Dolce far niente: sztuka cieszenia się nicnierobieniem

W ciągu dnia masz mnóstwo czasu na produktywną i nieproduktywną pracę. Co więcej, obie są równie ważne. Nieproduktywny wypoczynek jest wyjątkowo zdrowy. Po włosku nazywa się to „dolce far niente”. Oto jak zastosować to w praktyce.
Dolce far niente: sztuka cieszenia się nicnierobieniem
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2023

Prawdopodobnie każdego dnia poświęcasz chociażby krótką chwilę na dolce far niente, nawet o tym nie wiedząc. Można powiedzieć, że koncepcja ta jest komplementarna do prokrastynacji. Pomimo faktu, że zarówno dolce far niente, jak i prokrastynacja oznaczają „nie robienie niczego”, to pierwsze zjawisko jest całkowicie dobrowolne i korzystne, w przeciwieństwie do odkładania swoich obowiązków na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Filozofia ta wywodzi się z kultury włoskiej. Włosi dobrze wiedzą, że obecnie nasze dni są często przeładowane obowiązkami. Dlatego uważają, że poświęcanie czasu na czynności tak bezproduktywne, jak wyjście na drinka z przyjaciółmi, oglądanie telewizji czy po prostu leżenie na kanapie, może być niezwykle korzystne.

Ten przepis na promowanie dobrego samopoczucia może pomóc Ci postrzegać swoją codzienność jako „coś więcej niż kolejny dzień”. Kiedy poświęcasz chwilę na refleksję, relaks lub kontakty towarzyskie, dbasz o swoje zdrowie. Co więcej, efektem tej dbałości o siebie jest często poczucie szczęścia.

„Jeśli czujesz, że czasami wszystko wokół jest skomplikowane i nie możesz znaleźć rozwiązania… przestań! Odetchnij i daj sobie chwilę na relaks”.

-Ximena Morales-

Kobieta z zamkniętymi oczami
Zdrowy wypoczynek jest niezbędny do osiągnięcia dobrego samopoczucia.

Praktykowanie dolce far niente nas uszczęśliwia

Ten sekret oparty na zdrowym wypoczynku zachęca Cię do podarowania sobie chwili wytchnienia. Prowadzi Cię do relaksu i poszukiwania przyjemności. Ale czym właściwie jest relaks? Niektórzy autorzy twierdzą, że termin ten można zdefiniować na dwa różne sposoby (Etxebarría, 2000):

  • To chwile, kiedy czujesz się wolny. Ta definicja sugeruje, że decydujesz, kiedy i gdzie będziesz się nimi cieszyć. Dokonujesz świadomego i dobrowolnego wyboru.
  • Czynności, które wykonujesz dla przyjemności. Dobre samopoczucie, którego doświadczasz podczas wykonywania satysfakcjonujących zadań, może potencjalnie naładować Twoją energię, poprawiając Twój nastrój.

Wypoczynek w pierwotnym znaczeniu, prawdziwie bierny wypoczynek, wymaga od nas porzucenia i potwierdzenia, że istniejemy”.

-Antonio García-Bellido-

Jednak koncepcja dolce far niente wykracza poza czas wolny i podejmowane działania. Oznacza płynięcie z tym, co robisz, wiedząc, że jesteś pochłonięty teoretycznie bezczynnymi zadaniami. Nawiązuje do subiektywnego postrzegania dobrego samopoczucia; do doświadczenia wynikającego ze świadomości, że angażujesz się w czynności, które Cię relaksują.

Praktykowanie „sztuki cieszenia się życiem” sprawia, że ciężar codzienności maleje. Zmienia się w stan przyjemności. Jest przyjemny, wygodny i prawie narkotyczny. Jak więc możesz wcielić to podejście w życie?

Sekrety relaksu

Ten świadomy i dobrowolny rodzaj relaksu jest ściśle powiązany z dobrym zdrowiem psychicznym. Niezależnie od tego, czy jest to rozumiane jako czas, który poświęcasz sobie, określone czynności, które wykonujesz, czy też subiektywne doświadczanie radości, dolce far niente jest jednym z kluczy do doświadczania życia w lepszym zdrowiu, w bardziej pozytywny sposób i z większą motywacją. Jest tak głównie dlatego, że pozwala to uwolnić się od stresu jako czynnika obniżającego Twoje samopoczucie.

Dolce far niente to postawa, która pozwala cieszyć się relaksującymi i satysfakcjonującymi zajęciami.

Otaczaj się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy

Zanurz się w swoich wspomnieniach. Co sprawia, że czujesz się dobrze? Wśród działań, które zapewniają dobre samopoczucie, istotne jest spędzanie czasu z ludźmi, których kochasz (Díez, 2022).

