Dyplomaci : 5 wspólnych cech i pewien zestaw umiejętności

Dyplomaci : 5 wspólnych cech i pewien zestaw umiejętności
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Często uważamy, że bycie zbyt impulsywnym lub “mówienie wprost” jest czymś negatywnym. Myślimy, że to sprawia, iż okażemy w ten sposób brak szacunku. Ale nic nie może być dalsze od prawdy. Szczerość niekoniecznie kłóci się z dobrymi manierami. Chodzi raczej o umiejętność przekazywania wiadomości w sposób jasny i życzliwy, ale stanowczy. Tak właśnie robią dyplomaci.

Dyplomaci posiadają również pewien zestaw umiejętności. Umiejętności te pozwalają im lepiej wykonywać swoją pracę i mieć zdrowsze relacje. Jak już wiesz, umiejętności można ćwiczyć i wytrenować! Więc jeśli chcesz rozwinąć w sobie dar dyplomacji, czytaj dalej i zapamiętaj.

Dyplomaci – podstawowa systematyka

Aby zrozumieć, w jaki sposób pracują osoby dyplomatyczne, używamy jako cech osobowości odniesienia, które można znaleźć u profesjonalistów pracujących w dziedzinie dyplomacji. Na przykład ambasadorowie. Poniżej zamierzamy opisać, według modelu “Wielkiej piątki” Costy i McRae, wspólne cechy osobowości dyplomatycznej.

Grupa współpracowników.

Otwartość na doświadczenia

Ktoś, kto został przydzielony do obcego kraju i będzie służyć jako mediator, musi być ciekawy świata i otwarty. Musi być gotowy okazywać zrozumienie. Umieć dostosować się do nowego otoczenia, do otaczającego go świata: ludzi, kultury i ich tradycji. To idzie w parze z takimi rzeczami jak tolerancja i szacunek.

Ta otwarta mentalność jest podstawą, na której opiera się reszta ich zdolności. Oznacza to umiejętność słuchania opinii sprzecznych z własnymi. Co ważniejsze, wiedzieć także, jak korzystać z tych opinii dla własnych korzyści.

Biorąc pod uwagę skargi, prośby i uczucie dyskomfortu u innych, możesz stać się lepszą osobą. Nie tylko poprawi to twoje relacje z klientami lub pracownikami, ale także twoją relację z samym sobą. Pomoże ci stać się bardziej samokrytycznym i zrozumieć, jacy są inni i w jaki sposób myślą. Nie pozwólcie więc by coś was ograniczało, otwórzcie się na innych ludzi.

Stabilność emocjonalna

Costa i McRae określają tę cechę jako przeciwieństwo bycia neurotycznym. Dla dyplomatów ich poziom neurotyczności musi być niski lub nieistotny. Powiedzmy, że mamy do czynienia ze zbiorowym kryzysem. Wyobraź sobie, że ludzie odpowiedzialni za rozwiązanie tego problemu daliby się łatwo przytłoczyć emocjami.

Zadanie tak delikatne jak mediacja zmieniłoby się w prawdziwy chaos w rękach kogoś tak nieprzewidywalnego. Wskazane jest, aby dyplomata miał spokojny temperament. Co więcej, ten rodzaj postawy jest szczególnie cenny w sytuacjach stresowych i przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Zachowanie spokoju w codziennym życiu zwiększa twoje zdolności analityczne i strategiczne. Umiejętność zachowania spokoju w sytuacjach poddanych dużej presji lub odpowiedzialności ma wielkie znaczenie. Nie oznacza to, że w pewnych sytuacjach nie można się denerwować ani frustrować. Ale kluczem do rozwiązania zagadki jest to, że dyplomaci wiedzą, jak trzymać emocje pod kontrolą.

Odpowiedzialność

Oczywiście, dyplomaci muszą posiadać bardzo silne poczucie obowiązku. Aby zobaczyć dobre wyniki, konieczna jest samodyscyplina i porządek. Nie powinno to jednak zmienić się w sztywność ani wyrachowanie. Aby być dobrym negocjatorem, musimy często pozwalać na pozostawienie sobie trochę przestrzeni do działania,

Im jesteś bardziej sumienny i lojalny, tym większa będzie twoja wiarygodność i niezawodność. Pomyśl o swoich członkach rodziny. Komu przydzieliłbyś bardzo ważne zadanie? Komuś, kto okazał się odpowiedzialny za swoje codzienne życie czy temu na kim nie można za bardzo polegać?

Spotkanie w biurze.

Życzliwość

W tym zawodzie serdeczność i dobre traktowanie innych to podstawowa cecha osobowości. I to nie tylko ze względu na zdolność do empatii i współpracy wymagane w środowisku międzykulturowym, ale także ze względu na to, jak ważne są dla dyplomatów kontakty z innymi.

Utrzymanie wszystkich w ich otoczeniu w poczuciu zadowolenia, bycia docenianym i zrozumianym jest kluczowym elementem ich pracy. Uprzejma i przyjazna osoba tworzy silne środowisko społeczne oparte na zaufaniu i szacunku.

Jest to jedna z kluczowych cech charakteru każdej osoby, która chce być dyplomatą. Przy czym nie chodzi tylko o to, aby inni cię polubili ani o to, by być fałszywym lub zawsze mówić to, co druga osoba chce usłyszeć.

Chodzi o to, by próbować być spójnym między swoimi myślami/wartościami i zachowaniami. Ale bez szkodzenia ludziom wokół ciebie, którzy prezentują odmienne opinie. Innymi słowy, musisz być w stanie obserwować i wyciągać wnioski bez szkody dla własnej wrażliwości.

Ekstrawersja lub bycie towarzyskim

Chociaż ekstrawersja i bycie otwartym na doświadczenia są podobne, nie można ich uznać za to samo. Ekstrawersja odnosi się bardziej do tendencji, którą przejawia ktoś, kto chce współpracować z innymi. W przypadku dyplomaty ta cecha ma kluczowe znaczenie.

Ktoś, kto posiada odpowiedzialność dyplomaty, musi być asertywny, rozmowny, towarzyski i energiczny. Musi mieć talent komunikacyjny i czuć się swobodnie wymieniając opinie z innymi. Wiele zadań okaże się znacznie trudniejszymi, jeśli będzie cichy lub nieśmiały. Wysiłek włożony w odpowiednie zachowanie bardzo szybko wyczerpie taką osobę.

Dlatego też dyplomaci muszą posiadać komunikatywną, ekstrawertyczną osobowość. Powinni być charyzmatyczni, chętni do poznawania świata, emocjonalnie stabilni, mili i bardzo odpowiedzialni. A ty? Czy pasujesz do tego profilu lub znasz kogoś, kto taki jest?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.