Rozwój emocjonalny i jego cechy

Rozwój emocjonalny i jego cechy

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Fakt, że w twoim urodzinowym torcie przybywa świeczek nie oznacza tym samym, iż stajesz się bardziej dojrzały. Nie wskazuje to również na twój rozwój emocjonalny czy na twoją lepszą zdolność zrównoważonego radzenia sobie z pewnymi sprawami. Rozwój emocjonalny bowiem to coś znacznie więcej.

Rozwój emocjonalny – czym tak naprawdę jest?

Większość z nas zamiast świętować osiągnięcia, karze się za wszelkie niepowodzenia. Jesteśmy w stosunku do samych siebie zbyt surowi (bardziej niż ktokolwiek inny) i skupiamy się w większym stopniu na własnych potyczkach, aniżeli na sukcesach.

Szybko zniechęcamy się, gdy coś nie idzie po naszej myśli. Nie doceniamy tego, co sami robimy dobrze. Nie mamy wystarczająco cierpliwości, by uczynić progres i nie przykładamy wago do małych postępów.

Czasami warto jest zatrzymać się na chwilę w ferworze codziennego dnia i zrobić sobie listę wszystkich swoich osiągnięć. Nie z arogancji ale po to by umożliwić sobie prawidłowy rozwój emocjonalny. Warto jest również poznać, jakie są oznaki emocjonalnej dojrzałości.

Odpuszczanie tego, co nam szkodzi

Jedną z bardzo istotnych rzeczy jest zdolność usuwania z naszego życia rzeczy, które nas ranią lub powstrzymują od pełnego przeżywania. Stanowi to klucz do sukcesu, we wszystkim, co robimy. Rozpoznawanie toksycznych osób w naszym środowisku i odsuwanie się od nich jest jednym z ważnych kroków do dojrzałości.

Uczenie się na błędach

Kto powiedział, że nasze porażki muszą nękać nas cała wieczność? Możemy się z nich natomiast wiele nauczyć. Nie warto jest być obsesyjnym perfekcjonistą. Dobrze jest czasem popełniać błędy i wiedzieć, których z nich należy unikać.

Przeczytaj też: Jestem silna dziś, gdyż kiedyś byłam słaba

Zmienia to kompletnie nasz sposób postrzegania i pomaga w podejmowaniu nowych wyzwań; następnym razem jednak stajemy się bardziej ambitni i osiągamy większy sukces. Dlaczego tak się dzieje? Bo kieruje nami zdobyte wcześniej doświadczenie.

Nie narzekanie

Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej znacznych sygnałów, cechujących rozwój emocjonalny. Niektórzy ludzie potrafią spędzić cały dzień na krytykowaniu wszystkiego wkoło, a jedyne co naprawdę robią, to szerzenie w koło negatywności i pesymizmu.

Nauczenie się “jak nie płakać nad rozlanym mlekiem” uczyni z ciebie dojrzalszą osobę. Jeżeli częściej podejmujesz się pewnych czynności i rozwiązujesz problemy, a rzadziej na wszystko narzekasz, to oznaka tego, że twój stan emocjonalny ulega dojrzałej przemianie.

dziecko-dinozaur

Świętowanie sukcesów innych osób

Kibicowanie innym i bycie szczerze szczęśliwym gdy coś pójdzie im dobrze, jest przejawem dojrzałości. Świadczy to o tym, że im nie zazdrościsz, rozumiesz, iż włożyli w swój sukces wiele wysiłku i jesteś w stanie rozpoznać czyjąś pracę.

Mniej problematyczne związki

Nie oznacza to, że będzie tylko “miłość i pokój” przez cały czas, ale że nie będziecie się wiecznie kłócić i staczać bojów. Zrobiłeś bowiem postęp i nie uważasz już, że wszystko należy ci się za wszelką cenę. Nauczyłeś się, jak postawić się w czyjejś sytuacji, by móc znaleźć rozwiązanie, zanim jeszcze dojdzie do konfrontacji.

Przekonałeś się, że kłótnie są jedynie stratą czasu i lepiej jest razem poszukać rozwiązania. Nauczyłeś się również, że lepiej jest żyć w pokoju, niż dowodzić, iż ma się rację.

Zajrzyj też: Uwodzenie, czyli sztuka postępowania z ludźmi

Proszenie innych o pomoc

Do niedawna myślałeś, że proszenie innych o pomoc jest oznaką słabości i powinieneś tego unikać. Jednakże, nauczyłeś się, że właściwie świadczy to o zaufaniu w stosunku do innych. Jeśli twój emocjonalny rozwój przebiega prawidłowo, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie możesz zawsze robić wszystkiego sam.

Dobrze jest więc mieć w sobie odrobinę pokory i umieć rozpoznać, kiedy się czegoś nie wie i potrzebuje się pomocy.

Uśmiech dziecka

Świadomość tego, czego się chce

Jesteś bardziej świadom tego, co chciałbyś osiągnąć w życiu, a nawet tego kiedy chciałbyś by się to stało. Gdy jesteś mniej emocjonalny a bardziej pewny siebie, sam układasz reguły swojego przeznaczenia, a swoje oczekiwania w stosunku do przyszłości pozostawiasz w rękach nauki.

Nie przejmowanie się tym, co mówią inni

Lęk przed tym, co mogą powiedzieć o tobie inni spędziła ci wielokrotnie sen z powiek. Jednak ponieważ przechodzisz rozwój emocjonalny, znajdujesz się teraz na nowym etapie życia. Interesuje cię jedynie opinia tych ludzi są chętni ci pomóc i pragną twojego dobra. Innymi słowy masz na uwadze jedynie konstruktywną krytykę ze strony ludzi, którzy cię otaczają (od toksycznych osób już się odsunąłeś).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.