Kobiety, odzyskajcie swoją siłę w świecie, który narzuca wam milczenie

Kobiety, odzyskajcie swoją siłę w świecie, który narzuca wam milczenie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Pomimo wszystkich pozytywnych kroków, które podjęliśmy, nawet w najbardziej zaawansowanych społeczeństwach, kobiety wciąż muszą stawić czoła dodatkowym wyzwaniom tylko dlatego, że są kobietami. W wielu przypadkach nie jest to spowodowane pisemną regułą lub wyraźnym zwyczajem. Mówiąc najprościej, wiele kobiet odczuwa te trudności, ale zazwyczaj nie może ich łatwo zidentyfikować, ponieważ wydają się być w jakiś sposób ukryte.

Na przykład, jedną rzeczą jest posiadać prawo i wolność do swobodnego wypowiadania się, wyrażania siebie, potępiania wydarzeń, które zagrażają twoim prawom i pracy. Inną natomiast jest wykorzystanie tego prawa do akceptacji społecznej. Również dla środowiska kobiecego, nawet dla ludzi im najbliższych.

W rzeczywistości presja społeczna sprawia, że ​​kobiety, a przynajmniej niektóre z nich, czują się zobowiązane do zachowania milczenia. Pozostania w domu i skupienia się na życiu rodzinnym, zapominając o sobie. Czują się zmuszone do zachowywania w określony sposób, ignorując prawdziwe potrzeby swojej kobiecej duszy.

Płacząca kobieta.

Czy warto mówić, czy lepiej milczeć?

Jednym z ogromnych problemów z jakimi borykają się kobiety, jest bycie obiektem seksualnym. Nie tylko uniemożliwia to kobietom pełne i swobodne korzystanie z ich seksualności, ale także sprawia, że ​​wiele z nich czuje się brudnymi, kiedy uprawiają seks. Lub jeśli są ofiarami przemocy.

Być może pamiętasz niedawny przypadek oskarżeń o wykorzystywanie seksualne przeciwko Harveyowi Weinsteinowi, producentowi z Hollywood. Wielkie gwiazdy filmowe, takie jak Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie i Ashley Judd należą do długiej listy kobiet, które padły ofiarą wykorzystywania seksualnego.

W rzeczywistości zarzuty te dotyczyły aktów, które prawdopodobnie rozpoczęły się w latach 90. XX wieku. Tylko upływ czasu skłonił niektóre z tych kobiet do potępienia tego co się stało. Powoli dołączyły do nich następne . Co więcej, tego typu przypadki są nieustannie odkrywane – wpływowi mężczyźni, którzy wykorzystują kobiety. W wielu przypadkach to właśnie te kobiety są teraz uważane za silne i takie z którymi należy sie liczyć.

Po co tajemnice? Skąd ta cisza?

Ale dlaczego te kobiety utrzymywały ów sekret w tajemnicy przez tak długi czas? Dlaczego są i takie, które nigdy nie zgłaszają przypadków wykorzystywania? Dlaczego milczą, gdy prawo, rozum i zdrowy rozsądek są po ich stronie? Strach? Wstyd? Czy jest to cena społeczna, którą muszą płacić za obronę siebie? Zaszufladkowanie, plama na reputacji, społeczna utrata przywilejów? Czy to poczucie winy lub odpowiedzialności? Czy też brak wsparcia społecznego sprawia, że ​​czują się zawstydzone zaistniałą sytuacją?

Milczenie tylko po to, aby zapomnieć, po prostu nie działa. Gdyby tak było, to wiele takich przypadków nie wyszłoby nigdy na jaw. Ból pozostaje. Jednakże, gdy te zarzuty zostaną ujawnione, pozostawiają ślad, plamę. Mogą zakończyć karierę i obiecującą przyszłość.

Naprawdę smutną stroną medalu jest to, że ten strach i wstyd są uzasadnione. Obrona siebie ma sens tylko wtedy, gdy jesteś w 100% wspierana przez twoje środowisko. Kiedy masz pewność, że po zakończeniu procesu oskarżona osoba pozostanie winna. Kiedy masz pewność, że role nie zostaną zmienione, zarówno w oczach społeczeństwa, jak i w oczach sprawiedliwości.

Kobiety, odzyskujcie swoją siłę każdego dnia

Przypadek, o którym wspomnieliśmy, jest skrajny. Jest to wierzchołek góry lodowej, jeden z najbardziej wyrazistych i złowrogich sposobów, w jaki społeczeństwo zachęca kobiety do milczenia. Ale jest wiele innych sytuacji, w których czujemy się zobowiązane do milczenia. Czasem jest to związane z subtelnymi gestami, innym razem z wyraźnymi i wyczuwalnymi reakcjami.

