Szkodliwe emocje, które z pewnością zaszkodzą naszemu ciału

Najczęstsze przyczyny choroby to szkodliwe emocje. Odnalezienie ich emocjonalnego znaczenia da nam klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.
Szkodliwe emocje, które z pewnością zaszkodzą naszemu ciału

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2021

Według medycyny chińskiej każda emocja jest związana z narządem i funkcją ludzkiego ciała. Uważają, że najczęstszymi przyczynami chorób są negatywne postawy i szkodliwe emocje, takie jak poczucie winy, uraza, potrzeba uwagi i strach. Dlatego każdy brak równowagi emocjonalnej może znaleźć odzwierciedlenie w pewnych objawach lub chorobach naszych narządów.

W rzeczywistości wierzą, że choroby rodzą się, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji lub spróbować uciec od nich. Co więcej, myślą, że nasze uczucie dyskomfortu mówi nam w głębi duszy, że musimy się kochać. Dlatego kochając się nawzajem, pozwalamy, aby nasze serca kierowały naszym życiem, a nie naszym ego. Uczymy się radzić sobie, gdy pojawiają się szkodliwe emocje.

W życiu nie chodzi o stabilność, ale o umiejętność chodzenia w zrównoważony sposób.

Szkodliwe emocje wywołują choroby

Kobieta nad morzem

Medycyna chińska twierdzi, że istnieją pewne emocje, które mogą wywołać choroby. To są:

 • Smutek lub żal. Te uczucia wynikają z rozczarowania, separacji lub straty i dotyczą przede wszystkim płuc. Smutek powoduje ociężałość, duszność, zmęczenie i depresję. Oznacza to, że zaakceptowanie i wyrażenie naszych emocji wymaga czasu.
 • Ostrożność. Pochodzi z niepewności i osłabia śledzionę. Ostrożność wiąże się z chorobami klatki piersiowej i ramion.
 • Strach. Strach jest związany z nerkami, jamą żołądka i niedoborem nerek. Te zmiany wynikają ze skłonności do cierpienia z powodu irracjonalnych lęków. Nieakceptowany strach jest następnie przenoszony do organizmu, powodując problemy z wątrobą i sercem.
 • Przerażenie. Jest podobne do strachu, ale bardziej intensywne. Wiąże się to z problemami fizycznymi i emocjonalnymi. Co więcej, przerażenie może prowadzić do utraty pamięci, dezorientacji, kołatania serca, zawrotów głowy, drżenia, pocenia się i omdlenia.
 • Gniew. Może przybierać różne formy. Na przykład drażliwość, frustracja, zazdrość i gniew. Gniew zamienia się w bóle głowy, bóle karku, zawroty głowy, a zwłaszcza choroby wątroby.

„Ten, kto żyje w harmonii z samym sobą, żyje w harmonii ze wszechświatem”.

-Marco Aurelio-

Związek między emocjami a chorobami

Kobieta i problemy

Ważne jest, aby znać znaczenie choroby, ponieważ jest to jeden ze sposobów wyrażania się naszego ciała. Rzeczywiście, wszystkie nasze emocje i myśli są zarejestrowane w komórkach. Dlatego choroby są przejawem, że coś jest nie tak.

Poniższe zestawienie jest podsumowaniem znaczenia niektórych z najczęstszych chorób. W rzeczywistości wszystkie z nich opierają się zarówno na tradycyjnej medycynie chińskiej, jak i innej uzupełniającej medycynie orientalnej.

 • Alergie. Wskazują na głębokie lęki. Na przykład strach przed brakiem samodzielności i niemożnością szukania współczucia, wsparcia i uwagi u innych.
 • Depresja. Jego znaczenie znajduje się w konflikcie między ideałem a rzeczywistością. Innymi słowy, między tym, kim jesteśmy i kim chcemy być, oraz między tym, co mamy, a tym, co chcemy mieć.
 • Artretyzm. Uczucie niezdolności do adaptacji i elastyczności psychicznej. Interpretuje się to jako brak pewności siebie i bezkompromisowy stosunek do życia.
 • Otyłość. Jego znaczenie znajduje się w wewnętrznej pustce, dlatego jedzenie służy do kompensacji. Ponadto strach przed narażeniem się na innych oraz byciem bezbronnym i podatnym na krzywdę.
 • Nerwowość. Brak kontaktu z naszym wnętrzem. Egocentryzm. Wszystko widziane jest z subiektywnego punktu widzenia. Poczucie niepewności i życie ze strachem przed atakiem. Również niezdolność do pozbycia się egoistycznych postaw.

Emocje wywołują lub uwydatniają chorobę, ale także wpływają na zdrowie

Szczęśliwa kobieta, emocje

Emocje mogą wywołać lub uwydatnić niektóre choroby. Możemy je jednak również wykorzystać w taki sposób, aby pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Aby tak się stało, musimy tylko wiedzieć, jak rozpoznać emocje, które powodują brak równowagi w naszych ciałach i je przekształcić. W medycynie Wschodu szczególną wagę przywiązuje się do samopoznania emocji. To jest coś, co zachodnia psychologia również zaczyna teraz brać pod uwagę.

Dzieje się tak, ponieważ obecnie uznaje się, że każde pełne leczenie zawsze rozwiąże problem z różnych perspektyw. Dzięki temu ma większą szansę na skuteczność.

„Napięcie jest tym, kim myślisz, że powinieneś być. Relaks jest tym, kim jesteś”.

-Chińskie przysłowie-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Barra Almagiá, E. (2003). Influencia del estado emocional en la salud física. Ter. psicol21(1), 55-60.
 • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional: Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología38(3), 493-507.
 • Shapiro, L. E. (2002). La salud emocional de los niños (Vol. 16). Edaf.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.