Odkryj Wu Wei, sztukę "niedziałania"

Odkryj Wu Wei, sztukę "niedziałania"

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2019

Wu wei to koncepcja taoistyczna, która oznacza “niedziałanie”. Jest to filozofia, która stwierdza, że ​najlepszym sposobem radzenia sobie z sytuacją, zwłaszcza z konfliktem, jest kompletne niedziałanie. Co więcej, nie wymuszając żadnego rozwiązania, a jedynie pozwalając na naturalny bieg rzeczy.

Większość z nas uważa za dziwną filozofię, która uczy nas, że nie powinniśmy działać. Żyjemy w społeczeństwie, które nieustannie skłania nas do czegoś odwrotnego. W rzeczywistości żyjemy życiem, które jest pełne uczuć, myśli i rzeczy do zrobienia. A kiedy po prostu nic nie robimy, czujemy się dziwnie. Myślimy, że to po prostu strata czasu.

Filozof Lao Tzu napisał 25 lat temu Tao Te Ching. Filozof ten uważał, że najlepszym sposobem życia jest harmonizacja z przepływem natury i kosmosu. To jest główna idea Wu Wei: pozwolić, by rzeczy miały swój naturalny bieg i się do niego dostosować.

Wartości i cnoty znalezione w Wu Wei

“Z pustki mądrych wyłania się spokój; od spokoju, działanie; od działania, sukces.”

-Chuang Tzu

Wu Wei proponuje prosty sposób życia, ponieważ przekłada się to na pokój i harmonię. Ta prostota oznacza, że ​​nie powinno przywiązywać się zbytnio do ambicji i pragnień, ponieważ są głównym źródłem chaosu i cierpienia, a nie zrozumienia.

liść

Prostota pomaga nam także żyć w bardziej pokojowy sposób. Jest to niemożliwe, gdy koncentrujemy się na osiągnięciu wielkich rzeczy. Chodzi o to, aby docenić to, czym jesteśmy i co mamy, zamiast narzekać na to, czym nie jesteśmy lub czego nie mamy.

W ten sam sposób, Wu Wei argumentuje, że prostota pomaga nam akceptować rzeczy takimi, jakimi są, nie opierać się biegowi wydarzeń, ani nie udawać, że przejmujemy nad nimi kontrolę. Są to wartości i postawy, które są sprzeczne z zachodnią mentalnością, ale które kultywują większą równowagę emocjonalną.

Wu wei i nadużycia

Wu wei kieruje także naszą uwagę na fakt, że nadużycia są głównym źródłem problemów. W przeciwieństwie do tego, co wielu myśli, to nie porażki, ale nadużycia sprawiają, że czujemy się bardziej zaniepokojeni. Dlatego praktyczne elementy Wu Wei koncentrują się głównie na czterech punktach:

  • Zaakceptuj fakt, że tworzysz problemy. Problemy nie powstają z niczego. Są tworzone przez nasze działania i przez nasz umysł.
  • Nie podejmuj umysłowego wysiłku, aby rozwiązać problemy. Nie umieszczaj ich w pamięci, ani nie twórz dla nich rozwiązań. Chodzi o to, aby pozwolić im się rozwiązać samemu i nie traktować ich poważnie.
  • Naucz się doceniać naturalny przepływ rzeczy. Oznacza to przyjęcie postawy braku działania w obliczu okoliczności, bez myślenia, że ​​należy interweniować.
  • Pozwól umysłowi płynąć. Nie staraj się nadać mu określonego kierunku ani ostrości. Po prostu pozwól mu podążać własnym torem.
mężczyzna chmury

Poczekaj i zobacz

Jedną z zasad Wu Wei jest nauczenie się, jak czekać i widzieć. Opiera się na idei, że energia musi być zachowana na działania bez żadnego zwrotu. Ludzie, którzy czekają na odpowiedni czas, będą umieli postępować z wielką rozwagą. Również z wielką energią, ponieważ nie zmarnowali jej w nieistotnych działaniach.

Co więcej, ten kto wie, jak czekać i widzieć może rozwiązać każdą sytuację z wielką łatwością. Nie pociąga za sobą trudu. Nie oznacza to zaniedbania ani pasywności, lecz raczej harmonię z naturalnym przepływem wydarzeń. Musimy podkreślić, że nic nie pozostaje niezmienione. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. To co istnieje ciągle się zmienia, z działaniami pojedynczych osób lub bez nich.

To, co mamy na myśli, to nie opierać się zdarzeniu. Niektóre z naszych działań sprawiają, że się opieramy. Powoduje to powstanie negatywnej siły, która może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast pomagać nam w zachowaniu, podżega nas do zrobienia sobie krzywdy w tej walce. Celem jest umożliwienie wszystkiego, co dzieje się naturalnie, bez stawiania oporu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moon, S. (2015). Wuwei (non-action) Philosophy and Actions: Rethinking ‘actions’ in school reform. Educational Philosophy and Theory47(5), 455-473.
  • Chee, P. T. (1971). The Principle of “Acting by not Acting,” Wei Wu Wei, in the Tao Te Ching. International Philosophical Quarterly11(3), 362-371.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.