta Bożego Narodzenia. Każdego roku potrzebujemy specjalnego dnia, który przenosi nas z powrotem do dzieciństwa, co pozwala nam pamiętać o tych, których straciliśmy i spędzić trochę czasu z tymi, którzy mieszkają daleko. Nadszedł czas, aby otworzyć prezenty i otworzyć ramiona na ludzi, których kochamy.

Rodzina i tradycje bożonarodzeniowe

Tradycje bożonarodzeniowe (takie jak mówienie, za co jesteśmy wdzięczni lub wznoszenie toastu) oparte są na rytuałach. Eksperymenty laboratoryjne i badania pokazują, że ukształtowane i powtarzające się działania tych rytuałów mogą działać jako hamulce dla niepokoju, czyniąc świat bardziej przewidywalnym miejscem.

Oczywiście wykonujemy wiele z tych rytuałów w innych porach roku. Ale to podczas świąt Bożego Narodzenia nabierają one głębszego znaczenia. Świętujemy je w specjalnym miejscu (domu rodzinnym) ze specjalną grupą ludzi (nasza rodzina i bliscy przyjaciele).

Dlatego więcej osób podróżuje w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku niż o każdej innej porze roku. Widzenie ludzi, których zazwyczaj nie widzisz pomaga zapomnieć o troskach. Spotkania te pozwalają nawiązać kontakt ze starymi tradycjami rodzinnymi.

Tradycyjne potrawy

Żadna tradycja świąteczna nie jest kompletna bez świątecznych potraw. Długie godziny w kuchni przygotowując pyszny posiłek są nagradzane długimi, wspólnymi posiłkami z rodziną, ciesząc się rozmową i śmiechem. Specjalne okazje wymagają specjalnego jedzenia.

Dzielenie się posiłkiem jest symbolem społeczności. Sprawia, że ​​cała rodzina jest przy stole i tworzy przestrzeń do rozmowy i połączenia. Wiele badań pokazuje, że rytuał przed jedzeniem poprawia doznania kulinarne, a nawet sprawia, że ​​jedzenie smakuje lepiej.

Inne badania wykazały, że gdy dzieci uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, bardziej lubią je jeść. Nie tylko to, ale im dłużej czasu potrzebujemy aby zrobić danie, tym bardziej doceniamy to później. Można powiedzieć, że wysiłek związany ze specjalnymi posiłkami podnosi doświadczenie kulinarne.

Tradycje Bożonarodzeniowe: prezenty

Jedną z tradycji świątecznych jest wymiana prezentów. Z racjonalnego punktu widzenia wymiana prezentów nie ma sensu. Kiedy wymieniasz z kimś prezenty, zasadniczo przetwarzasz pieniądze. Jeśli myślisz o wymianie prezentów w kategoriach czysto pieniężnych, jest to rodzaj gry o sumie zerowej.

Pary otwierające prezenty - tradycje bożonarodzeniowe

Jeśli spojrzysz na to w ten sposób, lepiej byłoby kupić sobie własny prezent. Jednak wymiana prezentów nie dotyczy tego kto ile wydał. Prezenty pomagają utrzymać więzi społeczne, ponieważ zmuszają nas do myślenia o kimś innym, nawet na krótki czas.

Być może po prostu przetwarzasz pieniądze, jednak satysfakcja jaką dają prezenty i upominki pozwala Ci cieszyć się wymianą prezentów. Nie tylko to, ale ludzie zazwyczaj wydają pieniądze, które planowali wydać na Boże Narodzenie. Wiele osób woli czekać na Boże Narodzenie, aby sprawić przyjemność sobie lub innym.

Rodzina i tradycje bożonarodzeniowe

Absolutną i najważniejszą funkcją świąt Bożego Narodzenia jest utrzymywanie i wzmacnianie więzi rodzinnych. W rzeczywistości, dla krewnych, którzy mieszkają daleko rytuały świąteczne mogą być klejem, który trzyma rodzinę razem.

Zwłaszcza dzieci mają tendencję do rozwijania silniejszych więzi z rodziną gdy uczestniczą w tradycjach bożonarodzeniowych. Co więcej, miłe wspomnienia rodzinnych tradycji są synonimem pozytywnych interakcji z dziećmi.

Podsumowując, rytuały i tradycje bożonarodzeniowe są wskaźnikami tożsamości i przynależności do grupy. Dlatego okres świąteczny sprawia, że ​​ludzie czują się jakby byli częścią czegoś większego i to wprawia ich w świąteczny nastrój.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.