Poranny lęk - jak go zminimalizować?

Poranny lęk jest powszechnie spotykanym zjawiskiem, ponieważ jest to szczególnie wrażliwa pora dnia. Niestety często wpływa na resztę doby. Dlatego musisz koniecznie dowiedzieć się, jak możesz zrelaksować się z samego rana.
Poranny lęk - jak go zminimalizować?

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2020

Poranny lęk jest nieprzyjemnym i trudnym do pokonania uczuciem. Nigdy nie wiadomo, kiedy się pojawi. Jednak zwykle robi to w najbardziej niewygodnej porze dnia, czyli z samego rana, zaraz po przebudzeniu się.

Zaczyna się od uporczywego, negatywnego rozumowania, które zakrada się jak cień. Tego swoistego oczekiwania, które wywołuje u Ciebie podniecenie o podłożu fizjologicznym.

Niestety poranny lęk może z łatwością wpłynąć na resztę czekającego Cię dnia. Prowadzi to do głębokiego strachu przed możliwymi przeszkodami lub wyzwaniami, które mogą pojawić się na Twojej drodze.

Poranny lęk może być raczej ograniczający dla osoby, która nie wie, jak sobie z nim poradzić. Dlatego poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu, aby poznać cenne wskazówki. Mogą one wydawać się z pozoru proste, ale w rzeczywistości stanowią ogromną pomoc w „zresetowaniu” swojego dnia po złym jego rozpoczęciu.

Natychmiast wstań z łóżka, jeśli dopadł Cię poranny lęk

Poranny lęk jest powszechnie spotykanym zjawiskiem, ponieważ jest to szczególnie wrażliwa pora dnia. Niestety często wpływa na resztę doby. Dlatego musisz koniecznie dowiedzieć się, jak możesz zrelaksować się z samego rana.

Budzisz się rano i otwierasz oczy, a zanim pomyślisz o czymkolwiek innym, odczuwasz silny lęk. Natychmiast zaczynasz odczuwać także niepokój, co przekłada się na podniecenie fizjologiczne. Następnie możesz poczuć przemożną skłonność do płaczu i pewne poczucie nieadekwatności.

Typowym zjawiskiem też silne obawy, w efekcie czego w pewnym momencie decydujesz, że tak naprawdę nie chcesz kontynuować dzisiejszego dnia dnia w żaden sposób.

Twój harmonogram jest pełen rzeczy, które musisz zrobić, takich jak spotkanie z osobą, której nigdy nie spotkałeś do tej pory lub przyjęcie z przyjaciółmi, na które nie masz czasu ani ochoty. Być może musisz iść na zakupy lub dokończyć jakiś trudny projekt.

Śpiący mężczyzna

Ale bez względu na to, jakie masz plany na ten dzień, ten poranny lęk Cię po prostu zniechęca. Ale to nie wszystko. Ponadto zachęca Cię do robienia czegoś zupełnie odwrotnego. Lub wręcz niczego.

Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się tych wszystkich katastrofalnych myśli, które zrujnują Twój dzień, jak tylko się zaczną pojawiać w Twojej głowie. Wynika to z tego, że takich myśli nie ma tylko przez przypadek. Możesz je z łatwością połączyć z tym wewnętrznym dialogiem w Twojej głowie, gdy nadal leżysz w łóżku.

Poranny lęk można zwalczyć!

W rzeczywistości istnieją techniki radzenia sobie z takimi niekorzystnymi stanami psychicznymi. Pomogą Ci one uniknąć obsesyjnych myśli, zarówno po przebudzeniu, jak tuż i przed pójściem spać.

To błędne koło negatywnego myślenia może tylko pogorszyć się, jeśli będziesz wciąż pozostawać w łóżku. Dzieje się tak dlatego, że jedyne, co możesz tam zrobić, to myśleć. Po przebudzeniu stajesz się łatwym łupem dla swojego porannego niepokoju.

Tak więc, jeśli potrafisz wykryć oznaki, które informują Cię, że poziom Twojego niepokoju rośnie, czas natychmiast wyskoczyć z łóżka i się czymś zająć.

Zmiana planów kontra te same plany na dziś

Unikanie, jako strategia, tylko zwiększy Twój poziom lęku i niepokoju. Sytuacjom tym zwykle nie towarzyszy nic konkretnego, co może wywołać ich aktywację, jak na przykład nadepnięcie na jadowitego węża lub zaplanowana wizyta u dentysty.

