Jak przestać niszczyć swój własny związek?

Czasami najgorszymi wrogami relacji jesteśmy my sami. Ciężar przeszłości, nasze lęki i zazdrość sprawiają, że zaczynamy niszczyć swój własny związek.
Jak przestać niszczyć swój własny związek?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Zygmunt Freud mawiał, że w związku są trzy elementy: dwoje partnerów i strach. Ten ostatni ma nierzadko wielką moc. Naucz się go identyfikować, by przestać niszczyć swój własny związek.

Kochać mocno nie oznacza kochać dobrze. Czasami do głosu dochodzą demony zazdrości czy nadmierne narzucanie się wpychające nas w pułapkę braku zaufania. Każdy z nas ma za sobą przeszłość, która ciąży, gdy próbujemy iść naprzód.

Wcale nie musi dojść do zdrady, by związek się rozpadł. Czasami nasze zachowania, lęki i brak zasobów emocjonalnych niszczą relację. Przeanalizujmy to.

Pokłócona para

Jak przestać niszczyć swój własny związek: 7 strategii

Uniwersytet Purdue w stanie Indiana (USA) przeprowadził na początku 2001 roku ciekawe badanie. Jego celem było ustalenie czynników przesądzających o powodzeniu związku. Ustalono, że trwałość relacji zależy od trzech aspektów: przywiązania psychicznego, długoterminowej orientacji i chęci rozwiązywania problemów.

Czynniki te są decydujące. Jednak poza intencjami do głosu dochodzą też osobowości, które potrafią bojkotować uczucia.  Lęki, potrzeby, mechanizmy obronne i nieporozumienia to także części składowe związku. Dowiedz się zatem, jak unikać niszczenia własnego związku.

1. Nie oczekuj zbyt wiele

Czasami chcemy, by partner ponosił odpowiedzialność za łagodzenie naszych lęków. Ma nas ratować, pocieszać i rozwiązywać nasze wszelkie problemy. Nie możemy jednak kłaść na czyichś barkach naszych własnych zadań.

Obciążanie partnera naszymi ranami i przeszłością to przesada. Możemy oczekiwać miłości, bezwarunkowego wsparcia i zrozumienia, ale nie odpowiadania na wszystkie nasze potrzeby.

2. Nie przytłaczaj drugiej osoby

By przestać niszczyć własny związek trzeba wyzbyć się chęci przytłaczania drugiej osoby. Czasami niska samoocena skłania nas do nadmiernej zależności, co prowadzi do dysfunkcyjnej relacji. Wówczas wydaje nam się, że partner jest naszym całym światem, a życie poza związkiem nie ma sensu.

Nadmierne przywiązanie prowadzi do cierpienia i obsesyjnego zamartwiania się, jak również do lęku przed porzuceniem, zdradą, odrzuceniem itp.

3. Naucz się komunikować

Jeśli coś cię trapi, powiedz o tym. Gdy coś cię martwi, męczy lub rani, nie czekaj aż partner domyśli się o co chodzi. Naucz się asertywnie komunikować. Często oczekujemy, że partner sam zauważy pewne sprawy, podczas gdy niekoniecznie tak się dzieje.

Asertywna komunikacja to element harmonijnych, zdrowych relacji.

4. Nie obwiniaj za wszystko partnera

“Nie robi tego, co trzeba, nie rozumie mnie, nie reaguje, wszystko na mnie zrzuca…”. Jeśli nie chcesz niszczyć swojego związku, musisz pamiętać, że odpowiedzialność za problemy ponosicie wspólnie. Zwykle obie strony mają w nich swój udział.

Jeśli dostrzegasz, że relacja popadła w rutynę, odpowiedzialność za to nie spoczywa jedynie na jednej osobie. Poddaj to refleksji – być może nie dostrzegasz swojej winy.

5. Pracuj nad poczuciem własnej wartości

Te dwa konie trojańskie niszczą związki – mowa o niepewności i niskim poczuciu własnej wartości. Gdy nasz umysł pełen jest lęków i negatywnych obrazów, wszędzie widzimy zagrożenie. Boimy się zdrady i porzucenia, czujemy się niewystarczający. Jeśli nie chcesz niszczyć swojego związku, musisz pracować nad tymi aspektami.

6. Koncentruj się na zaletach partnera, nie na wadach

Istnieje pewien filtr niszczący jakość relacji. Mowa o koncentrowaniu się jedynie na brakach partnera. Patrzenie na drugą osobę przez pryzmat jej defektów, wad i słabości wypacza jej obraz i niszczy związek.

Partnerstwo oznacza docenianie zalet i akceptowanie wad drugiej osoby. Jeśli skupiamy się jedynie na tych drugich, wpadamy w pułapkę negatywnych myśli i złe samopoczucie.

Kłótnia w związku

7. Nie przestawaj pracować nad relacją

Jak przestać niszczyć swój własny związek? Istnieje pewna złota reguła, o której nie wolno zapominać: nigdy nie przestawaj pracować nad relacją. Nie zakładaj, że partner zawsze będzie przy tobie. Nie myśl, że nie warto się starać, bo wasza relacja jest stabilna.

Miłość, o którą się nie dba, słabnie. Jeśli nie pielęgnujemy relacji, ulega ona powolnej degradacji.  Nie pozwalajmy związkowi popaść w rutynę.

Podsumowując, wiele aspektów zagraża więzi uczuciowej. Jednak jeśli będziemy nad nimi pracować, relacja pozostanie szczęśliwa i udana.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arriaga, X. B., & Agnew, C. R. (2001). Being committed: Affective, cognitive, and conative components of relationship commitment. Personality and Social Psychology Bulletin27(9), 1190–1203. https://doi.org/10.1177/0146167201279011
  • Estrada, R. I. (2009). An examination of love and marital satisfaction in long-term marriages. ProQuest Dissertations and Theses, 132.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.