Dziecięce przebieranki i ich zalety

Dzieci kochają przebieranki. Zabawa ta niesie korzyści dla ich psychiki - wspiera socjalizację, empatię i pewność siebie.
Dziecięce przebieranki i ich zalety

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2021

Jeśli masz dzieci pod opieką, z pewnością wiesz jak chętnie bawią się w przebieranki. Kostium księżniczki czy superbohatera pozwala im poczuć się jak postaci, które podziwiają. Przebieranki to świetny pomysł na zabawę.

Dzieci kochają przebieranki. Nie rozumieją rasizmu, seksizmu i tym podobnych. Widzą przebranie, które im odpowiada i stymuluje ich wyobraźnię i marzą o założeniu go oraz przeniesieniu się do magicznego świata.

Jeśli dziecko nie chce się przebierać, nie zmuszaj go. Powinno mu to sprawiać przyjemność. To ciekawe doświadczenie o pozytywnym wpływie na psychikę. Wyjaśniamy to poniżej.

Dziecko może przebierać się nie tylko na karnawał czy Halloween. To zabawa popularna w przedszkolach, która dowodzi, że nie potrzeba zaawansowanych technologii, by generować bodźce wspierające rozwój.

Dziecko przebrane w kostium

Przebieranki: imitowanie i wyobraźnia

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Przyglądają się otoczeniu i je imitują. Dlatego gdy zakładają kostium ptaka, chcą śpiewać i latać. Rodzice są dla dzieci wzorem do naśladowania. Przebieranie się za tatę czy mamę tworzy iluzję dorosłości i odpowiedzialności. Czasami wystarczy założyć buty taty czy sukienkę mamy.

Ważne, by dziecko samo wybrało swoje przebranie. Jeśli to niemożliwe, możemy proponować mu pewne opcje lub zakryć twarz maską, by faktycznie weszło w rolę bez wstydu.

“Przypadek, jak mawiał Einstein, to przebranie jakie zakłada Bóg, by przemknąć się niezauważony”.

-Laurent Gounelle-

Odkrywanie ról

Od urodzenia dziecko dąży do rozwoju własnej osobowości. W tym celu odkrywa różne role w swoim otoczeniu.

Przebrania pomagają dzieciom poznawać różne postaci – odważnych superbohaterów, sympatyczne zwierzęta, księżniczki i książąt z bajki, odpowiedzialnych lekarzy itp. To czynniki kształtujące osobowość.

Stymulacja wyobraźni

To najciekawsza zaleta tej zabawy. Dziecko uczy się kreatywności i rozwija wyobraźnię. Gdy się przebiera, wierzy, że jest tatą, pieskiem, lekarzem, smokiem, ptaszkiem, mamą…

Obecnie kreatywność to ceniona cecha na całym świecie. To nie tylko zdolności artystyczne, ale także pomysłowe rozwiązywanie problemów i przeciwstawianie się różnorodnym trudnościom w życiu osobistym i zawodowym.

Rozwój emocjonalny

Przebieranki wspierają także rozwój emocjonalnyDziecko w kostiumie wyobraża sobie odmienne punkty widzenia. Przebranie pozwala mu wcielać się w inne postaci, eksperymentować z emocjami i uczyć się empatii.

Nie zawstydzaj

Nie wszystkie dzieci tak samo radzą sobie ze strachem. Przebieranki to dobra opcja dla nieśmiałych maluchów. Cechy granej postaci mogą włączyć się do osobowościco wspiera rozwój społeczny i osobisty.

Wyobraźmy sobie nieśmiałe dziecko, które boi się trudności. Może kostium Supermana czy Supergirl pozwoli mu poczuć się pewnie?

Dziecko w przebraniu

Rozwój empatii

Przebieranki służą także rozwojowi empatiiWejście w buty innej osoby pozwala bowiem poczuć jej położenie. Maluch ma więc szansę lepiej zrozumieć innych i skuteczniej się socjalizować.

Poprawa kompetencji komunikacyjnych

Pewne siebie dziecko będzie także miało mniej problemów z komunikacjąCo więcej, przejmie słownictwo granej postaci. W ten sposób może nauczyć się nowych słów i kodów lingwistycznych oraz skuteczniejszego rozwiązywania konfliktów.

Socjalizacja

Przebieranki służą zatem rozwojowi społecznemu i kontaktom z innymi dziećmi, przyjaciółmi i rodziną. Kostiumy wspierają także niuansowanie się osobowości. To sposób na naukę przez zabawę, poznanie innych perspektyw i odkrycie nowych ról i zawodów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castillo Viera, E., Tornero Quiñones, I. (2012). Análisis de los valores que trasmiten los disfraces en la etapa de Educación Infantil y propuesta de modificación para su inclusión en clase de Educación Física. EmásF, Revista Digital de Educación Física. Año 3, nº 14.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.