Począwszy od dnia, w którym się urodziłeś, zacząłeś identyfikować prawa rządzące światem. Rozumiesz, że ptaki potrafią latać, a psy nie, że woda może zamienić się w lód lub że niektóre produkty mogą być szkodliwe, jeśli je połkniemy. Jednak chociaż ta wiedza jest niezbędna do funkcjonowania w Twoim środowisku, niektóre z tych przekonań mogą być ograniczające. Tylko jeśli się ich pozbędziesz, będziesz mógł iść do przodu. Jest to znane jako efekt Bannistera.
Jeśli spojrzysz na historię ludzkości, zobaczysz, że to wynalazcy i wizjonerzy doprowadzili nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj. Byli to ludzie, którzy potrafili spojrzeć poza to, co ustalone, którzy mieli dość odwagi, by wyobrazić sobie inną rzeczywistość i którzy umożliwili innym to, co do tej pory wydawało się niemożliwe.
Postęp technologiczny, leczenie chorób, nowe (wygodniejsze i zdrowsze) sposoby życia… Wkład tych postaci jest różnorodny i niezliczony. Jednak jakk wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie mają coś wspólnego. Udało im się przebić przez swój psychologiczny mur.
Efekt Bannistera
Nazwa tego zjawiska wywodzi się od historii brytyjskiego sportowca Rogera Bannistera. Był pierwszym człowiekiem, który przebiegł milę w mniej niż cztery minuty. Do 1954 roku, kiedy to Bannister osiągnął nowy rekord, wydawało się to nieosiągalne. Wielu biegaczy w tamtym czasie próbowało pobić ten wynik, ale wielokrotnie ponosili porażkę. Nie tylko sportowcy i prasa, ale także naukowcy uważali, że jest to wyczyn fizjologicznie niemożliwy.
Najbardziej zaskakujące nie jest jednak to, że Bannister osiągnął ten wynik, ale fakt, że po nim zrobiło to wielu innych sportowców. W jakiś sposób psychologiczny mur został przełamany, a świat otworzył się na ustanowianie nowych czasów i rekordów. To, co przez lata było przedstawiane jako coś nieosiągalnego, teraz stało się realne i dostępne. To skłania nas do zadania pytania pytania: ile z naszych ograniczeń ma podłoże psychiczne?
Dzisiaj uważamy za całkowicie naturalne, że istnieje urządzenie do automatycznego prania naszych ubrań. Albo, że można pracować zdalnie dla firmy, której siedziba znajduje się na drugim końcu świata. Oglądamy samoloty przelatujące nad naszymi głowami i przyjmujemy lekarstwa, które eliminują niegdyś śmiertelne choroby. Tak wiele rzeczy, które są teraz częścią naszego codziennego życia, było wcześniej postrzegane jako całkowicie nierealistyczne wizje.
Dlatego też efekt Bannistera można zdefiniować jako zjawisko poznawcze, które występuje, gdy jednostka pokazuje, że to, co uważano za niemożliwe, jest realne, otwierając tym samym drogę dla innych, aby również mogli to osiągnąć.
Efekt Bannistera w codziennym życiu
To historyczne osiągnięcie może Ci również pomóc w Twoich celach i postępach osobistych, jeśli wyciągniesz z niego kilka lekcji i zastosujesz je we własnym życiu. Zwłaszcza jeśli do tej pory kierowałeś się tym, co uważałeś za prawdę i co słyszałeś i widziałeś w swoim otoczeniu. Oznaczałoby to, że ograniczyłeś się w osiąganiu tego, czego naprawdę chcesz.
Wezwanie do innowacji
Efekt Bannistera zaprasza do kwestionowania ustalonych zasad. Wzywa Cię do wyjścia poza konwencjonalność, rozwijania myślenia lateralnego i rozbieżnego oraz otwierania się na nowe rzeczywistości i sposoby zachowania.
W obliczu konkretnego problemu, projektu lub zadania nie szukaj odpowiedzi w tym, co już znasz. Zamiast tego rozważ nowe i inne możliwości.
Nie jest to jednak łatwe do osiągnięcia. W obliczu nowych sytuacji dla Twojego mózgu naturalne, wygodne i skuteczne jest odwoływanie się do wcześniejszych informacji. Nazywa się to heurystyką. Zjawisko to składa się z pewnych skrótów myślowych, których używasz do rozwiązywania problemów lub automatycznego podejmowania decyzji, kierując się najprostszymi i najbardziej znanymi sposobami myślenia.
Jeśli chcesz dojść do zmiany, postępu lub poprawy, musisz pokonać te ograniczenia mentalne i zacząć myśleć „nieszablonowo”.
Zainspiruj się tymi, którzy już spełnili swoje marzenia
Nie wszyscy staniemy się wielkimi wynalazcami i wizjonerami, którzy przekształcą i zmienią świat – i to jest w porządku. Jeśli jednak masz projekt lub wizję dla siebie, która wydaje się nieco naciągana lub niedostępna, najlepsze, co możesz zrobić, to zainspirować się tymi, którzy już osiągnęli podobny cel.
Jeśli dorastałeś w naprawdę tradycyjnej rodzinie, w surowym i konwencjonalnym środowisku, w którym wszystkie Twoje kroki były z góry wyznaczone, prawdopodobnie nie będziesz miał odniesień do innej przyszłości, o której marzysz. Dlatego też Twoją misją powinno być poszukiwanie postaci, które przeszły już wybraną przez Ciebie drogę i kierowanie się nimi.
W Twoim najbliższym otoczeniu Twoje ideały mogą wydawać się nierealne lub wręcz niemożliwe. Jednak w innych środowiskach mogą już być normalną rzeczywistością.
Wytrwaj i korzystaj z zasobów, które masz do dyspozycji
Na koniec pamiętaj, że chociaż motywacja i pewność siebie są ważne, istnieją również inne istotne elementy. Oczywiście musisz wierzyć, że to, czego chcesz, jest możliwe. Ale ważne jest również podjęcie niezbędnych działań. Innymi słowy, musisz się przygotować, szukać i wykorzystywać wszystkie dostępne zasoby, aby osiągnąć swój cel. Przede wszystkim musisz wytrwać w swoim postanowieniu.
Efekt Bannistera nie był spowodowany wyłącznie wiarą, ale także dyscypliną. Aby przebiec milę w rekordowym czasie, Brytyjczyk potrzebował przygotowania, wsparcia i praktyki. Upewnij się, że nie zaniedbujesz tego aspektu.
Musisz przełamać własne ograniczenia psychiczne. W obliczu projektu pracy lub osobistego celu innowacja i przekonanie mogą mieć znaczenie. Zawsze pamiętaj, że wiele rzeczy, które istnieją dzisiaj, w pewnym momencie wydawało się niemożliwe i to czyjaś wizja sprawiła, że stały się rzeczywistością. Bądź odważny i stań się wizjonerem we własnym życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gigerenzer, G., & Gaissmaier, W. (2011). Heuristic decision making. Annual Review of Psychology, 62, 451–482. https://doi.org/10.1146/annurev-psych-120709-145346
- MacAuley, D. (1 Diciembre 2005). «Profile: Roger Bannister». The Lancet 366 (S14–S15): S14-S15 https://doi.org/10.1016/S0140-6736(05)67827-0