Siła woli i samokontrola mogą zmienić Twoje życie

Siła woli i samokontrola mogą zmienić Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2020

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie sekrety ma siła woli i samokontrola? Damy Ci kilka strategii, które sprawią, że będą działać na Twoją korzyść.

Praca, siła woli i samokontrola mogą zmienić nasze życie w wielu aspektach. Przestrzeganie zdrowej diety, czytanie, ćwiczenia lub praca nad długoterminowym celem nie jest tak trudne. Wydaje się, że korzyści płynące z siły woli mogą trwać przez całe życie.

W tym samym duchu Terrie Moffit z Duke University wraz z grupą współpracowników badała samokontrolę na grupie 1000 osób.

Byli obserwowani od urodzenia do wieku 32 lat w ramach długoterminowego badania zdrowia w Dunedin w Nowej Zelandii. Wraz ze swoimi współpracownikami Moffitt odkrył, że osoby z większą samokontrolą w dzieciństwie wyrosły na zdrowszych dorosłych fizycznie i psychicznie.

Dzięki tym wynikom wydaje się oczywistym, że siła i samokontrola wyznaczają kroki, które podejmujemy po drodze. Ostatnie badania sugerują, że istnieją sposoby na wzmocnienie siły woli i samokontroli poprzez praktykę przez całe życie.

Kobieta na łące

Siła woli i samokontrola

Naukowcy badający samokontrolę często opisują ją jako mięsień zmęczony podnoszeniem ciężarów. Jednak mówią również, że istnieje inny aspekt analogii mięśni. Chociaż mięśnie stają się zmęczone ćwiczeniami w krótkim okresie, to ćwiczenia wzmacniają je na dłuższą metę.

Konsekwentne stosowanie siły woli w jednym obszarze poprawia inne

Australijscy naukowcy Megan Oaten i Ken Cheng z Macquarie University w Sydney przydzielili grupę wolontariuszy do programu ćwiczeń, czyli zajęcia wymagającego siły woli przez dwa miesiące. Uczestnicy, którzy osiągnęli lepsze wyniki w testach samokontroli stwierdzili, że palili i pili mniej alkoholu, jedli zdrowiej, kontrolowali wydatki i poprawili badane nawyki.

Konsekwentne stosowanie siły woli podczas ćwiczeń fizycznych najwyraźniej uogólniło ją i wzmocniło w innych ważnych obszarach.

Opóźniona satysfakcja

Ponad 40 lat temu Walter Mischel, psycholog z Columbia University, zbadał samokontrolę dzieci za pomocą prostego, ale skutecznego testu. Przed badanymi ochotnikami, w tym przypadku dziećmi, postawił bardzo kuszący smakołyk.

Zanim dzieci zostały sam na sam ze słodyczami powiedziano im, że badacz wyjdzie z pomieszczenia i jeśli wytrzymają podczas jego nieobecności bez dotykania smakołyka w zamian dostaną kolejnego i będą miały dwa. W przeciwnym razie nie dostaną drugiego cukierka.

Mowa o klasycznym eksperymencie, który był wielokrotnie powielany, analizując wpływ różnych zmiennych.

Ogólnie rzecz biorąc dzieci, które nie oparły się pokusie zjedzenia cukierka w przeprowadzonym teście były również mniej skuteczne w testach samokontroli jako dorośli. Wydaje się, że wrażliwość jednostki na natychmiastowe bodźce utrzymuje się przez całe życie.

Siła woli i samokontrola – glukoza

Częste jedzenie w celu utrzymania poziomu cukru we krwi w mózgu może również pomóc we wzmocnieniu siły woli. Ale nie powinniśmy dać się zwieść słowu „cukier”.

Zdaniem ekspertów zdrowa żywność bez rafinowanego cukru jest lepsza niż słodycze w utrzymywaniu równowagi poziomu cukru.

Cele – lepiej jeden po drugim

Wyniki badań dotyczących wyczerpania siły woli sugerują również, że sporządzanie listy noworocznych postanowień nie jest dobrą inicjatywą, jeśli naprawdę chcemy osiągnąć to, co dodajemy do listy.

Wyczerpanie w jednej dziedzinie może prowadzić do osłabienia siły woli w innych aspektach naszego życia. Dlatego bardziej sensowne jest skupianie się na jednym celu naraz.

Zajmowanie się celami jeden po drugim ma więcej sensu. Kiedy już osiągnęliśmy jeden dobry nawyk, mówi Baumeister, używanie siły woli do utrzymania danego zachowania nie jest już konieczne. Z biegiem czasu zdrowe nawyki stają się rutyną i można je stosować przy znacznie mniejszym wysiłku.

Zmartwiona kobieta

Siła woli i samokontrola – unikaj pokus

Unikanie pokusy jest skuteczną taktyką zachowania samokontroli. W badaniu Waltera Mischela dzieci, które skupiły swoją uwagę na poczęstunku poddawały się wcześniej lub stawiały mniejszy opór. Te, które zamknęły oczy, patrzyły w inną stronę lub były w inny sposób zajęte potrafiły oprzeć się pokusie.

„Zamiar wdrożenia”

Inną przydatną taktyką poprawiającą samokontrolę jest technika „zamiaru wdrożenia”. Na przykład ktoś, kto próbuje kontrolować swoje spożycie alkoholu może zdecydować przed imprezą, że „jeśli ktoś zaproponuje mi drinka, poproszę o colę”.

Intencje wdrożeniowe poprawiają samokontrolę. Posiadanie planu z wyprzedzeniem pozwala na natychmiastowe podejmowanie decyzji bez konieczności stosowania siły woli.

Motywacja to klucz

Mark Muraven odkrył, że osoby, których siła woli została osłabiona wytrwały w swoich zadaniach samokontroli, gdy powiedziano im, że otrzymają zapłatę za swoje wysiłki lub że przyniosą korzyści innym.

Doszedł do wniosku, że wysoka motywacja może pomóc przynajmniej w pewnym stopniu przezwyciężyć osłabioną siłę woli.

Odkrycia neuronaukowe

Naukowcy odkryli, że kora przedczołowa (region kontrolujący funkcje wykonawcze, takie jak podejmowanie decyzji) wykazuje większą aktywność u osób z większą samokontrolą. Podobnie brzuszne prążkowie (region uważany za zarządzający procesami pożądania i nagrody) wykazuje wzrost aktywności u osób z mniejszą samokontrolą.

Prawda jest taka, że ​​pozostaje jeszcze wiele pytań dotyczących natury samokontroli. Wydaje się jednak, że mając jasne cele, czujność i odrobinę praktyki możemy ćwiczyć siłę woli. Tak, aby pozostała silna w obliczu pokusy podążania łatwiejszymi ścieżkami, które mniej od nas wymagają.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.