Dzień kobiet - bez nich świat zatrzymałby się w miejscu

Dzień kobiet - bez nich świat zatrzymałby się w miejscu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Dzień kobiet – dlaczego jest taki ważny? Jak mawiał Rubén Darío, bez kobiet życie jest zwykłą prozą. Z drugiej jednak strony, my kobiety jesteśmy czymś więcej, niż tylko poezją… Jesteśmy w każdym miejscu, tworzymy życie i wydajemy je na świat, wychowujemy, osuszamy cudze łzy, inspirujemy, leczymy smutki życia i złamane serca. Właśnie dlatego stworzono dla nas dzień kobiet.

Prawda jest taka, że bez nas świat stanąłby w miejscu i z niego nie ruszył i to właśnie stanowi przyczynę, da której upamiętnia się nas 8 dnia marca. Ponadto, jak nigdy przedtem potrzeba przebudzenia świadomości, kontynuacji tego echa. Z tego właśnie powodu powstał ruch #MeToo. Kobiety walczą każdego dnia na ulicach, w serwisach społecznościowych i na wielu innych płaszczyznach po to, aby bronić swoich praw.

Walka kobiet obejmuje również zwracanie uwagi na nierówność i na wykazywaniu potrzeby dokonywania postępów na wszystkich płaszczyznach, jakie tylko przyjdą nam do głowy.

Odważne jest wzrastanie, rozwój i osiąganie tryumfu będąc kobietą, tym bardziej, kiedy jest się otoczonym mężczyznami.

Jakiś czas temu Frances McDormand po tym, jak zdobył Oscara, wygłosił porywające przemówienie, w którym przypominając, że kobiety są bardzo ważne. Aktorki, te, które zajmują się produkcją, scenarzystki… wszystkie one mają wspaniałe projekty w swoich umysłach. Finansowanie pomysłów kobiet nie jest jednak przyjętym zwyczajem.

Świat wciąż podąża wcześniej przyjętym sposobem działania, opartym na dominacji mężczyzn. Co więcej tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego modelu, że nawet nie bierzemy pod uwagę innej możliwości. Nie dajemy sobie szansy, by spojrzeć na sprawy z innego punktu widzenia, by pozwolić sobie na nowe doświadczenie.

Jako kobiety jednak, właśnie tam się znajdujemy, czekając na nowe możliwości, stanowiąc rywalki godne równej walki, które nie zostają jednak obdarzone szansą udowodnienia swojej wartości. Uczymy, tworzymy, rozwijamy projekty. Wciąż stanowimy nieodłączny element silnika, który napędza świat. Zostajemy jednak zablokowane ciągnącą się za nami ideą patriarchalnego zarządzania światem.

Robotnice na starym zdjęciu

Dzień kobiet – 8 marca 1976 roku

Nasze motto nie jest niczym nowym. Stwierdzenie, że bez kobiety świat stanąłby w miejscu pojawiło się po raz pierwszy 24 października 1976 roku w Islandii. Był to historyczny moment, niezapomniany dzień, w którym nastąpił punkt zwrotny. Do dnia dzisiejszego bowiem w kraju tym rządzą osoby, których wybór nie jest ograniczony płcią. Co więcej, zaledwie kilka miesięcy temu uchwalono nowe prawo. Nakazuje ono wypłacać kobietom takie samo wynagrodzenie, jak mężczyznom.

Jednakże wszystko wzięło swój początek wspomnianego dnia, kiedy 90 procent kobiet po prostu nie pojawiło się w pracy, ani nie podjęły się żadnego zadania związanego z gospodarstwem domowym. Nie pojawiły się również na uczelniach. Ponad 25 000 kobiet pojawiło się więc na placu w Rejkiawiku aby głośno krzyczeć w obronie swoich praw. Pięć lat później w kraju tym wybrano pierwszą kobietę prezydent, którą była Vigdis Finnbogadottir. 

43 lata później myśli się o powtórzeniu tego ruchu wykorzystując w tym celu Dzień kobiet. Oczekuje się, że wszystkie kobiety wesprą protest podobnie jak kiedyś, nie pojawiając się w pracy i powstrzymując się od swoich codziennych zajęć i obowiązków. Niech 8 marca świat po raz kolejny stanie w miejscu, jak dziecko bez matki, zmuszony jednocześnie do wysłuchania tego, co chcą mu przekazać kobiety.

Kobiety - cienie

Dzień kobiet jako protest – jakie cele chcemy osiągnąć?

Dzień kobiet ma na celu wykazanie jak bardzo dyskryminuje się kobiety w czterech konkretnych sektorach. Oto one:

  • Środowisko pracy. Oczekuje się sprawiedliwego traktowania i zaprzestania dyskryminacji z powodu płci. Według szacunków na całym świecie za pracę, za którą mężczyzna otrzymuje i dolara wynagrodzenia, kobiecie płaci się 0,77 dolara mniej. Walczy się również z wykorzystywaniem seksualnym kobiet oraz dąży się do zmiany sytuacji, w której w 18 krajach świata mężczyzna ma prawo zabronić kobiecie wykonywania pracy.
  • Gospodarstwo domowe. Wraca temat równego podziału obowiązków i zadań, które są do wykonania w każdym domu, jak na przykład opieka nad osobami zależnymi. W 80 procentach przypadków nadal ciężar takiej opieki spada na kobietę.
  • Dziedzina konsumpcyjna. W skrócie chodzi o to, że większość produktów przeznaczonych dla kobiet, posiada wyższą cenę sprzedaży.
  • Edukacja. Oczekuje się traktowania kobiet na równi z mężczyznami w ośrodkach edukacyjnych.
Dziewczyna

Wspominając Dzień kobiet nie mamy na myśli, że protest ten dotyczy wyłącznie tej płci. Mogą się do niego przyłączyć również mężczyźni, którzy popierają wyżej wymienione postulaty oraz idee.

Bo każdego głosu słucha się lepiej, jeśli rodzi się on na podstawie zgody, gdzie szuka się możliwości równego spojrzenia na wszystkich, gdzie celem staje się lepsza przyszłość

Nie zaniedbujmy więc roli, jaką kobiety mają do odegrania w społeczeństwie. Nasze babki i matki zasługują na to, by kontynuować brzmienie głosu, który one podniosły. To one posuwając się na kolanach oczyściły naszą drogę z kamieni, nie odpoczywając ani jednego dnia. 

Nie powinnyśmy też zapominać o przyszłych pokoleniach, które zasługują na lepsze życie. Pracujmy więc na to co najlepsze, pamiętając o tym, że i my same zasługujemy na spełnienie naszych najskrytszych marzeń.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.