Menopauza: Naturalny etap w życiu każdej kobiety

Menopauza: Naturalny etap w życiu każdej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2017

W życiu każdej kobiety nadchodzi taki moment, w którym dojrzałość puka do drzwi, a ręka, która obraca pokrętło i wpuszcza ją to menopauza. Tak więc mówimy o bardzo ważnym momencie fizjologicznym z taką transcendencją, że skłania ona do refleksji i organizacji innych obszarów życia.

Na początku zaczynasz odczuwać zmiany w ciele, których być może nie rozumiesz, a może nawet nienawidzisz. Ale dzięki akceptacji i pozytywnemu nastawieniu menopauza może stać się symbolem mądrości i pomóc pokierować tych, którzy potrzebują naszego doświadczenia.

Menopauza – objawy

Wszyscy znamy niektóre objawy menopauzy. Objawy, które szczególnie w pierwszych stadiach, mają tendencję do generowania pewnego oporu. Ponieważ w pewnym sensie są znakiem, że nieuchronnie się starzejemy. Ta początkowa symptomatologia uwidacznia pewne spostrzeżenie, którego powinniśmy być świadomi przez cały czas: czas mija.

Kobieta i menopauza

 

Menopauza może być opisana objawami, takimi jak:

  • Nieregularne cykle miesiączkowe, szczególnie w fazie poprzedzającej menopauzę.
  • Zawroty głowy, pocenie się i kołatanie serca spowodowane uczuciem nagłego gorąca i niepokoju.
  • Suchość pochwy, która może powodować ból podczas stosunku.
  • Wahania emocjonalne, które mogą okazać się symptomem depresji, jeśli nie zostanie ona na czas poddana leczeniu.
  • Zmiany w metabolizmie, które zwykle skutkują wzrostem tkanki tłuszczowej. W tym sensie trzeba pamiętać o ryzyku wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
  • Osteoporoza, czyli zmniejszenie masy kostnej ze względu na jej odwapnienie.

„Dojrzewanie oznacza zaakceptowanie niemożliwego”.
-Javier Sanz-

Jeśli Twoje ciało wykazuje objawy menopauzy, nie panikuj. Nie spiesz się, odwiedź swojego lekarza i, jeśli to konieczne, nie wahaj się szukać pomocy u psychologa. Dodatkowo wsparcie rodziny i bliskich jest fundamentalne, jeśli chodzi o stawienia czoła temu nowemu etapowi, który wpłynie na Twoje życie fizycznie i psychicznie.

Menopauza – jak się przygotować na jej nadejście

Najgorszą częścią menopauzy może nie być faktyczna menopauza. Zamiast tego może to być mentalne przygotowanie do zaakceptowania tego, że jesteśmy o krok bliżej starości. Pamiętaj jednak, że bycie „starą” w dużej mierze zależy od Twojego nastawienia.

Najważniejsza jest świadomość, że chociaż nie można zaprzeczyć, że się starzejesz, prawdą jest także to, że wiele przeżyłeś. Nadszedł czas, abyś zadbała o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Codzienne ćwiczenia we własnym tempie, prawidłowe odżywianie i życie w zrelaksowany i zdrowy sposób mogą pomóc znacznie bardziej, niż Ci się wydaje.

Po czterdziestce zaczyna się starość młodych, a po pięćdziesiątce młodość starych”.
-Wiktor Hugo-

Ale przede wszystkim, aby menopauza Cię nie przytłoczyła, kluczowe jest pozytywne nastawienie. Osiągnięcie fizycznej dojrzałości nie musi oznaczać wyczerpania psychicznego. To wszystko zależy od siły i świadomości. Przyznanie, że Twoje ciało ewoluowało, jest największym objawem zdrowia, jakie można sobie wyobrazić.

Kolejnym kluczem, o którym warto pamiętać jest cierpliwość, ponieważ zmiany cielesne, takie jak menopauza, nie są łatwe do zaakceptowania. Poproś swoich bliskich o cierpliwość do Ciebie. A przede wszystkim daj sobie czas na dostosowanie się.

Menopauza – znak mądrości

Zaakceptowanie, że menopauza jest krokiem ku dojrzałości jest oznaką mądrości. Ścieżka, którą kroczyłaś przez całe życie przeszła metamorfozę. Ewoluowała. Ze ścieżki nauki zmieniła się w ścieżkę mądrości.

„Dojrzałość zaczyna się afiszować, kiedy czujemy, że martwimy się o innych bardziej niż o samych siebie”.
-Albert Einstein-

Matka i córka w uścisku

 

Teraz Twoja rada będzie drogowskazem dla ludzi wokół Ciebie. I chociaż nie powstrzyma ich to od popełnienia błędów, pomoże im to w kształtowaniu ich przyszłości. Jesteś jednym z ich wzorów do naśladowania. Najlepiej więc spojrzeć na jasną stronę menopauzy. To jest coś naturalnego w życiu każdej kobiety, coś bardzo kobiecego, a przede wszystkim droga do zaakceptowania, że osiągnęłaś nowy etap w swoim życiu.

Bądź dumna ze swoich kroków i pomóż nakreślić drogę, którą od teraz podążą Twoi bliscy. Będą Ci wdzięczni, a Ty poczujesz, że ten rodzaj zmiany, z właściwym nastawieniem, pozwala odkryć mądrość dotyczącą nas wszystkich. Przecież nigdy nie przestajemy się uczyć w obliczu przeciwności losu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.