Przebywanie z przyjaciółmi lub partnerem zapewnia naprawdę przyjemne i relaksujące doświadczenia. Ponadto pozwala wzmacniać relacje z nimi i karmić łączące was więzi przywiązania. Oznacza to, że możesz otaczać się intymnymi i głębokimi doświadczeniami.

Myślę, że ludzie, którzy wibrują z tą samą częstotliwością, wibrują do siebie.”

-Erykah Badu-

Zanurz się między stronami niesamowitych historii

Czytanie jest czynnością, która sprzyja dobremu samopoczuciu. Kiedy czytasz, Twój mózg jest bardziej aktywny. Na przykład pierwszorzędna kora wzrokowa, struktura, która graniczy ze szczeliną kalkarynową płata potylicznego, jest intensywnie aktywowana, gdy zanurzasz się w opowieściach o swoich ulubionych postaciach. Oznacza to, że kiedy czytasz, możesz niemal dosłownie czuć się bohaterami swoich ulubionych powieści, ponieważ „widzisz” historie, które czytasz. Jedną z korzyści płynących z czytania jest relaks.

„Dwie osoby nigdy nie czytają tej samej książki”.

-Edmund Wilson-

Podróż

Podróżowanie to jeden z sekretów tego włoskiego konceptu. Podczas podróży zanurzasz się w kulturach, które potencjalnie różnią się od Twojej. Zyskasz na lepszym poznaniu siebie. Rozwijasz się także osobiście.

„Podróżowanie odbiera Ci mowę, a potem zmienia Cię w gawędziarza”.

-Ibn Battuta-

osoba patrząca na mapę
Przeżywając przygody i wyzwania, możesz potencjalnie poczuć się bardziej wolny.

Sztuka małych przyjemności

Jeśli chcesz płynąć z życiem i poświęcić trochę czasu na „nicnierobienie”, możesz także spróbować delektować się drobnymi chwilami codzienności. Chodzi o te zachowania, które są „cudownie nieproduktywne”. Poniżej przedstawiamy ćwiczenie w tym zakresie.

Zrób sobie kawę lub herbatę, tak, jak lubisz. Uważaj, żeby nie było za gorąca. Weź kubek w dłonie. Poczuj, jak satysfakcjonujący jest kontakt ciepła ze skórą. Następnie spójrz na zawartość kubka: jaki ma kolor? Przeanalizuj wszystkie najmniejsze szczegóły.

Podnieś kubek do ust i wypij łyk. Czy napój jest słodki? Gorzki? Przyjemny? Obrzydliwy? Weź jeszcze jeden łyk i ciesz się chwilą. Należy ona tylko do Ciebie. Nadszedł czas, który poświęcasz sobie, aby „nie robić nic produktywnego”. Ćwiczysz uważność. Praktykujesz jednocześnie sztukę dolce far niente.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, praktyka ta polega na dobrowolnym poświęceniu chwili dnia na bycie nieproduktywnym. I byciu świadomym tego faktu. Sztuka ta jest tak stara jak my, jako istoty ludzkie. Mamy jednak tendencję do tego, by bagatelizować te momenty. Jednak kiedy spychamy nieproduktywny wypoczynek na drugi plan, ryzykujemy kumulowanie się stresu.

Dolce far niente, bezproduktywny wypoczynek może przywrócić równowagę w naszym życiu. To okazja, by żyć tak, jak chcesz”.

-Susana Gorbeña Etxebarría-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rojas, A. (2013). Áreas del cerebro que participan en el proceso de lectura literal en sordos señantes: un caso de estudio. Revista Chilena de Fonoaudiología, 12, ág-21.
  • Dhillon, H. S., Sasidharan, S., Dhillon, G. K., & Manalikuzhiyil, B. (2022). “Dolce far niente” and mindfulness. MRIMS Journal of Health Sciences, 10(1), 1.
  • García-Bellido, A. (1999). El ocio. Arbor, 162(638), IX.
  • Sobral, J. P. C. P., Bibiano, A. M. B., Silva, N. M. D. S., Almeida, J. G. D., Avelino, M. G. L., & Ferreira, A. M. M. (2018). El ocio como práctica promotora de salud mental en la comunidad: relato de experiência.
  • Etxebarria, S. G. (Ed.). (2000). Ocio y salud mental. Universidad de Deusto.
  • Pereira, G. A., & Gosling, M. (2017). Los viajeros y sus motivaciones: un estudio exploratorio sobre quienes aman viajar. Estudios y perspectivas en turismo, 26(1), 62-85.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.