Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu podczas stosunku płciowego? Jeśli odpowiedź brzmi tak, powinieneś wiedzieć, że jest to dysfunkcja seksualna o nazwie własnej: dyspareunia. Ale co może ją powodować? A co najważniejsze… Czy jest coś, co możemy zrobić, aby temu zapobiec?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Rzeczywistość jest taka, że satysfakcjonujące życie seksualne jest ważną częścią naszego ogólnego dobrego samopoczucia. Dlatego ważne jest, abyśmy starali się zaradzić, jeśli doświadczamy takich dolegliwości, jak dyspareunia.
„Seks jest częścią natury. A ja wspaniale dogaduję się z naturą ”
-Marilyn Monroe-
Co to jest dyspareunia czyli ból podczas stosunku płciowego?
Dyspareunia to cała grupa zaburzeń seksualnych. Jej charakterystyczną cechą jest odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego. Ale kiedy? Ten dyskomfort może pojawić się przed, w trakcie lub po tego typu czynnościach.
„Z seksem jest podobnie jak z pamięcią. Zanika, gdy jej nie używamy.”
-Eduardo Punset-
Oznacza to, że może wystąpić zarówno podczas podniecenia, jak i podczas penetracji lub ruchów w czasie stosunku. Ale może się także pojawić już po osiągnięciu orgazmu lub wytrysku. Na przykład w przypadku kobiet istnieje dysfunkcja, która należy do tej kategorii: pochwica.
Pochwicę określa się jako zbiór mimowolnych skurczów mięśni zewnętrznej trzeciej części pochwy. W konsekwencji tych skurczów, wejście do pochwy zamyka się częściowo lub całkowicie, co utrudnia lub nawet uniemożliwia penetrację.
Jakie są przyczyny bólu podczas stosunku płciowego?
W rzeczywistości przyczyny dyspareunii mogą mieć różny charakter. U mężczyzn najczęściej jest to spowodowane m.in. pewnym rodzajem infekcji układu moczowego, stulejką lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oznacza to, że dolegliwości te są zwykle spowodowane przez jakiś rodzaj czynnika biologicznego.
Jednak u kobiet zakres przyczyn obejmuje znacznie więcej czynników. Wśród tych o charakterze organicznym możemy znaleźć: słabe nawilżenie pochwy, menopauzę, infekcje pochwy lub łechtaczki, wady rozwojowe lub blizny.
Niekorzystnie może również wpływać stosowanie środków plemnikobójczych lub kremów antykoncepcyjnych, które mogą podrażniać okolice narządów płciowych.
Ale u płci pięknej dyspareunia może być również spowodowana czynnikami psychologicznymi. Najbardziej widocznym z nich byłaby niewystarczająca edukacja seksualna, niepokój lub lęk przed stosunkiem (co może wynikać z wcześniejszych traumatycznych przeżyć) lub brak podniecenia seksualnego.
To ostatnie może się wiązać ze zbyt szybkim tempem w zbliżeniu, przez co nie ma czasu na nawilżenie pochwy, o którym już wspominaliśmy.
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ból podczas stosunku płciowego?
Jeśli przyczyny są natury psychologicznej, pierwszą rzeczą będzie uzupełnienie edukacji seksualnej, a w szczególności poznanie odpowiedni informacji na temat naszego problemu. W ten sposób możemy zmienić negatywne nastawienie, jakie wiąże się z bólem w zbliżeniach seksualnych i ogólnie z seksualnością.
Następnie będziemy musieli przejść spersonalizowany trening, w którym pomoże nam psycholog, zarówno w zakresie samokontroli, jak i penetracji.
„Czy seks jest brudny? Tylko jeśli jest dobrze zrobiony.”
-Woody Allen-
Mając już tę odpowiednią wiedzę, możemy również udać się do lekarza, jeśli przyczyny naszej dyspareunii są biologiczne lub organiczne. Lekarz może określić czy ból wynika na przykład ze stosowania jakiegoś leku, na przykład niektórych leków przeciwhistaminowych.
W tej sytuacji, być może zmieni lek na inny, który nie powoduje takich dolegliwości. To samo dotyczy sytuacji, gdy dyspareunia wystąpi na skutek jakiejś infekcji lub choroby przenoszonej drogą płciową. Lekarz specjalista może wskazać odpowiednie rozwiązanie tego problemu.
Podsumowując, dyspareunia i dolegliwości z nią związane powodują wielki dyskomfort emocjonalny, psychiczny i fizyczny. Dlatego, jeśli tak jest w Twoim przypadku, bardzo ważna jest pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Wybór odpowiedniego psychologa, który pomoże nam przezwyciężyć ten problem, ma fundamentalne znaczenie.
Jak już wspomniano, satysfakcjonujące życie seksualne jest bowiem jednym z największych źródeł przyjemności w naszym życiu. Doznaniami seksualnymi rozkoszuje się całe ciało, ale nie tylko. Korzystają z nich nawet i przede wszystkim, nasze emocje, co wydatnie poprawia nasz stan emocjonalny.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Matheusa Ferrero, Henri Meilhaca i Matta Mck.