Dziadkowie-kangury: pogodzić rodzinę z pracą

Dziadkowie-kangury: pogodzić rodzinę z pracą
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2022

Dziadkowie-kangury mają fundamentalne znaczenie dla społeczeństwa. Często można ich zobaczyć na szkolnych dziedzińcach i w parkach miejskich. Opiekują się wnukami przez wiele godzin dziennie, podczas gdy ich rodzice pracują. Tak więc, prawie nie zdając sobie z tego sprawy, stają się głównymi wychowawcami w domu.

Jedna na sześć osób w wieku od 50 do 70 opiekuje się wnukami z pewną regularnością. Zgodnie z raportem IMSERSO 2010 poświęconym osobom starszym połowa z nich robi to codziennie i przez ponad 12 godzin dziennie. To tak zwani dziadkowie-kangury.

Niemożność pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego, brak środków finansowych oraz bezpieczeństwo emocjonalne dzieci sprawiają, że rodziny powierzają dziadkom sprawowanie opieki nad dziećmi, co stanowi najważniejszą sieć wsparcia.

Skuteczne umożliwienie kobietom podjęcie lub kontynuowanie pracy zawodowej w celu ich własnej samorealizacji i, oczywiście, w celu poprawy gospodarki krajowej, wygenerowało nowe potrzeby najmłodszych członków.

Być może zainteresuje Cię także: Wychowanie dzieci – samodzielne i niezależne

Tak więc dziadkowie stali się głównym filarem emocjonalnego i osobistego rozwoju wnuków. To oznacza, że dziadkowie-kangury znajdują się na tym samym poziomie co rodzice dzieci lub nawet wyżej.

Babcia i wnuczka trzymają pisklę

Dziadkowie-kangury XXI wieku

Dziadkowie-kangury XXI wieku reprezentują inną rolę niż dziadkowie z przeszłości. Postać dziadka jako opiekuna i wychowawcy była obecna w historii od dawna, ale wymagania dzisiejszego społeczeństwa zmuszają nas do przemyślenia roli, jaką odgrywają dziadkowie.

Rosnąca długość życia i programy aktywnego starzenia się oznaczają, że starsze pokolenia mogą cieszyć się lepszą jakością życia. A co za tym idzie – mogą poświęcić więcej czasu na opiekę nad wnukami. Współczesna medycyna szczyci się koncepcją, że powinniśmy żyć dłużej i lepiej. Nie chodzi o osiągnięcie wieku 100 lat, ale o starzenie się, nie tracąc jakości życia.

Trudności ekonomiczne, z jakimi zmaga się wiele rodzin, również miały fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o powierzenie dziadkom roli głównych opiekunów.

Dziadkowie-kangury oferują ekonomicznie korzystną alternatywę, ponieważ wielu rodziców nie stać na opłacenie przedszkola lub opiekunki do dzieci. Dziadkowie często opiekują się wnukami przez wiele godzin i nie narzucają godziny zakończenia pracy ani harmonogramu. To daje ​​rodzicom dużą swobodę i spokój ducha.

Włączenie kobiet do siły roboczej

Przez ostatnie dziesięciolecia nasze społeczeństwo znacząco zmieniło podział zadań domowych. Dziś zarówno tata, jak i mama pracują poza domem, co utrudnia pogodzenie rodziny i pracy. Dlatego w miarę możliwości dziadkowie są proszeni o pomoc w opiece nad dziećmi.

„Dziadkowie to czarodzieje, którzy zostawiają wnukom wspaniałe wspomnienia”.

-Anonim-

Dziadkowie-kangury: cenne partnerstwo

Dziadkowie emocjonalnie wspierają swoje wnuki. Więzi emocjonalne i afektywne są między nimi bardzo ważne i powstają w wyniku wspólnej aktywności i poczucia satysfakcji z relacji.

Dziadkowie czują się szczęśliwi, że ktoś zachęca ich do pozostania aktywnym, a także, że są słyszani i mogą dotrzymywać innym towarzystwa. W ten sam sposób uczucia, które wnuki czują do swoich dziadków, wzmacniają ich zaufanie i poczucie własnej wartości.

Dzieci dostrzegają uczucie i bliskość swoich dziadków, tworząc więzi oparte na zaufaniu. W rezultacie chętnie zwracają się do swoich dziadków w poszukiwaniu wsparcia w chwilach niepokoju i nie tylko.

W tym sensie doświadczenie i nieoceniona wiedza, którą dziadkowie zapewniają, tworzy „szkołę życia” dla dzieci, która obejmuje szacunek, wartości, zabawy międzypokoleniowe i miłość do starszych.

Dziadkowie-kangury - wspólne czytanie książki

Zasady współistnienia, czyli jak nie nadużywać pomocy dziadków-kangurów

  • Ustal limity wychowania dzieci. Dziadkowie mogą edukować i uczestniczyć w wychowywaniu wnuków, ale nie powinni przekraczać roli i funkcji rodziców.
  • Szanuj czas wolny i szczęście każdego członka rodziny. Osoby starsze muszą również mieć swoją przestrzeń i angażować się w różne działania, które nie ograniczają się do opieki nad dziećmi.
  • Okazuj wdzięczność za ich pomoc. Bez ich wsparcia organizacja domu byłaby bardzo trudna.
Dziadek i wnuczka

Wygląda na to, że dziadkowie odgrywają obecnie bardzo dużą i aktywną rolę w wychowaniu wnuków. Ich pomoc jest nieoceniona. Nie tylko dbają o swoje wnuki, ale uczą je i kochają z całego serca. Dlatego jako społeczeństwo wiele im zawdzięczamy.

„Dwa najbardziej satysfakcjonujące doświadczenia w życiu to z pewnością bycie wnukiem lub dziadkiem”.

-Donald A. Norberg-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.