Dzieci mogą być przykładem dla dorosłych

Dzieci mogą być przykładem dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2017

Dzieci mają niesamowitą zdolność szerzenia swojej nadziei, przyjemności życia, swojego szczęścia oraz zdolności do łatwego dostosowywania się do zmian. Dzieci zawsze mają chęć do życia, wolę poznania i są najlepszym przykładem codziennej rozrywki.

Możemy tak wiele się od nich nauczyć! Tak naprawdę każdy z nas powinien nieco cofnąć się w czasie i znowu być jak dziecko.

Od dzieci można wiele się nauczyć

“Moje dziecko, jak na tak młodą osobę, uczysz mnie tak wiele. Dzięki tobie świat jest dużo piękniejszy, radośniejszy i znacznie bardziej interesujący, a zarazem mniej skomplikowany niż mogłabyś się tego spodziewać. To dzięki tobie czuję, że ważne jest aby śmiać się z każdej drobnej rzeczy.

Wiem, że podobnie jak twoje słowa, twoja miłość jest szczera. Choć czasem to co mówisz nie ma za bardzo sensu to i tak dla mnie jest sensem najważniejszym na świecie.

To ty uczysz mnie, by na wszystko patrzeć innym wzrokiem. Takim, który jest przezroczysty i szczery, wolny od zanieczyszczeń frazesów, jakimi karmi nas dzisiejsze społeczeństwo.

Dzięki tobie wszystko jest inne, nowe, niespodziewane i ekscytujące! Ty nie pragniesz niczego więcej. Każdą chwilę przeżywasz intensywnie, jakby była twoją ostatnią. Dzięki temu czuję się odnowiona i czuję że żyję.”

Córka i matka

12 rzeczy, których możemy nauczyć się od dzieci

1. Daj się zaskoczyć

Nigdy nie przestawaj ekscytować się nową pracą, nową miłością, czy nową znajomością – tak właśnie robią dzieci. Podobnie jeśli chodzi o twoje własne osiągnięcia, czy proste rzeczy które dzieją się każdego dnia.

Nie zapominaj o tym, że ekscytacja, podobnie jak motywacja są czynnikiem napędowym w dążeniu do spełnienia twoich marzeń.

2. Nie bój się tego co nowe

Zawsze lepiej jest żałować tego co się zrobiło, niż tego na co nie mało się odwagi. Nie pozwól sobie na mówienie rzeczy w stylu: “Co by było gdybym poszła na randkę z tą osobą?” lub “Co by było gdybym zgodziła się na tę pracę, której tak się obawiałam?”.

Rzeczywistość nie opiera się na twoich założeniach. Czasami trochę ryzyka potrzebne jest, aby stale iść do przodu. Nie ograniczaj się.

3. Baw się

Zostaw za sobą wszelkie uprzedzenia i strach przed tym co ludzie powiedzą. Dzieci śmieją się, cieszą sobą i bawią ponieważ nie interesuje ich to co powiedzą inni ludzie. Żyją chwilą.

Ciesz się małymi rzeczami, z uśmiechem witaj nowy dzień i wprowadź nieco humoru do swojej codziennej rutyny.

4. Bądź ciekawa

Kiedy tracimy ciekawość, to trochę tak jakby część nas na zawsze umierała. Bądź ciekawa nowych doświadczeń, czy odkrywania nowych miejsc. Ciekawość prowadzi nas do samospełnienia.

5. Szczerze wyrażaj swoje uczucia

Dorośli niezbyt często rozmawiają otwarcie. Obawiamy się odrzucenia naszych słów, tego co powiedzą inni ludzie, lub że nie spodobają im się nasze słowa.

Kiedy zawsze mówimy to, co usłyszeć chcą inni ludzie to niekoniecznie będziemy dobrze się z tym czuć. Uwolnij się i wyrażaj to co myślisz swobodnie, dokładnie tak jak robią to dzieci!

6. Wykorzystuj każdą chwilę

Mówi się, aby korzystać z dobrych chwil, bo złe czasy przychodzą same. Żyj, ciesz się i korzystaj z każdej chwili twojego wolnego czasu.

Kiedy do naszych drzwi puka choroba, lub kiedy tracimy kogoś bliskiego, dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy nie dostrzegamy w naszym życiu. Być może powinniśmy być bardziej świadomi, że wszystko wokół ma swój kres.

Swoboda dzieci

7. Kochaj bez strachu

Dlaczego tak bardzo boimy się miłości? Dzieci po prostu kochają i koniec kropka. Nie martwią się tym, że pewnego dnia ich zwierzak może się zakończyć, a dzisiejsza dziecięca miłość będzie jedynie wspomnieniem w dorosłym życiu.

Nie myśl o jutrze, lecz ciesz się dniem dzisiejszym. Miłość jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w życiu, dlaczego zatem mamy się jej bać? Czy boisz się cierpienia? Wszystko przemija, nawet cierpienie, ale nikt nie odbierze ci twoich wspomnień.

8. Dopasuj się do zmian

Dzieci są prawdziwymi mistrzami w dopasowywaniu się do zmian. Potrafią przeprowadzić się do nowego domu, nowej szkoły, lub nawet innego kraju, a wszystko pozostaje dla nich w normie!

Skoro jesteśmy dorośli, to co może się nam stać? Zmiany zawsze odświeżają i wzbogacają nasze życie.

9. Nie bój się upadku – wstaniesz prędzej czy później

Czy kiedykolwiek widziałeś by dziecko upadło i nie podniosło się? Tak samo działa życie. Zazwyczaj tym co nas ogranicza, jest wyłącznie nasz umysł.

Frazy takie jak “Lepiej nie będę tego robić, bo nie wszystko może pójść zgodnie z planem!” jedynie ciągną nas w dół. W żaden sposób nie pomogą nam na drodze którą obraliśmy.

Upadnij, abyś na nowo mogła się podnieść! Wszystko będzie dobrze!

10. Nie martw się tym, co myślą inni

Zbytnio przejmujemy się ludźmi wokół nas. A ty? Czego tak naprawdę chcesz?

Słuchaj swego serca i działaj w zgodzie z samym sobą.

11. Zadawaj pytania bez wstydu i lęku

Co złego jest w zadawaniu pytań? Czy wydaje ci się, że wyjdziesz na głupca? Ani trochę – wręcz przeciwnie. Zadawanie pytań jest oznaką pokory i chęci nauki.

12. Zrelaksuj się, nic na siłę

Kiedy dzieci są zmęczone to idą spać. Odmawianie sobie wypoczynku może powodować chroniczny stres. Weź głęboki oddech, by odbudować swoją siłę.

Znowu bądź jak dziecko i nigdy nie trać tego entuzjazmu! Jak to zrobić? Zawsze bądź w pobliżu dzieci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.