Poranny lęk może sprawić, że uwierzysz w to, że nie powinieneś kontynuować niektórych swoich planów. To dlatego, że Twoje katastroficzne myśli utknęły w martwej pętli, w czymś na kształt błędnego koła. Są one tak trwałe, że zaczynasz wierzyć, że nie będziesz w stanie pokonać niektórych wyzwań.

Możesz zdecydować się nie robić pewnych rzeczy, które zaplanowałeś, właśnie z powodu mechanizmu unikania lęku. Jednak to samo nie zmniejszy Twojego niepokoju w perspektywie długoterminowej.

Zamiast tego zachęci Cię tylko do wykonania znów tego samego uniku, gdy ponownie poczujesz ten poranny lęk. Niestety nieosiągnięcie celów jeszcze bardziej podważy Twoje poczucie własnej wartości.

Dlatego nawet jeśli trudno jest Ci obudzić się z lękiem, unikanie codziennych czynności tylko pogorszy Twoją sytuację. Jak to możliwe? Ponieważ Twoje codzienne obowiązki będą się jedynie nawarstwiać, gdy się nimi nie zajmiesz.

Najlepszą rzeczą pozwalającą zmniejszyć poranny lęk, jest stawienie czoła swoim demonom, nawet jeśli to Cię one mocno niepokoją. Często przeszkody, które postrzegasz jako olbrzymie, są w rzeczywistości łatwiejsze do pokonania, niż myślisz. A to oznacza, że nie jesteś aż tak wrażliwy, jak Ci się wydaje.

Kawa, ale bez mleka i bez kawy

Typowy poranek często zaczyna się od filiżanki mocnej kawy. Musisz jednak pamiętać, że kofeina jest stymulantem, który przyspiesza tętno. Można to pomylić z manifestacją fizjologiczną Twojego organizmu fizycznie podobną właśnie do lęku.

Kofeina może być bardzo pozytywna dla Twojego organizmu jako środek dający Ci impuls do działania. Ale może także działać na Twoją szkodę, gdy jesteś podniecony psychicznie.

Poranek w domu

Wynika to z faktu, że nie powinieneś zachęcać swojego serca do szybszego bicia w stanie lęku. Może to mieć kaskadowy wpływ na i tak już przyśpieszony oddech, obfite pocenie się i każdy inny tak przerażający objaw fizyczny.

Dlatego też poranny lęk powinien być wyraźnym znakiem, że kawa nie powinna być Twoim przyjacielem tego konkretnego dnia.

„Naturalne działanie kofeiny stymuluje wiele doznań, takich jak przyspieszone bicie serca, podniesienie temperatury ciała, zwiększenie częstości oddechów – czyli są to wszystkie te rzeczy, które przypominają lęk”.
-Susan Bowling–

Niech dbanie o siebie stanie się Twoim sprzymierzeńcem

Przestrzeganie szeregu procedur związanych z osobistą toaletą i przygotowaniami do wyjścia z domu jest idealnym wręcz zaleceniem, które pozwala zapobiec porannym lękom i zmarnować wskutek nich cały dzień. Właściwe nawyki higieniczne to proste czynności, które Cię uspokoją.

Tak więc, kiedy budzisz się niespokojny, musisz szybko przejść do realizacji aktywnych i świadomych strategii, aby stawić mu czoła. Lęk jest mieszaniną katastroficznych, irracjonalnych i negatywnych myśli, które przekonują Cię o Twojej bezwartościowości.

One po prostu umniejszają Cię w Twoich własnych oczach. Jesteś w niebezpieczeństwie, ponieważ nie jesteś w stanie zrozumieć, że to wszystko kłamstwo.

Zatem Twoim pierwszym instynktownym odruchem jest ucieczka od wszystkiego, co bolesne i schowanie się w ciepłym, wygodnym miejscu przed takimi szkodliwymi warunkami. Te proste gesty będą miały decydujący wpływ na Twoje uczucia. Wpłyną na obniżenie Twojej podatności na poranny lęk.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że ludzie nie rodzą się z umiejętnościami kontrolowania swojego lęku i niepokoju. Poranny lęk jest objawem zaburzenia, z którym żadna osoba nie musi się borykać sama. Możesz spróbować poszukać odpowiedniej terapii, jeśli ten stan wpływa na Twoje ogólne funkcjonowanie w społeczeństwie, w rodzinie, a także emocjonalne i zawodowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.