Model pięciu składników szczęścia według Martina Seligmana

Model pięciu składników szczęścia według Martina Seligmana
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Słowo PERMA może nie brzmieć jak coś w najmniejszym stopniu związane z radością. Jest to jednak akronim pięciu sposobów widzenia życia, uważanych za składniki szczęścia. To tak zwany model pięciu składników szczęścia autorstwa Martina Seligmana.

Model ten jest przydatny nie tylko dla osób indywidualnych, ale można go zastosować do grup, rodzin lub par. System PERMA został stworzony przez profesora Uniwersytetu Pensylwanii, Martina Seligmana. Ta teoria dobrego samopoczucia jest znana na całym świecie i w wielu krajach przynosi fascynujące wyniki.

Nie ma wątpliwości, że ludzie nieustannie poszukują szczęścia. Mogą postrzegać to jako nową miłość, lepszą pracę, narodziny dziecka, własny dom, wakacje na Karaibach lub towarzystwo przyjaciół.

Kobieta leżąca obok kwiatów i uśmiechnięta.

Jeśli zaczniesz myśleć o tym, jak każde działanie lub przedmiot może Cię uszczęśliwić (pamiętając, że dobra materialne zazwyczaj tak nie działają), możesz zacząć stosować teorię PERMA. Doktor Seligman nazywa to opisem tego, co ludzie powinni zrobić, aby mieć szczęśliwsze życie. Musisz spojrzeć na swoje życie i określić, co jest dla Ciebie ważniejsze. Na przykład, czy jest to miłość, zdrowie, relacje.

PERMA: model pięciu składników szczęścia

Model PERMA składa się z pięciu działań, nawyków lub sposobów patrzenia na życie.

Litera P oznacza pozytywne emocje. Udowodniono, że optymistyczni ludzie lepiej radzą sobie w pracy i związkach. Czują się dobrze ze sobą i przekazują to uczucie innym. Z tego powodu powinieneś nauczyć się pielęgnować następujące rodzaje pozytywnych emocji: radość, spokój, nadzieja, wdzięczność, zachwyt, miłość i inspiracja. Wtedy będziesz w stanie radzić sobie z negatywnymi sytuacjami i pokonywać przeszkody.

Litera E odnosi się do zaangażowania. Jednak nie mówimy o zaangażowaniu w kontekście małżeństwa, ale o większym zaangażowaniu się w rzeczy, które lubisz. Kultywując pasję, czujesz się szczęśliwy. Gdy robisz to, co Cię pasjonuje, czujesz się spełniony do tego stopnia, że jesteś w stanie zapomnieć o swoich problemach. Nigdy nie czujesz się zmęczony, możesz dawać z siebie wszystko. Dlatego warto poznać swoje pasje, aby realizować się osobiście.

Litera R dotyczy relacji pozytywnych. Pomagają Ci być lepszą osobą. Nie są destrukcyjne, ale pomagają Ci rozwijać się. Powinieneś starać się dbać o relację z otaczającymi Cię osobami. Nie bój się uciekać przed tymi, którzy nie wnoszą nic pozytywnego do Twojego życia, a zobaczysz, jak szybko staniesz się szczęśliwy. Pielęgnuj relacje tak, jakby były roślinami, które wymagają opieki, aby rosnąć.

Kolejne kroki do szczęścia

M oznacza znaczenie. Każdy ma sens lub cel w swoim życiu. To właśnie oznacza bycie człowiekiem. Sprawia, że przekraczasz granice i obejmuje nauczanie i uczenie się. Twój cel może dotyczyć dowolnego sektora, od rodziny po środowisko, od medycyny po religię, od polityki po kwestie społeczne.

Pieniądze i szczęście

Wreszcie A oznacza osiągnięcia. Jako człowiek musisz czuć, że jesteś użyteczny i kompetentny, że Twoje działania nie idą na marne i że potrafisz działać niezależnie. Aby to osiągnąć, musisz wyznaczać cele krótko-, średnio- i długoterminowe oraz rozwijać dyscyplinę i samokontrolę. To najlepsze sposoby, aby osiągnąć swoje cele i poczuć się naprawdę szczęśliwym. Z każdym osiągnięciem zaczniesz bardziej sobie ufać. Co więcej, będziesz mógł iść do przodu, poprawiając się z dnia na dzień.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.