Jako kobieta musisz pokazać swoją wartość i wzmocnić się, aby odzyskać swoje miejsce na tym świecie. Twoje opinie, potrzeby i priorytety nie muszą być dostosowane do tego, co narzuca społeczeństwo. Musisz bronić swojej autonomii i nienaruszalności przed każdą przeszkodą lub łańcuchem, który zagraża twojej wolności myślenia i działaniom.

Poniższe strategie pomogą ci odzyskać siłę. Moc, która pozwoli ci być sobą. Która umożliwia ci decydowanie, jakiego rodzaju kobietą chcesz być. Moc, która pozwala karmić twoją kobiecą, twórczą duszę.

Kobiety i kwiaty wiśni.

Dbaj o swój umysł i ciało

Zadbaj o siebie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Troska o ciało nie jest estetycznym hobby, ani nie musi być narzucona przez czynniki zewnętrzne. Postaraj się znaleźć punkt, w którym czujesz się komfortowo i zadowolona z własnego ciała, niezależnie od zewnętrznych opinii. Zadbaj o swoją skórę, włosy, sylwetkę. To dobre dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli dbasz o siebie, inni także będą to robić.

Ludzie będą cię szanować tak samo jak ty szanujesz siebie. A nawet jeśli tego nie zrobią, to przynajmniej ty będziesz wiedziała, że najważniejsza osoba w twoim życiu troszczy się o ciebie. Tą osobą jesteś ty.

Dbaj także o swój umysł i swojego ducha. Oddychaj, ciesz się i żyj chwilą. Pielęgnuj swoją kreatywną duszę i rozwijaj się, aby osiągnąć założone cele. Poznaj siebie i odkryj swój wewnętrzny świat.

Poznaj swoją własną siłę

Strach i wstyd, gdy podmiot nie zasługuje na to, są owocami braku wiedzy o własnej wewnętrznej sile. Dorastamy w społeczeństwie, które uważa się za egalitarne, ale w wielu przypadkach jest bardzo seksistowskie. Język jest seksistowski, ubrania, role , zabawki – wszystko to ma taki podtekst. Piosenki, gry, hobby, fikcja, edukacja …

Odkryj siłę ukrytą w tobie. Podejmuj własne decyzje. Nie oznacza to, że musisz myśleć inaczej o wszystkim. Oznacza to, że możesz robić to, na co masz ochotę i masz taką możliwość.

Kobiety z natury dysponują mniejszą siłą fizyczną niż mężczyźni. Ale co z naszą wewnętrzną siłą, naszą siłą emocjonalną? To jest aspekt, do którego poprawienia musisz dążyć.

Obserwuj jak rośnie twoja wewnętrzna moc

Twoja wewnętrzna moc rośnie, gdy bronisz swojej integralności i osobowości. Twoje myśli i przekonania wzmacniają się, gdy przyjmujesz wsparcie od innych kobiet. Kiedy skupiasz się na swojej wewnętrznej mocy, stajesz się silniejsza. Odkrywasz, że możesz mówić głośno, że możesz wyznaczać granice bez bycia ocenianą i napiętnowaną.

Może nie wszyscy się z tym zgodzą. Możesz nawet zostać uznana za szaloną, domagając się uznania własnej wartości. Ale wiele innych głosów podniesie się wraz z twoim. Wiele głosów odnajdzie odwagę dla siebie w twoich działaniach, wiele zostanie przez nie zainspirowanych. To z kolei sprawi, że poczujesz się jeszcze silniejsza.

Kobieta i kwiaty.

Mów głośno i wyraźnie

Ustal granice i wyrażaj się w jasny sposób. Wyraź swoją ekspresję słowami i gestami, zachowaniem, tym jaka jesteś. Bądź sobą. Nie próbuj być tym, czego społeczeństwo oczekuje od ciebie. W ten sposób tylko zamkniesz w sobie wszystkie marzenia i nadzieje. Nie mów rzeczy po to tylko, by zdezorientować ludzi ani nie przerywaj w połowie. Nie oczekuj, że ludzie będą czytać między wierszami.

Cokolwiek masz do powiedzenia, powiedz to, głośno i wyraźnie. I nie zostawiaj miejsca na nieporozumienia. Postępuj tak zarówno w sytuacjach prywatnych jak i publicznych. Zdobywaj nawyk bycia wierną sobie, autentyczną.

Rób to, co sprawia, że ​​czujesz się silna

Bez względu na to, co sprawia, że ​​czujesz się silna, rób to. Nigdy nie zaprzeczaj temu, o co prosi cię twoje ciało i umysł, tylko dlatego, że wydaje ci się, iż nie będzie to mile widziane. Nie pozwalaj na przyklejenie sobie etykietek, tylko dlatego, że robisz coś co czyni cię silną. Bądź wolna od ograniczeń wyznaczonych przez wiek, macierzyństwo, małżeństwo lub cokolwiek innego, co może wpłynąć na twoją decyzję o zrobieniu czegoś co umocni twoją pozycję.

Zaprojektuj własne życie i broń go. Prawdziwa wojna możne toczyć się w twoim wnętrzu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.