Gaston Bachelard: poetyka przestrzeni

Gaston Bachelard był filozofem, poetą, epistemologiem, fizykiem i francuskim profesorem literatury. Poznaj lepiej tę inspirującą postać!
Gaston Bachelard: poetyka przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2021

Jedną z najbardziej pamiętnych książek, jaką napisał Gaston Bachelard jest „The Poetics of Space”, w której analizuje on przestrzeń domu w szczególnie uderzający sposób.

Bardzo niewielu wybitnych intelektualistów zagłębiło się w zagadnienie przestrzeni domu. Gaston Bachelard przemienił ten temat w cudowną poetycką refleksję i określił go jako „topoanalizę”.

„Stworzenie, które chowa się i „wycofuje do swojej skorupy” przygotowuje „wyjście”. Odnosi się to do całej skali metafor, od zmartwychwstania człowieka w grobie, do nagłego wybuchu milczącego człowieka. Jeśli pozostaniemy w samym sercu rozważanego obrazu, mamy wrażenie, że pozostając w nieruchomej skorupie, istota przygotowuje doczesne eksplozje, by nie powiedzieć wichry, bytu”.

-Gaston Bachelard-

Odnosząc się do przestrzeni domu, Gaston Bachelard wskazał, że „obraz domu wydaje się być topografią naszej intymnej istoty”. Ponadto przestrzeń zewnętrzna jest odbiciem świata wewnętrznego.

Ukochane przestrzenie w domu

Gaston Bachelard zwraca uwagę, że domy zapewniają ochronę. Przestrzenie w domu to przestrzenie mieszkalne. Dlatego mają niewiele wspólnego z geometrią czy architekturą.

Gaston Bachelard

Każde miejsce i każdy przedmiot niosą wspomnienia i znaczenia związane z rzeczami, których były świadkami.

Gniazdo

Według tego wspaniałego francuskiego filozofa, kiedy uczymy się mieszkać w domu, uczymy się także zamieszkiwać nasz wewnętrzny świat. Przestrzenie w domu są częścią nas, tak jak my jesteśmy ich częścią.

Bachelard porównuje dom do gniazda lub muszli. Ma przez to na myśli, że dom jest symbolicznie miejscem, w którym tworzy się życie, a także gdzie życie znajduje schronienie.

Podobnie filozof ten ustanawia analogię między domem a łonem matki. W rzeczywistości dom jest dla niego symbolicznym przedłużeniem życia w łonie matki. Dom jest jak matka, która nas przygarnia, chroni i obejmuje.

Prawdziwy dom a wymarzony dom

Gaston Bachelard zwraca uwagę na istnienie prawdziwego domu i wymarzonego domu. Zawsze w myślach budujemy wymarzony dom. Ponadto zamieszkujemy również przestrzenie tego wymarzonego domu. Projektujemy ją, znamy jej lokalizację i zamieszkujemy ją szczególnie w momentach nonkonformizmu.

Mieszkanie zbudowane z marzeń nie nosi żadnych wad prawdziwego domu danej osoby. Niestety, należy do świata marzeń i pozostaje w nas jako ideał do osiągnięcia. Co więcej, nigdy z niego nie rezygnujemy.

Dla Bachelarda prywatność potrzebuje gniazda. Stąd, tak jak życie wymaga fizycznej przestrzeni, aby się rozwinąć, marzenia również wymagają własnych wyimaginowanych przestrzeni.

Rogi, przedmioty

Gaston Bachelard określił narożniki domów jako przestrzenie o największym znaczeniu. W taki czy inny sposób każda osoba wybiera małą przestrzeń swojego domu, aby w niej w pełni zamieszkać.

To miejsce, w którym spędzaliśmy najwięcej czasu. To w większości przypadków nasza sypialnia, chociaż może to być również pokój, ogród, gabinet itp. Te zakątki mówią wiele o tym, jak odnosimy się do siebie i do życia.

 

Szkic regału z książkami

Ponadto w przestrzeni domu znajdują się obiekty, które są dodatkowymi mieszkańcami tego miejsca. Gaston Bachelard nadaje specjalne znaczenie szafom, szufladom i komodom. Symbolicznie są to miejsca tajemnicy i gromadzenia. Ogólnie rzecz biorąc, są to metafory tego, co jest również starannie przechowywane w zakamarkach naszego umysłu.

Otwierając szafę, komodę lub szufladę, zawsze do pewnego stopnia wzdrygamy się, twierdzi Bachelard. Analizując to, co ludzie trzymają w tych miejscach, można zorientować się, kim są.

Wszystkie przestrzenie w domu i wszystkie znajdujące się w nim przedmioty mówią dużo o osobach, które zamieszkują tę przestrzeń. Co mówi o Tobie twój dom i dobytek?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.