Dudnienie różnicowe: jakie daje korzyści dla zdrowia

Stosowanie dudnienia różnicowego ma na celu zmniejszenie stresu, lęku lub bezsenności poprzez zjawisko słuchowe, które pojawia się, gdy słyszy się nieco inny ton częstotliwości w każdym uchu. Jednak czy to naprawdę ma to jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie?
Dudnienie różnicowe: jakie daje korzyści dla zdrowia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niektórzy definiują dudnienie różnicowe (ang. binatural beats) jako nowy „narkotyk technologiczny”. Celem stosowania tego zjawiska słuchowego jest stworzenie wrażenia trójwymiarowości w mózgu.

Możesz osiągnąć ten efekt, generując w słuchawkach dwa rodzaje nieco różnych częstotliwości dźwięku. W rezultacie postrzegasz trzeci dźwięk, który z kolei prowadzi do szeregu wrażeń. Zaintrygowani? Zapraszamy do lektury artykułu!

Odczucia stymulacji sensorycznej wywołanej przez dudnienie różnicowe obejmują spokój, dobre samopoczucie i przypływ energii. To, co powoduje tego rodzaju doświadczenie, różni się bardzo w zależności od osoby. Wygląda jednak na to, że człowiek rzadko jest wobec niego zupełnie obojętny.

Dudnienie różnicowe jest na topie, do tego stopnia, że ​​terapia falami dźwiękowymi pojawiła się jako alternatywne podejście do leczenia lęków i stanów nadmiernego stresu.

Żadne badania nie potwierdzają tego wyniku w 100%, co oznacza, że ​​terapia dudnieniem różnicowym jest obecnie w fazie eksperymentalnej. Nie powstrzymuje to tysięcy ludzi przed codziennym korzystaniem z tej techniki dla relaksacji, walki z bezsennością, poprawy koncentracji lub po prostu dla przyjemności.

Mózg w słuchawkach - dudnienie różnicowe

Przykład na stronie internetowej I-Dosera, stworzonej przez psychologa specjalizującego się w audio i muzyce, definiuje dudnienie różnicowe jako coś uzależniającego, co powoduje ogromną przyjemność. Dlatego dźwięki te są określane jako nowy cyfrowy narkotyk.

Z drugiej strony eksperci zgadzają się, że dudnienie różnicowe może poprawić nastrój; chociaż w niektórych przypadkach wynika to jedynie z autosugestii.

Dudnienie różnicowe, zjawisko o podłożu historycznym

Dudnienie różnicowe to zjawisko powstające dzięki temu, że prawe i lewe ucho otrzymuje nieco inne tony częstotliwości, ale mózg postrzega je jako pojedyncze, bardziej przyspieszone i wyjątkowo przyjemne. Na przykład, słuchanie częstotliwości 120 herców (Hz) w jednym uchu i 132 w drugim powoduje dudnienie różnicowe 12 Hz.

Może się to wydawać dość skomplikowane, ale nie jest niczym nowym w świecie nauki. Heinrich Wilhelm Dove, niemiecki fizyk, odkrył dudnienie różnicowe w 1839 roku.

Uświadomił sobie, że coś tak prostego, jak słuchanie stałych tonów odtwarzanych przy nieco różnych częstotliwościach w każdym uchu, powoduje, że osoba postrzega inny ogólny dźwięk. Dr Dove zdefiniował to właśnie „dudnieniem różnicowym”.

Od tego czasu ludzie eksperymentują z tym zjawiskiem w warunkach klinicznych. Próbowano poprawić dzięki temu jakość snu, jednocześnie zmniejszając lęk. Wyniki z kilkudziesięciu lat są bardzo zmienne, ponieważ metoda działa na niektórych pacjentów, ale inni są na nią obojętni.

Dudnienie różnicowe dla złagodzenia lęku i fizycznego odczuwania bólu

Niektórzy ludzie stosują dudnienie różnicowe z myślą o zmniejszeniu własnego lęku. Inne osoby, które odczuwają ból z powodu urazów, problemów ze stawami, a nawet migreny, również korzystają z tego rodzaju terapii.

Mężczyzna w górach pośród chmur

Tak więc badanie przeprowadzone na Wydziale Nauk Behawioralnych Narodowego Uniwersytetu Kształcenia na Odległość przez dr Miguela Garcíę wykazało średni stopień skuteczności. Wynika to z faktu, że dudnienie różnicowe było skuteczne tylko u ograniczonej liczby pacjentów.

Po dwóch tygodniach terapii polegającej na słuchaniu wspomnianych dźwięków przez 20 minut poziom lęku i odczuwania bólu zmniejszyły się jedynie o 26% na pacjenta.

Dudnienie różnicowe w leczeniu bezsenności

Bardziej znaczące są prace badawcze na temat dudnienia różnicowego stosowanego u pacjentów z problemami ze snem. Badania takie jak te prowadzone na Uniwersytecie Medycznym i Farmaceutycznym Iuliu Hațieganu w Klużu-Napoce wspierają skuteczność tej techniki w bardzo szczególny sposób –  może ona pomóc szybciej zasnąć.

Do tej pory nie ma rozstrzygających danych dotyczących częstych przebudzeń lub wpływu jakości i głębokości snu na regenerację. Po raz kolejny pojawiają się różnice we wnioskach, ponieważ terapia niektórym pomogła poprawić jakość życia, ułatwiając nocny odpoczynek, podczas gdy inni pacjenci nie wykazali poprawy.

Relaks i poprawa nastroju

Słuchanie dudnienia różnicowego przez 10 minut każdego dnia, z częstotliwością 6 Hz, może poprawić nastrój. Dzieje się tak poprzez generowanie wrażenia podobnego do sesji medytacyjnej w mózgu. Dlatego osoba czuje się bardziej zrelaksowana i otwarta na swoje otoczenie.

Ponadto nabiera poczucia spokoju i równowagi, które są w stanie zwiększyć motywację i pozytywne nastawienie.

Jak widać, dudnienie różnicowe oferuje szereg korzyści dla zdrowia, które mogą wydawać się bardzo interesujące. Musimy jednak podkreślić, co pokazuje wiele badań: wyniki są bardzo różne.

Dlatego niezbędne są dalsze badania, aby zrozumieć, jakie są rzeczywiste zmiany, jakie wywołuje ta metoda na poziomie mózgu. Tylko dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z potencjalnych korzyści tego rodzaju terapii.

Fakt, że dane nie są rozstrzygające, nie umniejsza ich znaczenia. Co więcej, można przetestować tę metodę, aby dowiedzieć się, czy określone doznania pojawiają się u nas, czy jesteśmy raczej obojętni na jej działanie.

Wystarczy dobra para słuchawek i dowolny dobry film na YouTube stworzony w tym celu. Zanurzenie się w niesamowitym świecie dźwięków z pewnością poprawi Ci nastrój samo w sobie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leila Chaieb, Elke Caroline Wilpert. Auditory Beat Stimulation and its Effects on Cognition and Mood States. Frontiers in Psychiatry. 2015; 6: 70. doi: 10.3389/fpsyt.2015.00070

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.