Chód sportowy - korzyści dla zdrowia psychicznego

Chód sportowy - korzyści dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia, 2018

Chód sportowy to dobra alternatywa dla rozpoczęcia aktywności fizycznej o umiarkowanym nasileniu. Pomaga nam nie tylko zachować dobrą kondycję, ale także pozwala choćby na chwilę zapomnieć o naszych problemach i zmartwieniach.

Dlatego też chód sportowy należy uznać za promowanie dobrego stanu zdrowia. Krótko mówiąc – jest zdecydowanie godny polecenia.

Ale czytając te słowa możesz zacząć się zastanawiać, czym w ogóle jest ta dyscyplina. Czy jest to to samo, co tak popularny od kilku lat nordic walking? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Chód sportowy to coś zupełnie innego.

Polega on po prostu na chodzeniu w stałym i energicznym tempie, wykonując jednocześnie długie, posuwiste wręcz ruchy ramionami i stawianie długich i szerokich kroków. Oznacza to także przestrzeganie pewnych zasadniczych wytycznych, takich jak intensywność chodu, kontrola postawy, zmiany rytmu i czas trwania każdego ćwiczenia.

Chód sportowy może być doskonałym narzędziem także na potrzeby ćwiczenia umysłu. Wynika to głównie ze względu na jego psychologiczne korzyści, które są takie same, jak w przypadku standardowego spacerowania. Korzyści te są również takie same jak w przypadku ćwiczeń kardio lub ogólnie ukierunkowanych na poprawę kondycji serca i naczyń krwionośnych.

Idąca kobieta

Aby zachować dobry stan zdrowia i utrzymać odpowiednią kondycję fizyczną, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorośli wykonywali co najmniej 10 000 kroków dziennie, co stanowi równowartość około 7 kilometrów. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać łatwe, choć w rzeczywistości może być jednak zupełnie inaczej. W każdym razie chód sportowy pozwoli Ci spełnić to zalecenie WHO przy jedynie odrobinie wysiłku z Twojej strony.

Ćwiczenie chodu sportowego może pomóc Ci w poprawie jakości Twojego życie na wiele różnych sposobów. W dalszej części omówimy najważniejsze korzyści ze strony psychologicznej wynikające z zastosowania tego rodzaju aktywności fizycznej w codziennym życiu. Zapraszamy zatem do lektury!

1. Chód sportowy redukuje poziom stresu

Chód sportowy pomaga zmniejszyć stres i codzienne zmartwienia. Wynika to z tego, że intensywność tego ćwiczenia ponieważ pozwala nam zapomnieć o tych wszystkich problemach. W efekcie możemy po prostu skierować naszą koncentrację na samo ćwiczenie tak, aby utrzymać odpowiedni jego poziom i prawidłowość wykonywania.

Dlatego też jest to niezwykle skuteczny sposób na to, by pozwolić znaleźć czas dla samych siebie i uwolnić nasze obawy. Podczas tego ćwiczenia w mózgu wydzielane są w dużych ilościach serotonina i endorfiny. Jak zapewne doskonale wiesz, substancje te nazywane są potocznie “hormonami szczęścia”. I powodują uspokojenie naszego umysłu. Ponadto unikając codziennego gorączkowego tempa pracy biurowej, podczas uprawiania chodu sportowego podtrzymujemy także naszą motywację do pracy.

Z drugiej jednak strony, jak każdy inny sport, także i chód sportowy poprawia nasze funkcje poznawcze. A w szczególności tempo, w jakim przetwarzamy informacje i szybkość naszej reakcji na różne nowe bodźce zewnętrzne.

“Najlepsze myśli w całym moim życiu miałem podczas moich idiotycznych spacerów”.
-Daniel Kahneman-

2. Chód sportowy stymuluje kreatywność

Chód sportowy pomaga nam być bardziej kreatywnymi. W rzeczywistości jest to idealne ćwiczenie pozwalające na generowanie nowych pomysłów. Gdy nasze ciało się odpręża psychicznie i skupia się tylko na wysiłku fizycznym, wszelkie niepokoje odkładane są na bok, a nowe pomysły same zaczną wpadać nam do głowy. Będziemy potrzebować zaledwie 10 minut tego ćwiczenia, aby zauważyć pierwsze jego efekty!

Zawodniczka na trasie

Wyniki badania przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Santa Clara w Stanach Zjednoczonych wykazały, że jesteśmy znacznie bardziej kreatywni, gdy idziemy, niż gdy siedzimy. Ponadto amerykańscy naukowcy wykazali, że chód sportowy znacząco pobudza naszą kreatywność.

3. Chód sportowy zwiększa naszą samoocenę

Chód sportowy pozwala nam cieszyć się naszym własnym towarzystwem. Poprawia także nasze poczucie własnej wartości. Psycholog Maria Teresa Rubio mówi bez ogródek, że:

“Poczucie własnej wartości to umiejętność pokonywania przeszkód i osiągania celów, a chód sportowy może być dobrym sposobem na rozwinięcie tych aspektów naszego zachowania.”
-Maria Teresa Rubio-

Ponadto chód sportowy skutecznie stymuluje procesy zarządzania naszymi własnymi emocjami. Wynika to z tego, że możemy dzięki niemu słuchać siebie ze spokojem. W ten sposób będziemy także w stanie przyjąć inny punkt widzenia na to, co się z nami dzieje i co nas czeka w przyszłości. A to jest prosta droga do znalezienia lepszego i bardziej optymalnego rozwiązania dla potencjalnych problemów.

4. Chód sportowy poprawia jakość snu

Chód sportowy może nam pomóc cieszyć się lepszym snem. Max Hirshkowitz, profesor Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Baylora w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że 75% osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną ma o wiele lepszy i zdrowszy sen.

Na koniec zalecamy chód sportowy dla tych, którzy lubią chodzić i tych, którzy chcą zwiększyć tempo chodzenia z powodu niezliczonych korzyści psychologicznych i fizycznych, jakie ten rodzaj aktywności fizycznej zapewnia. Na co więc jeszcze czekasz? Zacznij uprawiać to ćwiczenie i wybierz się na spacer jeszcze dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.