Sapioseksualność: dowiedz się o niej więcej

Sapioseksualność: dowiedz się o niej więcej

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2020

Sapioseksualność zakłada, że nie ma nic bardziej atrakcyjnego od głębokich i intymnych rozmów. Osoby sapioseksualne koncentrują się na więziach intelektualnych, a nie na wyglądzie fizycznym.

Sapioseksualność to termin, który ostatnimi czasy jest dość często używany do opisywania tożsamości seksualnej. W 2014 r. magazyn “The New York Times” opublikował niezwykle ciekawy artykuł. Stwierdzono w nim, że wiele osób o wiele bardziej pociągają inteligentne konwersacje niż umięśnione ciała. Czy właśnie obserwujemy zmianę natury pociągu seksualnego?

Zdecydowanie tak. Sapioseksualność definiuje się jako fascynację intelektem innych osób. Dla osób sapioseksualnych ciekawa rozmowa przypomina mentalną grę wstępną i stanowi niesamowite narzędzie uwodzenia. Oczywiście związek między intelektem a erotyką istniał od wieków. Mówił o nim już Platon w 380 r. p.n.e.

Rozmawiający kobieta i mężczyzna

Jednak w dzisiejszych czasach taka postawa stała się niezwykle popularna. Podjęto nawet próby mające na celu wymóc uznanie tego terminu przez środowisko naukowe. Poznanie kogoś, kto ma duże zasoby wiedzy, jest inteligentny, sprawia, że myślisz i wzbudza w Tobie ciekawość oraz podziw rozbudza głęboki pociąg.

“Mózgi, podobnie jak serca, idą tam, gdzie są doceniane.”

-Robert S. McNamara-

Sapioseksualność: kiedy umysł staje się najbardziej seksowną częścią ciała

Jedna z najczęstszych krytycznych uwag kierowanych pod adresem terminu “sapiseksualność” to fakt, że jest elitarystyczny. Innymi słowy, jeżeli pociąg jest zależny od wysoko rozwiniętej inteligencji, wyklucza kompletnie osoby o średnim IQ i z niepełnosprawnością intelektualną.

Jednak osoby sapioseksualne twierdzą, że taki pociąg seksualny wcale nikogo nie wyklucza. Mówią, że w żadnym wypadku nie chodzi o to, by być z najmądrzejszą osobą. Raczej o znalezienie kogoś, z kim możemy poczuć jedność emocjonalną używając słów i naszej wiedzy.

Czy czysto intelektualny pociąg jest w ogóle możliwy?

W 2017 r. The New York Times opublikował interesujący artykuł, w którym przedstawiono wywiady z osobami, który identyfikowały się jako sapioseksualne. W dzisiejszych czasach wiele związków rozpoczyna się w sieci. Takie próby nawiązania znajomości budziły w nich uczucia frustracji i braku zadowolenia z interakcji.

Wymienianie się zdjęciami oraz płytkie rozmowy bazujące na wyglądzie fizycznym były rozczarowujące dla osób, z którymi przeprowadzono wywiady. Dlatego też kiedy natknęły się one na kogoś, z kim mogły nawiązać ciekawe i głębokie konwersacje, czuły się podniecone i odczuwały pociąg fizyczny względem swoich rozmówców.

Dwie osoby połączone mózgami - sapioseksualność

Ale czy rzeczywiście sama rozmowa wystarczy, aby uznać kogoś za atrakcyjnego pod względem seksualnym? Na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Zachodniej Australii naukowcy stwierdzili, że około 8 procent osób w wieku od 18 do 35 roku życia to osoby sapioseksualne.

Co ciekawe, wydaje się, że sapioseksualność pojawia się coraz częściej pośród osób w wieku od 30 do 45 roku życia korzystających z takich portali randkowych jak OkCupid.

Gilles Gignac, główny autor badania, stwierdził, że dla niektórych ludzi inteligencja stanowi znaczący czynnik prowadzący do odczuwania pociągu seksualnego. Inteligentni mężczyźni i kobiety wywołują podniecenie seksualne ponieważ wykraczają poza konwencjonalną i codzienną płytkość. Poza tym często kojarzymy inteligencję z okazywaniem szacunku, podejmowaniem dobrych decyzji oraz zrozumieniem.

Sapioseksualność: umysł to jedna z form piękna

Wiele osób wykazuje spory sceptycyzm odnośnie sapioseksualności. Takie nowe paradygmaty leksykalne pojawiają się coraz częściej. Słowa takie jak pluwiofil (miłośnik deszczu) lub bibliofil (miłośnik książek) to terminy, które zostały wymyślone, aby opisywać istniejące od wieków założenia.

Należy wyjaśnić, że sapioseksualność nie ma nic wspólnego z orientacją seksualną. Specjaliści w tej dziedzinie, tacy jak dr Debby Herbenick, edukatorka seksualna i profesor do spraw zdrowia publicznego na University of Indiana, tłumaczą, że jest to tożsamość seksualna.

Jako osoby sapioseksualne identyfikują się zarówno heteroseksualiści, jak i homoseksualiści oraz biseksualiści. Uważają, że intelekt jest pociągający pod względem seksualnym i nie przykładają zbyt wielkiej wagi do wyglądu fizycznego. Fakt, że niektóre osoby naprawdę nie dbają o wygląd potencjalnego partnera, wydaje się trudny do zaakceptowania przez większość społeczeństwa.

Jednak osoby sapioseksualne wcale nie twierdzą, że są ślepe na piękno ani go nie odrzucają. Po prostu uważają, że nie wywołuje ono tak dużej ekscytacji i fascynacji jak inteligencja. Podniecają je rozmowy i gry słowne.

Uwielbiają taki dialog, który zdaje się przepływać od jednej osoby do drugiej, który zmusza do dogłębnego zastanowienia się i dyskusji nad danym zagadnieniem i w którym można po prostu się zakochać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gignac, G. E., Darbyshire, J., & Ooi, M. (2018). Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality. Intelligence66, 98–111. https://doi.org/10.1016/j.intell.2017.11.009
  • Walton, M. T., Lykins, A. D., & Bhullar, N. (2016). Beyond Heterosexual, Bisexual, and Homosexual: A Diversity in Sexual Identity Expression. Archives of Sexual Behavior, 45(7), 1591–1597. doi: 10.1007/s10508-016-0778-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.