Dziewięć wskazówek, które pomogą Ci wyrobić sobie nawyk ćwiczeń

Jest wielu ludzi, którzy chcą ćwiczyć, ale nie wydają się być w stanie. W tym artykule dzielimy się kilkoma pomysłami, które ułatwiają wyzwanie.
Dziewięć wskazówek, które pomogą Ci wyrobić sobie nawyk ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2022

Wiele osób chce zacząć ćwiczyć. Jednak duża liczba próbuje, a następnie rezygnuje. Co gorsza, po drodze doznają kontuzji. Jak więc wyrobić sobie nawyk ćwiczeń?

Regularne uprawianie sportu to styl życia. Dlatego taka zmiana, która obejmuje kilka obszarów Twojego codziennego życia, musi być dokonywana stopniowo.

Jak wyrobić w sobie nawyk ćwiczeń? W tym artykule możesz się tego dowiedzieć.

Dziewięć wskazówek, które pomogą Ci wyrobić w sobie nawyk ćwiczeń

Na pewno już wiesz, że sport sprzyja zdrowiu psychicznemu. Zwiększa poziom serotoniny i oksytocyny, zmniejsza stres (poziom kortyzolu), spowalnia spadek funkcji poznawczych i poprawia koncentrację. Oczywiście wszystkie te cechy są niezwykle korzystne, ale to niekoniecznie wystarczy, aby Cię zmotywować i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem.

Każda zmiana rutyny i ostatecznie stylu życia wymaga zaangażowania i czasu. Oto kilka strategii, które pomogą Ci wyrobić w sobie nawyk ćwiczeń.

Kobieta uprawiająca sport w domu

1. Wybierz sport dla siebie

Wiele osób wskakuje w sport bez uprzedniego wybrania aktywności, która im się podoba. Prowadzi to tylko do nudy, odpuszczania treningów i powolnej nauki.

Będziesz miał mnóstwo czasu na wypróbowanie wszystkich zajęć, które są dla Ciebie ciekawe. Przede wszystkim jednak upewnij się, że wybrałeś taki sport, który od samego początku Ci się spodobał.

Pamiętaj, że aby przez godzinę jeździć na rowerze, nie musisz być w tak dobrej formie, jakiej wymaga pół godziny biegania. Jeśli stronisz od sportów, które wymagają fizycznej adaptacji, możesz zacząć osiągać dobre wyniki w mniej wymagających zajęciach. Jednocześnie unikniesz kontuzji.

2. Popraw swoją dietę

Chociaż Twoja dieta może być już zdrowa i zbilansowana, będziesz musiał dostosować ją do życia, w którym będziesz zużywać więcej energii i w którym Twoje mięśnie zaczną się wzmacniać.

Wpływ prawidłowej diety na podstawową energię Twojego organizmu będzie zauważalny w krótkim czasie i wkrótce będziesz w stanie stwierdzić, kiedy wpływa to na Twoją wydajność. Jeśli masz wątpliwości co do tego aspektu, skonsultuj się z dietetykiem.

3. Wyznacz sobie tempo

Na początku, kiedy Twoje ciało nie przystosowało się jeszcze do ćwiczeń, naprawdę ważne jest, abyś nie naciskał zbyt mocno. Oprócz ryzyka kontuzji, uczucie wyczerpania prowadzi do rezygnacji lub przełożenia następnej sesji ćwiczeń.

4. Wyznacz realistyczny cel

W pierwszym tygodniu treningu nie przebiegniesz maratonu. Dlatego początkowe cele, które sobie wyznaczyłeś, powinny być osiągalne. Może chcesz rozluźnić mięśnie, zrzucić trochę wagi albo biegać przez pięć minut bez uczucia zmęczenia? Bądź świadomy swoich ograniczeń i szanuj je. Masz mnóstwo czasu na ich pokonanie.

5. Zacznij od prostych ćwiczeń

Zawsze zaczynaj od ćwiczeń o niskiej intensywności. Podnoszenie nogi lub robienie deski przez dziesięć sekund może wydawać się nudne, ale to jest to, czego Twoje ciało potrzebuje, aby stworzyć podstawy metabolizmu i wydajności, których potrzebujesz, aby iść naprzód.

6. Jeśli możesz, zapisz się na zajęcia

Niektórym osobom łatwiej jest być konsekwentnym i iść naprzód, jeśli nastawią się na jakąś ukierunkowaną działalność. Dodatkowo w ten sposób uzyskasz nadzór i poradę profesjonalisty, dzięki czemu unikniesz ewentualnych kontuzji.

7. Nagradzaj się

Rozpoczęcie ćwiczeń jest trudne, zwłaszcza jeśli nie robiłeś tego od dłuższego czasu. Dlatego dawaj sobie nagrody po każdym treningu. Ten prosty mechanizm motywacyjny pomoże Ci zachować spójność i cieszyć się treningiem.

Postaraj się, aby ta nagroda nie kolidowała z Twoim celem. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, poszukaj motywacji, która nie wiąże się z jedzeniem słodyczy.

8. Rozciągaj się

Wszyscy często zapominamy o rozciąganiu po ćwiczeniach. Niemniej jednak pomaga to w nabraniu masy mięśniowej i siły. Największą zaletą rozciągania jest praca nad elastycznością, gdy mięśnie są jeszcze ciepłe, więc będziesz również pracował nad zapobieganiem kontuzjom.

9. Baw się dobrze!

Sport jest fajny. Dlatego rozpoczęcie ćwiczeń nigdy nie powinno być naznaczone cierpieniem, nadmiernym wysiłkiem lub bólem. Częściowe poszukiwanie odpowiedniej aktywności oznacza, że dobrze się bawisz, a późniejsze zmęczenie wiąże się z przyjemnością pracy dla własnego zdrowia.

Para uprawiająca sport

Na koniec ważne jest, aby wyjaśnić, że jeśli cierpisz na jakiekolwiek problemy zdrowotne (przewlekłe urazy, cukrzyca i tym podobne), najlepiej skonsultować się z profesjonalistą przed rozpoczęciem ćwiczeń. Zalecamy to zrobić, nawet jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Granados, S. H. B., & Cuéllar, Á. M. U. (2018). Influencia del deporte y la actividad física en el estado de salud físico y mental: una revisión bibliográfica. Katharsis: Revista de Ciencias Sociales, (25), 141-160.
  • Conesa, M. V. (2010). Incidencia de las lesiones deportivas en el corredor popular. Cultura, ciencia y deporte5(15), 32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.