Opowieści kobiet - usiądź i posłuchaj ich historii

Opowieści kobiet - usiądź i posłuchaj ich historii

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2018

Opowieści kobiet stanowią pewien magiczny, ujmujący element. Kiedy opowiadają swoje niesamowite historie, przekazują w nich wartości i uczucia ubierając je w jedyną w swoim rodzaju złożoną symbolikę.

Opowieści kobiet są tym bardziej interesujące, gdy są nimi nasze babcie, matki czy ciotki. Usiądź więc wygodnie i nie przerywaj. Wsłuchaj się w słowa kolejnej opowieści, która zabierze Cię bardzo daleko stąd…

Tylko słuchając uważnie tego, co te mądre kobiety mają nam do przekazania możemy zespolić się z ich przeszłością i poczuć częścią ich bogatego świata wewnętrznego. Tylko nie przerywając i słuchając z uwagą możemy nauczyć się czegoś, co może się okazać potrzebne w naszym osobistym życiu. To wartość, którą kryją w sobie opowieści kobiet.

Taki rodzaj przekazów, które wydobywają się z ust starszyzny, może mieć na nas o wiele większy wpływ, niż samo dziedziczenie genetyczne. Przewyższa często również wartość tego, co moglibyśmy odziedziczyć po nich pod względem materialnym. W opowieściach tych zamknięte jest cudze życie, pełne wspaniałych wartości, zasad i przykazań, które wypełniają tę mistyczną przestrzeń, która ostatecznie tak bardzo nas inspiruje.

Cierpliwie zaczekaj na odpowiedni wiatr, na taki, przy którym warto zdecydować się na lot.

-Sheherezada-

Nawet z antropologicznego punktu widzenia przypomina się, że kobieta już od czasów antycznych zawsze odpowiedzialna była za przekaz kulturowy. To ona zbierała u swych stóp młodsze pokolenia, aby przekazywać im swoje słowne podarunki. To ona zawsze oferowała wszystko to, co pozwala osiągnąć dobrze uporządkowana opowieść.

Krąg złożony z kobiet

Opowieści kobiet – dlaczego tak wciągające?

Czasami myślimy o innych narodach zamieszkujących kraje takie jak Egipt, Tunezję czy Libię. Być może myślimy wtedy o tym jak wygląda tam życie kobiet, które całkowicie są podporządkowane swoim mężom z racji istnienia kultury patriarchalnej, a ich słowo nie ma żadnego znaczenia.

Jeśli tak właśnie myślimy, to jesteśmy w błędzie. Kobieta nigdy nie pozostaje bez słowa. Wręcz przeciwnie, jej mowa ma wielką moc. Dowodem na to może być chociażby arabska wiosna, która rozpoczęła się w roku 2011.

Kobiety zawsze były obecne, spoglądając znacząco wzrokiem, który miał tak wiele do przekazania, a także przemawiając tak, jak to robiła Sheherezada. Kobiety, odważne kobiety, przemawiają niezależnie od panujących nastrojów. To one czasem wszczynają pokojowe rewolucje, to one posługują się niezwykłą mocą, jaką zapewnia im słowo przekazywane z ust do ust.

Z drugiej strony to zupełnie naturalne, że kobiety opowiadają o kobietach. Dzieje się tak dlatego, że często w opowieściach tych dodają swój własny życiowy wątek. Często opowieści ich doskonale nadają się do przekazów prywatnych, ale jeśli chodzi o przekaz publiczny, ich opowiadanie nie byłoby wskazane ze względu na ich rewolucyjne treści.

Z tego powodu tak ważne jest dbanie o te intymną przestrzeń pomiędzy kobietami, w której to matki, czy babki mogą przekazywać swoje wartości kolejnym pokoleniom kobiet. Właśnie w takim środowisku młoda kobieta może usłyszeć o tym czego inne kobiety dokonały. Z czasem, kiedy nadarzy się odpowiednia okazja, te prywatne słowa być może wyjdą na grunt publiczny.

Kobieta

Opowieści kobiet i ich terapeutyczne możliwości

Opowieści kobiet pozostawiają w nas trwały ślad, który może nas zupełnie zmienić. Powoduje w nas powolnie zachodzący rozwój, który skłania nas oczywiście ku lepszemu.

Historia się powtarza? Czy powtarza się niczym kara dla tych, którzy nie potrafią uważnie słuchać?

-Eduardo Galeano-

Nie powinnyśmy również zapominać o sposobie, w jaki reaguje nasz mózg, kiedy słucha opowieści przekazywanej słownie. W takiej sytuacji nie pozostajemy tylko z przekazaną informacją, ale nasz umysł zmierza do stworzenia emocjonalnego obrazu, który na stałe wyryty zostanie w naszym sercu. To tłumaczy dlaczego nawet teraz jako dorosłe kobiety doskonale pamiętamy opowieści zasłyszane od naszych babć.

Bogini

Stosowanie przekazu słownego w różnych rodzajach terapii stanowi doskonałe narzędzie, które pozwala utrzymać dynamikę procesu terapeutycznego, przeprowadzić konfrontacje i skłonić do wprowadzania zmian. Nie ulega więc wątpliwości, że historie opowiadane przez mądre kobiety stanowiły również swego rodzaju lekarstwo na to, co złe. Pozwalało ono młodym kobietom rozwijać się dla dobra nowego pokolenia.

Opowieści kobiet kryją w sobie zawsze pewne wartości i zachęcają oraz inspirują do stosowania ich w kolejnych pokoleniach. Warto więc słuchać tego, co mają do przekazania. Warto słuchać i nie przerywać gdy mówią, by móc w pełni zrozumieć ich historię, ich przeszłość, wszystko to, co przeżyły.

Miłość zawsze mówi tym samym językiem, a rozczarowania przeżywa się w taki sam sposób, jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Usiądź więc i słuchaj, co mądre kobiety mają Ci do przekazania. Korzystaj z ich doświadczenia, wiedzy i obserwacji. Korzystaj z inspiracji, którą kryją w swoich opowieściach i postaraj się zrozumieć emocje, które im towarzyszyły.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.